Máte na autě tuhle samolepku? Ihned ji sundejte, riskujete pokutu i okamžité odstavení vozidla. Policie je nemilosrdná

Kousek papíru může napáchat nedozírné škody, dokonce může ohrozit zdraví a život. Kdo to neví, riskuje za sebe i ostatní.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Platilo to v minulosti a platí to i dnes. Lidé si svá auta vylepšovali, vylepšují a vylepšovat budou. Ať už jde o optický tuning, ladění motoru, nebo jen prosté samolepky. Ty mohou být nejen zábavným způsobem, jak vyjádřit svou unikátní osobnost, ale také mohou způsobit nečekané problémy. Některé samolepky mohou být nelegální, či dokonce nebezpečné. Pokud jsou umístěny na nevhodných místech, hrozí vysoké pokuty, problém na technické kontrole, ve výsledku potíže s policií při silniční kontrole.

Malá samolepka může napáchat opravdu hodně špatného

Legislativní rámec pro používání samolepek na autech je složitější, než se na první pohled zdá. My u nás v ČR nemusíme řešit mravní aspekty, ty jsou u nás benevolentní. Nicméně třeba v sousedním Polsku mohou řidič dostat za vulgární nápisy a symboly pokutu. Legislativní aspekty jsou přísnější. Třeba samolepky na SPZ. Registrační značky vozidla patří státu a jejich formát nesmí být měněn. Navíc se objevují samolepky na SPZ například s přeškrtnutým logem EU.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Samolepkami nelze hanobit státní symboly, za což hrozí pokuta až 30 000 Kč. Bezpečnostní hledisko se zaměřuje zejména na omezení výhledu řidiče. Nesprávně umístěné samolepky mohou bránit ve výhledu. U nás už nemáme dálniční známku, ta stará už nesmí být na okně. Jak jinak, je za to pokuta. Nejde ale jen o samolepky na autě, nebezpečí hrozí i jinde. Aktuálně na to upozorňuje americká vládní agentura NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). Řidiči totiž přišli zjevně na novou kratochvíli, lepí si samolepky na airbagy.

Jak rychle se může jezdit bez obav z fotek z radarů? Ani za rychlost 150 km/h pokuta nepřijde

NHTSA varuje, že samolepky umístěné na takových částech auta mohou negativně ovlivnit funkčnost bezpečnostních systémů, zejména airbagů. Airbagy jsou navrženy tak, aby se při nárazu rychle a správně „nafoukly“. Pokud jsou však překryty samolepkami nebo jinými dekoracemi, může to způsobit, že se nerozvinou tak, jak mají. Jedním z klíčových míst, kde by se nikdy neměly umisťovat samolepky, je volant a palubní deska v oblasti, kde jsou airbagy „schovány“.

Airbagu nesmí stát nic v cestě, žádná cetka, ani kousek papíru

Umístění dekorací na tato „citlivá“ místa může bránit správnému otevření airbagu, to může mít za následek vážné zranění při nehodě. Výrobci vozidel pečlivě navrhují airbagové systémy tak, aby se otevíraly s maximální účinností. Jakákoli překážka, včetně samolepek, může tento proces narušit. V případě nějaké dekorace typu přívěsky a podobně pak navíc může dojít k dalšímu zranění řidiče či spolujezdce. Ale i samolepky jsou nebezpečné. NHTSA uvedla příklad osoby, která při nehodě utrpěla zranění krku a obličeje kvůli nálepkám na volantu.

iZdroj fotografie: Pixabay

V dalším případě řidič ztratil zrak na jedno oko poté, co se při nárazu odtrhla nálepka umístěná na volantu. Kromě volantu a palubní desky existují i další místa, kde mohou samolepky představovat riziko. Patří sem například boční airbagy v sedadlech nebo střešní airbagy. Tak a teď ruku na srdce. Máte na volantu nebo někde poblíž airbagu samolepky? Pokud máte na volantu nebo palubní desce umístěné samolepky, je důležité je co nejdříve odstranit.

Jak se zbavit samolepky? Existují různé postupy a metody

Většinu samolepek lze odstranit bez použití speciální techniky. Pokud se nálepka nechce odlepit, můžete použít opatrně speciální škrabku. Dbejte ale na to, abyste při odstraňování nepoškodili povrch, na kterém nálepka je. Pokud na pevném podkladu zbyde staré lepidlo ze samolepky, dá se i toto odstranit. Speciální chemií, technickým benzínem. Snaha odlišit se je pro člověka přirozená, o tom žádná. Ale v autě by to mělo probíhat s maximální opatrností. Anebo raději vůbec. Nebezpečné jsou i „alternativy“ k samolepkám.  

Jako jsou dekorativní kryty na sedadla, speciální podložky pod nohy nebo závěsné ozdoby. Tyto úpravy mohou dodat autu osobní styl. Ale i tady platí, že mohou být do určité míry nebezpečné. Koberce z druhovýroby nemusí úplně sedět na bezpečnostních čepech. Mohou cestovat, nahrnout se pod pedály. Povlaky na sedadla mohou být nejen stylové, ale také praktické, pokud chrání původní čalounění před opotřebením a znečištěním.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Na druhou stranu, pokud kloužou a řidič v nich nedrží stabilitu, je to nebezpečné. Různé ozdoby, které můžete zavěsit na zpětné zrcátko, mohou sice přidat „osobní dotek“. Ale nesmí clonit, navíc při nárazu se z nich mohou stát nepříjemné projektily. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, na to je třeba při přizpůsobování auta vždy myslet. Vše ostatní je vedlejší.

Může si řidič lepit na auto, co chce?

Zdroj: NHTSA
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články