Škoda Favorit ožívá: Víte, že se vyráběla i ve variantě sedan? Škodě vrtá hlavou i dnes, Češi ho milují

Dnes již legendární pětidvéřový Favorit je bezpochyby modelem, který definitivně posunul českou automobilku mezi moderní evropské výrobce. A co třeba Favorit Sedan?

i Zdroj fotografie: Adrian Kot / Creative Commons / CC-BY-SA
i Zdroj fotografie: Petr Bovyn / Creative Commons / CC-BY-SA
i Zdroj fotografie: Adrian Kot / Creative Commons / CC-BY-SA
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií
                   

Tento článek nemůžu začít jinak, než velkým vyseknutím poklony a sundáním pomyslného klobouku. A současně s ním dodávám „děkuji, pane Mistře“. Neb Petru Hrdličkovi, autorovi Škody Favorit a strůjci celého přechodu Škodovky na moderní koncepci s motorem vpředu a pohonem předních kole, je právě 90 let. Není asi v Čechách technik, který by měl na novodobém úspěchu Škody (nebo minimálně jeho nastartování) větší podíl. Pojďme se tedy společně podívat i na jednu unikátní variantu Favorita. A na fascinující příběh jednoho inženýra.

Hluboká poklona jednomu fenomenálnímu konstruktérovi

Není totiž zcela obvyklé, aby jeden jediný člověk měl tak zásadní podíl na tom, že se celé automobilce povede tak zásadní „otočka o 180 stupňů“ a přejde z neperspektivní a zastaralé výroby, zatížené navíc desítkami let dlouhou historií na výrobu zcela moderní, srovnatelnou s konkurencí západní Evropy. Píšeme roky 1984, nezapomeňte, v Čechách panuje tuhý socialismus a o nějaké sametové revoluci si zatím můžeme nechat jenom zdát. Tím spíš je to úspěch vpravdě fenomenální.

Tyto faktory ovlivňují životnost motoru. Často vycházejí z jeho konstrukce

iZdroj fotografie: Škoda

Jak uvádí sama automobilka, Petr Hrdlička je nejvíce spjatý s modelem Škoda Favorit, jehož úspěch byl pro automobilku životně důležitý – přinesl vytoužený přechod na moderní koncepci s motorem vpředu a s pohonem předních kol. Jako ředitel technického vývoje pracoval Petr Hrdlička v Mladé Boleslavi sedm let od března 1983 do března 1990. Od samotného počátku byl strůjcem kontraktu s designérem Giuseppem „Nuccio“ Bertonem. A ovlivnil tedy zásadně podobu Favorita.

Vzorem byl Volkswagen Golf, stejně jako Peugeot 205

Přitom jak sám Petr Hrdlička uvádí, pro srovnání se tehdy pořídilo několik aut dalších značek, přičemž jako nejlepší škodovákům vyšel Peugeot 205, kterému jsme se chtěli přiblížit. Což bych osobně podepsal všemi dvaceti, „dvěstěpětka“ je opravdu geniálně řešený automobil, jenž pro změnu zásadně posunul celý Peugeot na cestě vpřed, směrem k moderní konstrukci i designu. Dalšími „do party“ byly mimochodem VW Golf, Fiat Uno nebo Ford Escort.

iZdroj fotografie: Škoda

Bývalý šéfdesigner Škodovky už mění vzhled BMW

Pan Hrdlička navíc díky své technické erudici ovlivňoval u veškerých komponent vozu jejich vývoj, konstrukci i případné dodávky od subdodavatelů. U nichž navíc dokázal prosadit zavedení řady moderních technologií. Kdo si dokážete jenom zběžně představit, co tohle musí být za neskutečnou, mravenčí práci v období tuhého plánovaného socialismu, dojde vám, jak ohromným přínosem tento člověk pro celou Škodovku byl. A je. Opět podotýkám: nikdo netuší nic o tom, že nějaký Volkswagen přijde a Škodu koupí jako celek.

Dokončit zdárně tak velký projekt bylo v období socialismu extrémně těžké

Týmu kolem Petra Hrdličky se tak podařilo projekt Škoda Favorit úspěšně dokončit v rekordním čase. Zcela nový vůz se veřejnosti poprvé představil už v září 1987. A pokud mne paměť neklame (byl jsem tehdy na střední škole), jeho představení sklidilo větší šok a aplaus u české veřejnosti, než kdyby snad na náměstí v Pelhřimově přistál létající talíř i se zeleně svítícími Marťany. Po značně zastaralé Škodě 732 (typové řady 105/120) tady náhle byl vůz zcela srovnatelný se světem.

Časová kapsle, objevila se 30 let stará Škoda Favorit v perfektním stavu a s minimálním nájezdem

iZdroj fotografie: Škoda

Který navíc zásadní měrou přispěl k tomu, že Volkswagen v roce 1993 Škodu koupil. Zbytek je už současnost. Zajímavostí ale zůstává, že původní designový návrh ze strany Škodovky obsahoval nejen pětidvéřový hatchback, ale i sedan, což je varianta, kterou Škoda dokázala dostat do sériové výroby až u první generace Fabie. U mnoha zákazníků se setkala s nadšeným přijetím, a i když ji měli v oblibě i Češi, sklízela úspěchy především v zahraničí.

Variantu „malého sedanu“ mělo například i VW Polo (kdysi byla značená jako Derby, sedan odvozený od Golfu je pak Jetta) nebo malý Fiat Palio, vycházející z Punta a nabízený pod tímto jménem například v latinské Americe. Měla by u nás šanci i novodobá Fabia Sedan, co myslíte? Kupovali by ji Češi, jinak zatížení speciálně na kombi?

Galerie

Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií

Koupili byste si novou Fabii Sedan?

Zdroj: Škoda Auto
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články