Urgentní: Jaké teď budou ceny benzínu a nafty? Někteří řidiči už začínají panikařit

Pohonné hmoty jsou extrémně drahé a nezdá se, že by ceny měly začít klesat. Kdo za to může a proč s tím nikdo nic nedělá?

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ceny pohonných hmot se staly palčivým tématem pro všechny řidiče. Motoristé samozřejmě bedlivě sledují, jak je jejich rozpočet stále více zatěžován. Problém zesílil v posledních osmi týdnech, kdy ceny na čerpacích stanicích napříč evropskými státy stále stoupají. A nezdá se, že by situace měla brzy ustoupit. Výrazný růst cen v Evropě nebo jen dočasný výkyv trhu? Ano, ceny na čerpacích stanicích skutečně v Evropě stále rostou.

Nafta a benzín jsou drahé, ceny rostou. A nezmění se to

Odborníci varují, že tento vzestup cen může pokračovat až do konce roku. Jedním z faktorů, které tento trend ovlivňují, je cena ropy. U té se očekává, že bude nadále stoupat. Nicméně předpovídání cen pohonných hmot je vždy obtížné kvůli mnoha proměnným, jako je nabídka a poptávka na trhu. Tak například španělští řidiči čelí skutečně výraznému růstu cen pohonných hmot.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na konci srpna byla cena benzínu 1,721 EUR za litr, zatímco nafta dosáhla průměrné ceny 1,612 EUR za litr. Toto jsou vysoké ceny, které byly naposledy viděny v polovině února. Od začátku července se cena nafty zvýšila o 12,1 %. Podobný růst cen pohonných hmot byl zaznamenán také v jiných evropských zemích, včetně Portugalska, Francie a Velké Británie. V Británii mají řidiči dokonce největší nárůst cen pohonných hmot za posledních 23 let, což znamená, že nyní platí o 4,40 GBP více za tankování.

Jak jednoduše a u každého auta ušetřit několik litrů paliva. Bez investic, bez starostí, bez námahy

V Polsku jsou ceny pohonných hmot stále nižší než v některých jiných evropských zemích. Průměrná cena litru benzinu Pb95 je zde kolem 6,65–6,77 PLN a u nafty se pohybuje kolem 6,46–6,59 PLN za litr. Nicméně odborníci na paliva nepředpovídají žádný jiný trend než zdražování. Ceny benzínu a nafty se budou během následujícího týdne pohybovat v různých intervalech na čerpacích stanicích, s benzínem Pb95 od 6,65–6,77 PLN za litr a naftou od 6,46–6,59 PLN za litr. Plánované ceny za plyn jsou 2,73–2,80 PLN za litr.

Cena pohonných hmot klesne. Někdy určitě, teď ale spíše ne

Hlavním faktorem růstu cen pohonných hmot je růst cen ropy. Jaká je situace v České republice? Bohužel obdobná, ani u nás ceny paliva neklesají, naopak. Ceny za poslední měsíce narostly. Přes léto se zdálo, že bude situace pro motoristy příznivější, ale jakmile skončila vládní úleva na DPH, náklady na palivo opět vyskočily. A růst ceny ropy se samozřejmě týká i našeho trhu. Pro srovnání, i když čtení to nebude příjemné, ceny letos a v minulých letech.

i

Průměrná cena Naturalu 95 je u nás aktuálně 37,41 Kč, vloni to bylo víc, a to 41, 75 Kč. Ovšem v roce 2018 jsme tankovali za 31,8 Kč. U Naturalu 98 je to letos 41,38 Kč, vloni 45,54 Kč a v roce 2019 to bylo 35,70 Kč. Za naftu aktuálně v průměru platíme 34,77 Kč, vloni to bylo 43,42 Kč a v roce 2019 byla průměrná cena 31,67 Kč. Co bude dál? Odborníci sice věří, že v budoucnu může dojít k poklesu cen, ale přesné datum tohoto poklesu je stále nejasné. Pro řidiče je možné ušetřit nějaké peníze snad jen využitím věrnostních programů na čerpacích stanicích.

Mělo by být palivo levnější?

Zdroj: MPO
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články