Rychlé rozmrazení čelního skla pomocí sluneční clony: Chytře a bez otravného škrábání i mrznutí venku

Jak se zbavit rychle námrazy? Stačí jednoduchá pomůcka, má ji každý řidič zdarma v autě.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

S příchodem zimy se děje nevyhnutelné, začínají zamrzat okna a řidič je nucen před jízdou počítat s odmrazováním. Zdržení díky nutnosti zbavit sklo námrazy může být relativně dlouhé, v řádech vyšších jednotek minut. A přitom je zbytečné čekat, stačí využít to, co má motorista v autě a sklo je rozmrazeno velice rychle. O co se jedná?

Námraza nebo zamlžené čelní sklo? Za to je pokuta

Nejprve je nutné zmínit, že jízda se zamlženým nebo zamrzlým sklem není bezpečná. Jde o takové riziko, že prohřešek proti němu může policie pokutovat blokově do výše 2 500 Kč. Podle novely zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích z roku 2016 platí povinnost očistit vůz od sněhu a ledu před každou jízdou.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Pokud motoristé ignorují tento fakt, riskují kolizi, zejména fatální čelní srážku s jiným vozidlem, nebo sražení chodce. Jak tedy rychle a efektivně sklo zbavit námrazy? Skutečně nejde o nic světoborného, stačí se zamyslet a věc dává logiku. Přitom tento fígl neznají leckdy ani staří ostřílení mazáci, kteří mají za volantem odjety stovky tisíc kilometrů. A přitom rozmrazování oken může být tak snadné.

Je to fyzika. Více tepla na jednom místě, rychlejší tání

Silná vrstva ledu na čelním skle už nemusí znamenat nepřekonatelný problém. Trik spočívá v použití sluneční clony. Tu mají řidiči obvykle přiklopenou ke stropnici, pokud nesvítí slunce. V zimě, zejména po ránu člověka nenapadne, aby se tomuto doplňku věnoval, a to je chyba. Když řidič sklopí sluneční clonu, zabrání tak unikání teplého vzduchu od okna.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Pokud motorista clonu sklopí vodorovně se sklem, nasměruje teplý vzduch na sklo. Za clonou dochází ke kondenzaci teplého vzduchu, tím pádem k rychlejšímu tání námrazy. Nejde jistě o nic světoborného, ale v kombinaci se zapnutou klimatizací generující suchý vzduch je tento postup vcelku efektivní. 

Jak čistíte namrzlé sklo v autě vy?

Zdroj: AutoExpress
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články