Redakční test: Ostřílení šoféři používají k mytí auta ocet. Trik roku za 0,20 Kč rozzáří kov 10krát více než drahá autokosmetika

Někdy se vyplatí namísto drahých služeb ručních myček a detailingových firem využít levných prostředků. Mohu být v každé kuchyni a stojí pár korun.

i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
                   

Kvalitně umytý vůz neznamená jen čistou lesknoucí se karosérii, o kterou se postaráte za pár minut pomocí ruční wapky. Na svém voze najdete i další komponenty, jejichž čistota v konečném důsledku navenek předvádí, jak vám na vašem autě záleží. A jak se o něj dokážete postarat.

Velkou parádu na vizualitě vozu dokáží udělat disky kol. Ale pokud jsou zanesená usazeninou a různými částečkami například z brzdových komponentů, jsou vaše drahá a parádní kola spíše pro ostudu. A to navzdory tomu, že máte karosérii perfektně čistou, a dokonce odborně ošetřenou fólií nebo jinou moderní technologií proti poškození. A disky kol to nekončí.

Důsledné čištění kov do budoucna ochrání

Jen se na své auto zvenku podívejte a zamyslete se nad tím, které díly jsou na něm „chromové“. Mohou to být součásti nárazníku, koncovky výfuků a další prvky s výraznou vizualitou navzdory relativně malému formátu. Těm všem je třeba věnovat při čištění exteriéru auta péči. Nejen proto, aby skvěle vypadaly a nekazily dojem z vašeho rodinného miláčka. Ale také z toho důvodu, aby do budoucna nepodléhaly destrukci.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Celý princip je jednoduchý. Čím lépe se budete čištění auta věnovat od jeho pořízení (ideálně samozřejmě v nové podobě), tím déle vám vůz vydrží vypadat jako nový. Pokud nebudete celé roky pořádně čistit disky kol a chromové součásti karosérie, nemůžete se pak divit, že budou vypadat mnohem starší než celý zbytek vozu. A že třeba už ani nebude možné je po letech dát tzv. do vůně.

Ocet coby čistidlo za pár korun

Ale zkušení řidiči mají právě na tyto části svých aut tajný, ale léty prověřený recept. Prostě si vezmou na pomoc ocet. Ano, zcela obyčejný ocet, který jinak doma jejich partnerky používají v kuchyni na vaření. Třeba do omáček, ale také salátů, na nakládání zeleniny i oblíbených utopenců. Skvělé je, že i když ocet doma právě nenajdete, koupíte ho v každých potravinách i asijských večerkách: Je prostě kdykoli dostupný, a to za přímo směšnou cenu. V akci je možné ho kolikrát pořídit už od 14 korun za litr, ale jinak je běžně k dostání za cenu kolem 30 korun.

Věděli jste, že se kvasný lihový ocet (nejběžněji potravinářsky využívaný typ octa) vyrábí oxidací (také lze říci kvašením) tekutin obsahujících etanol? V průběhu tohoto procesu bakterie s názvem Acetobacter oxidují za pomoci kyslíku etanol na kyselinu octovou. Různé druhy octa pak mají různou koncentraci kyseliny, a to v rozpětí 4–18 %. Nejběžnější koncentrace kyseliny octové u běžných kuchyňských octů je na úrovni 8 %. Ocet se používal již v období antiky, tedy před více než 2 500 lety.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Kus látky a jde se na to

Ale zpět k samotnému použití octa v praxi – tedy v našem případě k čištění kovových komponentů vozu. Jak ocet aplikovat? Je to velice prosté. Kromě samotné láhve octa potřebujete už jen kus čisté látky. Nejprve danou část (třeba disk kola) klasicky odmyjte, abyste ji zbavili mastnot. Na připravenou látku nalijete nebo nakapejte trochu octa a mokrou látku pak přiložíte na místo, které chcete ošetřit. A pak už stačí jen čekat. Nejméně pár minut, ale traduje se, že desetiminutové čekání na působení octa je optimální.

Kyselina obsažená v octu rozpustí usazené, nebo dokonce do podkladu „zažrané“ nečistoty. A to je přesně ten efekt, který od vašeho kuchyňského pomocníka potřebujete. Pak je na řadě fyzicky poněkud náročnější práce. Je nutné místo s rozpuštěnou špínou vyčistit (stačí hadr a pár pohybů rukou) a následně vyleštit. Budete se až divit, jak skvěle bude najednou váš výfuk nebo ráfek kola vypadat.

Úspora klidně i 10 000 Kč ročně

A to není nutné díly demontovat, jak by tomu patrně bylo u firem, kterým byste za toto hloubkové čištění zaplatili. A že by vás to nestálo zrovna málo. Například čištění disků kol vyjde klidně i na 1 600 korun za celý vůz. A kdybyste na něj jezdili i jen jednou za dva měsíce, pak vás tato „legrace“ vyjde ročně na bezmála 10 000 korun. To je opravdu zásadní položka v celkových ročních nákladech na provoz vašeho auta, co říkáte? Naopak zase při ceně octa vyjde jedno mytí klidně jen na 20 haléřů.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Opatrně, jedná se o slabou kyselinu

Ve spojení s octem jako čistidlem na chromové a jinak kovové části auta je tu však pár důležitých ALE. Předně s octem nepracujte na odstraňování nečistot v uzavřené garáži, ale raději venku. Ocet uvolňuje do okolí dosti štiplavý nepříjemný odér, a je vhodné ho tedy použít v otevřeném prostoru. Nejde jen o to, že vám může ocet zapáchat, ale také u vás může vyvolat dráždivou reakci. A tu určitě zažít nepotřebujete.

Komu zápach octa příliš vadí i venku, může jej vyzkoušet eliminovat směrem ke svému nosu pomocí respirátoru. Také je důležité použít při aplikaci octa gumové rukavice. Kontakt s kyselinou octovou není pro naši pokožku optimální, především ne při delší práci s ním. Někteří řidiči také svůj vůz octem nečistí bez ochranných brýlí. A to je rozumné. Ocet je sice poměrně slabá kyselina, nicméně do čí by se vám neměla dostat ani kapka. Nebylo by to nic příjemného, ani kdybyste si hned po tom oko dobře vymyli čistou vodou.

Odborník doporučuje po aplikaci hned odmýt

A pak tu máme ještě jeden aspekt – různé typy materiálů na voze, se kterými může dojít při čištění octem ke kontaktu. Bavíme se třeba o plastech. Když se zeptáte odborníka například v erudovaném autoservise, zda by použití octa na chromové části vozu doporučil, patrně uslyšíte vždy stejnou odpověď. „Raději bych se octu při mytí vozu vyhnul. Nikdy nevíte, jak vám se kterými materiály bude kyselina octová reagovat. Ale pokud na mytí octem trváte, určitě svůj vůz hned po jeho použití umyjte vodou. A místa, kde došlo k přímému kontaktu s octem, preventivně ošetřete nějakým kvalitním konzervantem.“   

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Je samozřejmě na vás, zda ocet při čištění auta použijete, nebo ne. Ale já osobně s tímto laciným čistidlem nemám problém. A používám ho s úspěchem již celé roky na jednom ze svých aut. Konkrétně na jedničkové Octavii, kterou jsem si pořídil na cesty na rybářské nebo myslivecké výpravy, na práci v našem sadu apod. Ocet funguje, ale chce to být opatrný.

Máte nějakou vlastní levnou fintu na čištění auta?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články