Jak jednoduše a u každého auta ušetřit několik litrů paliva. Bez investic, bez starostí, bez námahy

Ušetřit u každého auta několik litrů paliva na sto kilometrů je jednodušší, než by se mohlo zdát. Stačí dodržovat pár pravidel, a výsledek se dostaví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nejsme určitě jediní, kdo se v těchto dnech a týdnech zamýšlí nad tím, jestli se nedá ušetřit ještě trochu toho (neuvěřitelně drahého) paliva, aniž bychom si museli nutně kupovat nové auto, věřit spotřebě 1,1 l u plug-in hybridů nebo se upsat Tesle a dělat, že moje auto je perpetuum mobile. A že jeho provoz vlastně nic nestojí. Ne, nic z toho teď nechceme nebo nemůžeme. Jediné, co máme je naše průměrné auto s průměrnou spotřebou. Tady je návod, jak z průměrné spotřeby udělat spotřebu vynikající.

5 tipů na úsporu paliva za každé situace

Tip č.1: Odhlehčete auto

Stokrát opakovaná pravda je snad už natolik známá, že jí musí dodržovat každý. Není a nedodržuje. Kilogramy navíc, které zbytečně vozíme s sebou nás stojí ve finále decilitry a litry paliva. Za hříšné peníze. Proberte tedy vše, co vozíte s sebou a co můžete postrádat. A pokud to jen trochu jde, dejte to na jiné místo, než je pohyblivý prostředek, jehož provoz není z nejlevnějších. To stejné se týká pochopitelně všech nosičů na kola, přepravních boxů apod. – jakmile je denně nepotřebujeme, pryč s nimi.

Tip č.2: Zkontrolujte pneumatiky

Pneumatiky mají pro eko jízdu vcelku zásadní význam, přesto dnes a denně vidíme auta s „balonky“, pomalu zralých na vyzutí z ráfků. Se snižováním tlaku v pneumatikách se valivý odpor zvyšuje, což pocítíme mimo jiné na peněžence. A to jak u spotřeby, tak u rychlejšího opotřebení pneumatik a tím pádem i kratší doby jejich životnosti. Proč měnit zbytečně celou sadu dřív? Nemluvě o zhoršení ovladatelnosti auta a tedy i snížení bezpečnosti, které s sebou podhuštění přináší. Nelogické.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tip č.3: Předvídejte, přeřazujte včas a s rozmyslem

Alespoň základní odhad toho, co se v následujících vteřinách a minutách může přihodit by měl mít každ účastník silničního provozu, ať už hodlá šetřit palivo, nebo ne. Pokud je ale jedním z vašich cílů opravdu ušetřit, zkuste se přepnout do módu „dívám se o kus dále a přemýšlím o kus více“. Náhle zjistíte, kolik sešlápnutí plynu se dá ušetřit, pokud víme, že k následující křižovatce nebo odbočení z hlavní silnice budeme schopni dojet se stávající pohybovou energií. Den po dni, měsíc po měsíci… Nastřádá se to.

Tip č.4: Vypínejte motor

Jakkoli jsme odpůrci povinného (a především nevypínatelného) systému stop-start, tak pro úsporu paliva je eliminování běhu motoru naprázdno jeden z nejdůležitějších faktorů. A tím nemyslíme jen vypínání na každých „světlech“. Ale i při čekání na někoho před domem, při čekání v koloně na dálnici, kdekoli. Stačí se podívat na palubní počítač a aktuální spotřebu při volnoběhu a každému je jasné, co takovýto stav umí udělat za hodinu. Stokoruny vyhozené vysloveně z okna. O ekologii ani nemluvě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tip č.5 Nespěchejte zbytečně

Jeden z nejčastějších důvodů, proč se pak na pumpě nestíháme divit, co po nás obsluha chce za nehorázné peníze. Chce, a bude chtít víc, pokud trochu neubereme. Že aerodynamický odpor roste od určité rychlosti nikoli lineárně, ale exponenciálně ví téměř každé malé dítě, ale málokdo si to dovede představit v praxi. Zkusme to tedy třeba takhle: mezi 90 a 130 km/h je rozdíl zhruba 1/4. Ale odpor vzduchu bude ve 130 km/h oproti rychlosti 90 km/h dvojnásobný. A podobně víc odteče peněz na překonání toho odporu. Je to takhle srozumitelnější?

iZdroj fotografie: Volkswagen

Zanechme ale hodin praktické fyziky nebo mentorování učitele za katedrou. Pravdou je, že nad všechny „ekonomizéry“, palubní počítače a rádce přeřazení bude vždy čnít nejcennější kombinace: vaše hlava, váš rozum a v neposlední řadě i vaše pravá noha. Souhrou těchto tří věcí a jejich uvedením do praxe dokážete ušetřit víc, než by vás kdy napadlo. Zkuste to, začněte hned zítra, krůček po krůčku. Půjde to, a vaše peněženka to ocení. A vy ještě více. Držíme palce!

Jak se daří snižovat spotřebu vám?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články