Auta mají pod palubní deskou ukryté „tajné“ tlačítko. Skoro nikdo o něm neví, přestože má důležitou funkci

Tajné vypínače nejsou v autě z romantických důvodů. Nikdo si nechce hrát na špiony, podstatou je znovunastartování auta po lehké nehodě.

i Zdroj fotografie: Reelin68 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V interiéru auta je řada tlačítek, dají se počítat na desítky. A to i v případě, že jde o moderní auto s centrálním ovládáním prostřednictvím jednoho dotykového displeje. Některá tlačítka jsou vidět na první pohled, jiná zůstávají řidičům skrytá. Přestože mají zásadní význam a funkci, o které by měl každý řidič vědět.

Otřes či náraz vypnou přívod paliva. Tlačítko to vyřeší

Může se to stát každému. Najede autem na hrubé nerovnosti, s autem to doslova otřese. Motoru pak začne docházet dech. Řidič preventivně zastaví, a už nenastartuje. Pokud ví o tajném tlačítku, uvede systém do provozu, nastartuje a pokračuje v jízdě. Tlačítko, o jehož existenci a umístění vám řeknou třeba v servisu, aktivuje přívod paliva. 

iZdroj fotografie: TheJunkMonger / Creative Commons / CC-BY-SA

Ten může být vypnutý právě nárazem na nerovnostech, anebo při kolizi. Jde o prevenci při nehodě, přívod paliva se vypne a tlačítkem pak lze znovu aktivovat. V situaci, že šlo vážně jen o nerovnost, anebo nehodu s mírným poškozením, kdy je auto schopno pokračovat, třeba s mírně pomačkanými plechy, dál.

Víte o tomto tajném tlačítku?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě ne vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda
Události247.cz
Události247.cz
Šéf OSN: Vyhlídky na mír mizí, svět se řítí do velké války
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky