V Rusku plánují dálnice s neuvěřitelným limitem | AutoŽivě

Rusové chtějí vytvořit jedny z nejrychlejších dálnic na planetě. Jdou tak proti trendu většiny zemí

Většina zemí dnes přemýšlí nad tím, jak upokojit automobilovou dopravu a udělat ze silnic co nejbezpečnější místo. Rusové se vydávají zcela opačným směrem.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na Rusy se v dnešní době hodně zemí v Evropě nedívá zrovna přívětivým okem. Chování federace je dlouhodobě odtažité a velmi povýšenecké, což demonstrovala i nedávná kauza Vrbětice. Už dlouhé roky tu dochází k problémům s osobními právy a svobodami, což vždycky nabere nějakou novou podobu. Jenže v jedné oblasti se nejspíše budou moci okolní země od Ruska poučit. Konkrétně se jedná o pravidla silničního provozu.
Rozjezdy pro blesky

Rusové se totiž rozhodli zvolit naprosto opačný dopravní přístup a chystají dálnice s limitem 150 kilometrů v hodině. On to zase není tak drastický rozdíl, protože už teď mají místní dálnice maximum na 110 kilometrech. Některé úseky – hlavně ty placené – dovolují dokonce 130. Rozhodně se přitom nejedná o nějakou mlhavou ideu. Podpora tohoto záměru je nejen politická. O změnu totiž usiluje i šéf dopravního inspektorátu Michail Černikov.


iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Maciek Jędrusik

Pochopitelně se nebude jednat o plošné opatření, tedy zvednutí limitů všude. Navýšení limitu tak bude podmíněno budováním nových bezpečnostních prvků, kupříkladu středových svodidel. Černikov zmínil, že rychlostní volnost považuje za bezpečnostní prvek sám o sobě. Jízda dle uvážení konkrétního řidiče totiž redukuje jeho chuť nějak riskovat. Nejedná se ovšem o samostatný prvek, plán je součástí sítě dalších rychlostních opatření.

Rychlostní beztrestnost

V Rusku totiž existuje tzv. rychlostní beztrestnost. Jedná se o limit překročení povolené rychlosti, do kterého není zrychlení postižitelné, a to ani finančně. Aktuálně je to 20 kilometrů v hodině. Zvýšení dálničního limitu na 150 km/h tak bude reálně znamenat dovolení rychlosti až 170 km/h. Vyšší rychlost jízdy je pak legální už pouze v Německu. Zatímco jiné svobody jsou zde – tedy v Rusku – utahovány, na silnicích dochází ke stálému povolování.


iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže s rostoucí volností klesají počty dopravních nehod. V roce 2015 to bylo 184 tisíc případů za rok, o pět let později jich bylo o cca 40 000 méně. Ruským dálnicím dnes nechybí žádné bezpečnostní prvky. Jsou dobře osvětlené, nepostrádají kamery ani detektory hustoty a systém informuje o nehodách nebo změnách počasí. V zásadě tak není důvod, který by zvýšení povolené rychlosti bránil. Ostatně limity měl na svědomí jen nedostatek ropy.

Zdroj: RussiaCars

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
Disney bomba inspirovaná animovaným filmem byla poháněná raketami. Uměla prorážet i betonové bunkry
Události247.cz
Nepřehledné a pořád se mění! Lidé mají v opatřeních proti covidu chaos
VědaŽivě.cz
Pandemie covid-19: Jaké by bylo být jediným člověkem na planetě, který je zcela imunní?
adbz.cz
Sázení zeleniny v lednu je správný krok pro velkou úrodu, apelují zahrádkáři. Teď je ideální čas začít