Opomíjené skryté části vozu, které potřebují pravidelně promazávat. Jinak následují nemilé a drahé problémy

Na karoserii jsou místa a mechanismy, která často nevidíme, přesto je jejich bezchybná funkce pro celkovou kondici auta důležitá. A péčí o ně ušetříte čas i peníze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdo maže, ten jede. Často používaná a pořád platná poučka. Mazání komponentů, jenž jsou v pohybu nebo jsou vystaveny působení povětrnostních a dalších vlivů je často jedinou cestou, jak zachovat jejich dlouhou funkčnost a trvanlivost. Z výroby jsou většinou „vybaveny“ vrstvou maziva, která po nějaký čas vydrží a zajistí bezproblémovou funkčnost. Postupně se však tato vrstva začne ztrácet, vlivem provozu i okolních podmínek. A pak už je to na nás.

Mazání zámků dveří

Zámky dveří jsou na každém autě jednou z nejdůležitějších součástí. Bez nich se nedostaneme dovnitř ani ven. Čas od času je tedy dobré promazat i je, u některých aut navíc nejsou chráněné proti vniknutí vody ať už od vozovky, nebo vody z myčky při umývání karoserie. Jejich konstrukce bývá dimenzována na poměrně nešetrné zacházení a dlouhou výdrž. Přesto nic nezkazíme, pokud je čas od času „prostříkneme“ sprejem se silikonovým olejem nebo speciálními, k tomu účelu určenými mazadly.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ošetřování těsnění dveří

Těsnění na dveřích jsou vystavena především tlaku a působení celé škály povětrnostních podmínek. Od mrazivých zim (a občasného přimrzání k plechu karoserie) až po vysušující horka a žár rozpáleného auta, které necháváme celý den na slunci. Ošetření speciálním roztokem nebo sprejem na pryž si tedy rozhodně zaslouží, odmění se nám dlouhou službou a snížením rizika jejich popraskání, vedoucího až k nutné výměně. Která bude pochopitelně dražší, než to nejlepší ošetřování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mazání pantů a přitahovačů dveří

U pantů je podobná situace, jako u zámků. Jde o jeden z nejužívanějších mechanismů na autě (speciálně ten u řidičových dveří) a je také vystaven povětrnostním podmínkám, nešetrnému zacházení a dalším vlivům. Nemluvě o tom, že panty spolu spolu s přitahovači nesou váhu celých dveří a speciálně po autonehodách bývají různě doseřizované, aby dveře šly zavírat. O důvod víc se o ně postarat. Mazadly na teflonové nebo silikonové bázi opět nic nezkazíme, zajistíme hladký chod a zamezíme korozi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Závěrem: základní péče a drobná údržba by měla být samozřejmostí pro každého motoristu, není samozřejmě se vším nutné hned jezdit do servisu. Drobné, jednoduché věci se dají často za pár korun vyřešit svépomocí, kromě dobrého pocitu budete navíc bezpečně vědět, že vámi ošetřené věci fungují. A že se na ně můžete spolehnout. Nejen u výše probíraných mazacích míst je pak tento pocit doslova k nezaplacení. Držíme palce při údržbě vašeho vozu!

Nezapomínáte na mazání „skrytých“ míst na vašem autě?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články