Řidičský průkaz pro mladistvé: Kdo a za jakých podmínek může mít řidičák už od 16 let?

Sen mladých se začne plnit už za dva roky, budou moct řídit v šestnácti letech. Tedy u nás vlastně v sedmnácti, ale o to nejde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nová pravidla týkající se získání řidičského průkazu přinášejí revoluční změny, které umožní mladším řidičům dostat se za volant dříve než dosud. Podle nejnovějších polských předpisů budou mít mladí řidiči možnost používat svůj prozatímní řidičský průkaz ihned po úspěšně složené zkoušce. To bude možné díky nové mobilní aplikaci mObywatel, která tento proces zrychlí.

Oprávnění řídit pro mladistvé od 16 let je skutečností

Je však důležité poznamenat, že ke složení této zkoušky bude stále vyžadován věk minimálně 18 let. Nicméně v některých jiných zemích už mladí řidiči nebudou muset čekat až do 18 let, než se chopí volantu svého automobilu. Významnou novinkou je možnost získat řidičský průkaz pro osoby ve věku 16 let. Toto opatření by mělo nabýt účinnosti v roce 2024 ve Španělsku. Tuto změnu zpracovává Generální ředitelství dopravy (DGT) v souvislosti s nedávným zaměřením na řidičská oprávnění. Co toto nové opatření přinese pro šestnáctileté?

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Tato myšlenka není nová a hovoří se o ní v tamních odborných kruzích již několik let. Nyní však dostává reálnou šanci na uskutečnění. Pro mladé řidiče to znamená, že nový zákon otevře dveře získání řidičského oprávnění skupiny B1 osobám ve věku od 16 do 18 let. Je ovšem důležité si uvědomit, že toto povolení bude platit pouze pro vozidla, jejichž maximální rychlost nepřekročí 60 km/h. Týká se to zejména čtyřkolek a podobných malých vozidel.

Čištění interiéru má svá pravidla. Vyvarujte se nejčastějším chybám

Rozhodnutí umožnit šestnáctiletým získat řidičský průkaz skupiny B1 je logickým krokem. Mladí řidiči získají potřebné zkušenosti pro řízení rychlejších vozidel a zároveň se naučí základní pravidla pro případný přechod na jiná vozidla v budoucnosti. Navíc, protože mnoho vhodných vozidel pro šestnáctileté je elektrických, nová pravidla mohou přispět k rozvoji elektromobility. Toto opatření je také důležité pro rozvoj trhu mikroautomobilů, který nabízí cenově dostupná a účinná vozidla pro krátké vzdálenosti.

Na jihu Evropy řídit od 16 let, ovšem má to svá omezení

V roce 2024 budou mít šestnáctiletí řidiči ve Španělsku možnost jezdit například v Citroënu Ami nebo Microlino, což jsou městské elektromobily. Tato změna bude mít zvlášť pozitivní dopad na mladé lidi žijící ve venkovských oblastech, kde čtyřkolky mohou být skvělým dopravním řešením. V České republice, jak už víme, se také chystají změny v oblasti získávání řidičského průkazu. Návrh nového zákona, projde-li senátem a podepíše-li ho prezident, sice zdůrazňuje efektivnější trestání závažných přestupků, ale přináší také zajímavou inovaci.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Tou je možnost řídit vozidlo pod dohledem mentora již od 17 let. Tímto opatřením se má zvýšit bezpečnost mladých řidičů a pomoci jim osvojit si správné návyky za volantem. Zavedení řidičského průkazu na zkoušku je dalším krokem směrem k větší bezpečnosti. Pokud mladý řidič spáchá během dvou let od získání průkazu závažný přestupek, bude podroben dopravně psychologické přednášce a tzv. evaluační jízdě. To má sloužit k získání hlubších znalostí o příčinách dopravních nehod a preventivních opatřeních. Tady skutečně dáváme Evropě dobrý příklad!

Souhlasíte s řidičákem od 17 let?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články