S jakou hodnotou THC vyvázneme bez trestu a kdy hrozí odebrání řidičáku

                   

Většina lidí má lehké povědomí o tom, jak je to s alkoholem za volantem. Zde jsou limity poměrně jasné a pro mnoho řidičů i známé. Pokud je nám naměřena hodnota v rozmezí mezi 0 až 0,3 ‰, je to přestupek, za který hrozí pokuta i zákaz řízení. Přestupkem je také hodnota v rozmezí od 0,3 ‰ do 1 ‰, kde se přidává také sedm trestných bodů. Jakmile je hodnota nad promile, už mluvíme o trestném činu.

Tyto hodnoty, alespoň orientačně, každý zná. Ale jak je to v případě THC? Tedy látky, kterou do těla dostáváme nejčastěji kouřením marihuany? Má také své limity, jaké jsou a co při jejich překročení hrozí? A jsou naše předpisy přísnější než v zahraničí?

I v případě THC je jasný limit

Vraťme se ještě na chvíli k alkoholu. Zde sice je nulová tolerance, ale v praxi to znamená, že když něco nadýcháte, a je to pod hodnotu 0,24 ‰, nic se vlastně neděje. A jaký je limit v případě THC? Také existuje a je stanovený na 2ng/ml. Pokud je řidiči naměřeno méně, než je tato limitní hodnota, pohlíží se na něho jako by pod vlivem THC nebyl. Jakmile hodnota tento limit přesáhne, už má poměrně velký problém. Nutno říci, že pravidelní uživatelé marihuany jsou nad tímto limitem v podstatě permanentně.

Kdy hrozí menší trest?

Tím je zákaz řízení v délce 6–12 měsíců, 7 bodů a pokuta v rozmezí 2 500 až 20 000 Kč. Tedy to stejné, jako když v případě alkoholu nadýcháte od 0,3 ‰ do 1 ‰. U THC je limit stanovený od již zmíněné hodnoty 2ng/ml po hodnotu 10ng/ml. Pokud tuto hranici nepřekročíte, hrozí vám zmíněné postihy.

Kdy je třeba počítat s trestem větším?

Tady už je to celkem jednoduché. Pokud by nález ukázal na množství větší, než je hodnota 10ng/ml, hrozí trest vyšší. Je také za sedm bodů, zákaz řízení se zdvojnásobuje na rozmezí 12–25 měsíců a pokuta stoupá na rozmezí 25–50 tisíc korun českých.

V jiných zemích je to přísnější

Pokud vám limitní hodnoty 2ng/ml připadají v případě THC poměrně přísné, připomeňme, že jsou země, kde je to ještě přísnější. Příkladem je třeba Norsko, kde je limit stanovený na 1,3ng/ml. Potom je tu také Dánsko nebo Belgie, kde limit klesá dokonce až na 1ng/ml.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články