Proč má rodinný vůz čumák jak ulovený žralok? Vyjde na miliony Kč, ovšem pro jednu skupinu řidičů je prý levný

Dodávka, do které se vejdou rodiče a pět dětí. Stojí ovšem tolik, že by za to byl rodinný dům i se zahrádkou a autem na plyn.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kategorie osobních dodávek je tématem, které je tak trochu mimo tradiční trendy. To, že dodávky pro osobní dopravu mají smysl, ví třeba Volkswagen, jeho busíky brázdí silnice už dekády. Stejně tak svého času Francouzi vyráběli skvělé osobní dodávky, typicky Espace. Je škoda sledovat, jak právě tento model podlehl pochybné snaze udělat z praktického auta frikulínské MPV. Pravdou je, že pokud člověk potřebuje vozit velkou rodinu, hodně zavazadel, sportovní vybavení, tak žádné SUV či kombi dodávku nemůže neahradit.

Dodávka nutně nemusí být auto pro zedníky nebo instalatéry

Nemusí jít nutně jen o plechovou krabici na čtyřech kolech bez výbavy. Své místo na trhu mají i dodávky, které jsou bohatě vybavené. Jak potvrzuje třeba Mercedes svou třídou V. Je zajímavé, že podle našich zdrojů v sousedním Polsku stále vzrůstá poptávka po prostorných 7místných autech. Pro rodiny s minimálně třemi dětmi a množstvím zavazadel se stává výlet s klasickým 5místným vozem složitým. Je fakt, že polské prostředí je odlišné od toho našeho tím, že je pod vlivem katolického vyznání.

iZdroj fotografie: Lexus

Rodina je na prvním místě, potraty jsou vnímány velmi negativně, asi je zřejmé, kam tato úvaha míří. Mít hodně dětí je v Polsku přirozenou součástí života. Takže se hodí rodinné dodávky. Nyní mají Poláci možnost kupovat van, který je nejen praktický, ale také nabízí luxusní výbavu, včetně impozantní 48palcové obrazovky s HDMI vstupem. A jak rezonuje polským prostředím, tak za výhodnou cenu. O té padne slovo až na konci článku. Lexus LM je dostupný v 4 a 7místné verzi, přináší průlom v segmentu luxusních minivanů.

Policisté zadrželi skupinu, která kradla auta zesílením signálu z klíčku

Na rozdíl od většiny konkurence, která často využívá dodávkové vozy upravené na přepravu osob, byl Lexus LM navržen s ohledem na pohodlí cestujících. Jeho komfort a luxus může být srovnáván s tím, co lze očekávat na palubě soukromého letadla. Automobil se prezentuje vysokou kvalitou materiálů a zpracováním. Obě verze mají VIP sedadla ve druhé řadě s masážními funkcemi, ventilací, vyhříváním a výsuvnými stolky. Ve třetí řadě jsou tři sedadla, která lze sklopit pro zvětšení zavazadlového prostoru.

Rodinná dodávka za 4 miliony Kč? Děti ji budou milovat

Hlavním lákadlem je výkonný audiosystém Mark Levinson s až 23 reproduktory. Ve druhé řadě je k dispozici další 14palcová obrazovka pro cestující, kterou lze propojit s různými zařízeními pomocí HDMI. Verze se 4 místy nabízí ještě vyšší stupeň komfortu. VIP sedadla ve druhé řadě lze elektricky nastavit s masáží, ventilací a vyhříváním. Sedadla lze sklopit do polohy ležmo, každý cestující má k dispozici výsuvné a rozkládací stolky. Obří 48palcová obrazovka s HDMI konektivitou umožňuje rozdělit obraz na dvě nezávislá zobrazení.

Pod kapotou Lexus LM spoléhá na výkonný hybridní pohon s 2,5litrovým motorem a převodovkou e-CVT. Celkový výkon hybridu dosahuje až 250 koní. Spotřeba paliva zůstává na přijatelné úrovni, v kombinovaném cyklu podle normy WLTP se pohybuje kolem 7,4 litru na 100 km. Vůz je postaven na platformě GA-K, kterou dříve využívaly modely NX a RX. To přináší nízké těžiště, vysokou tuhost karoserie a vynikající jízdní vlastnosti. Inteligentní pohon všech kol E-FOUR zajišťuje trakci za všech podmínek. Adaptivní odpružení s proměnnou charakteristikou tlumení (AVS) zlepšuje komfort a bezpečnost na silnici.

iZdroj fotografie: Lexus

A teď k té ceně. Polští novináři a motorističtí kolegové si libují, že je auto za dobrou cenu. Může být, nicméně co je dobrá cena? Ceny začínají v přepočtu na 3 311 000 Kč za 7místnou verzi a 4 030 000 Kč za 4místnou variantu. U nás stojí Lexus LM od 3 290 000 Kč za 7místné auto a ceny 4místného vozu startují na 3 990 000 Kč. Pokud tedy Poláci říkají, že je auto levné, objektivně se pohybují mimo průměr a standard tak, jak vnímáme cenu rodinného auta u nás. Řidiči, kteří ho pro jeho cenu milují, musí patřit do skupiny s nadprůměrně vysokými příjmy.

Dali byste za dodávku 4 miliony Kč?

Zdroj: Lexus
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články