Skryté tlačítko na semaforu: 94 % řidičů ani chodců o jeho funkci neví, přitom je životně důležitá

Existuje tajné tlačítko na semaforech pro chodce, které pustí zelenou? Ano, v určitých místech se na něj dá narazit.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Semafory jsou na v rámci dopravy důležitým prvkem komunikace pro chodce i řidiče. Každý si semafor obvykle spojí s barevnými světly. Ta informují o tom, kdo a kdy se na silnici může pohybovat. Málokdo ví, že semafory mají často důležitou skrytou funkci. Skryté tlačítko má být pro řidiče neviditelné, ale pro chodce snadno dosažitelné. Nicméně nejprve to, co všichni dobře znají.  

Pomůcka pro chodce, kteří by se jinak nedočkali zelené

Žluté krabičky na sloupech, s tlačítkem, kterými dají chodci najevo, že jsou na přechodu a že je čekají na zelenou. Toto řešení se používá na mnoha ulicích. Umožňuje bezpečně přejít silnici na druhou stranu silnice, kde je velký provoz. A na druhou stranu, zbytečně nepřerušuje provoz aut, pokud na přechodu nestojí žádný chodec. Jeden z našich čtenářů, pan Radim Jaloužek, nás upozornil 18.5.2023 emailem na to, že na svých cestách narazil na tajné tlačítko umístěné na krabičkách pro chodce. Rozhodli jsme se uveřejnit jeho dotaz v plném rozsahu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zahlédl jsem zajímavý prvek na semaforu na přechodu pro chodce,“ psal pan Radim, „tlačítko, které aktivuje signál pro nevidomé. Pan Radim se pak spíše ptal, jestli je tento tajný čudlík všude standardem. Aktivuje cvakání, díky kterým mohou zrakově postižení bezpečně přejít,“ pokračoval pan Radim, „ovšem ovladač byl ukrytý zespodu pod kabičkou.“ Málokdo z chodců ví, že kromě všem známého tlačítka je na signalizačním zařízení ještě jedno – skryté ve spodní části. Co to je a k čemu to je?

Auta mají pod palubní deskou ukryté „tajné“ tlačítko. Skoro nikdo o něm neví, přestože má důležitou funkci

Jde o pomoc zrakově postiženým. Chodci, kteří normálně vidí, dostávají signál v podobě zeleného světla, že mohou přejít vozovku. Lidé se zrakovým postižením používají zvukové signály. Intenzita takového zvuku je obvykle přizpůsobena hlasitosti prostředí. Aby však signál postižení slyšeli, musí o to také často požádat. Dělají to skrytým tlačítkem. Nachází se ve spodní části žlutého rámečku a má tvar šipky, která ukazuje směrem k silnici a zároveň ukazuje směr. Nevidomý nebo slabozraký je zvukem naveden na signální stožár, kde stiskne aktivační tlačítko na spodní straně krabičky.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

U nás jsou tlačítka, ovšem bez skrytých spouštěčů

Co se stane, když se na semaforu rozsvítí zelená? Šipka buď začne vibrovat, nebo je slyšet zvuk z obou stran silnice najednou. Toto řešení je typické pro Německo. U nás fungují také podobné systémy, ale s mírně odlišným konceptem. Některé cvakají automaticky. Jiné jsou vyloženě určené pro nevidomé a zrakově postižené, mají modrou barvu. Nejrozšířenější žluté krabičky hranatého typu s kulatým spínačem žádné tajné tlačítko na spodní části nemají. Fotky jsou důkaz.

Používáte tlačítko na přechodech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články