Slepá ulice jako zlatý důl na řidiče: Kdo se v ní otočí, ten zaplatí 20 000 Kč pokutu. Úřady už si mnou ruce

Když se vychytralý majitel kousku silnice rozhodne, že na něm začne královsky vydělávat, naštve tím spoustu řidičů. A úřady se přesto tváří, že s tím nejde nic dělat.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Začnu netradičně otázkou tak trochu na tělo: jakou lidskou vlastnost řadíte mezi nejhorší? Osobně mám na jedné z těch „vedoucích příček“ aroganci. Tedy vlastnost, kdy někdo záměrně ignoruje potřeby jiných, a co víc, jde často i proti nim. Jakkoli jsou zákonné, lidské nebo morální. Říká se tomu také bezskrupulózní jednání. Bezohledné, necitlivé, arogantní. A co byste řekli tomu, kdyby se takto k vám choval váš soused? A ještě vás „kasíroval“ za to, že jezdíte? Pojďme se na toho vykutáleného vyděrače podívat společně.

Chcete se otočit ve slepé ulici? Pozor na značky

Je to opravdu zajímavá situace. A možná jste to i sami zažili. Vjeli jste, kam jste původně nechtěli, a zjistili to až tehdy, když už jste tam byli. Naštěstí se jako záchrana náhle zjevil malý „plácek“, kde se dalo elegantně otočit. Poděkovali jste „všem svatým“, otočili jste se a v očekávání již jen toho dobrého v daném dni jste elegantně vyjeli ven. Konec problému? Nikoli, pouze začátek problémů. Ano, v množném čísle. Nedaleko od nás je totiž ulice, kde si majitel z kousku vozovky udělal „zlatý důl“.

Zákaz vjezdu do Prahy byl zaveden a obratem zrušen: Pozor ale, prý stále platí a pokuty hrozí. Tak jak to tedy je?

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Franz-Eduard-Matras-Gasse ve vídeňské čtvrti Donaustadt se přitom rozhodně nedostala do rakouských médií poprvé. Majitel sousedního parkoviště, na kterém se právě auta otáčela, si totiž dlouhá léta účtoval pokuty ve výši 360 eur (v přepočtu zhruba 8 500 Kč) od řidičů, kteří se na jeho pozemku otočili. Nedávno však posunul svou aroganci o úroveň výš. A prostřednictvím správcovské firmy nyní vybírá neuvěřitelných 795 eur, což je téměř 20 tisíc korun. O této skutečnosti již informovala snad všechna rakouská média, včetně deníku Heute.

Otáčení na soukromém pozemku za 20 000 korun

Jak to celé probíhá? Otočení v úzké slepé ulici je poměrně náročné, a proto většina řidičů zamíří na přilehlé parkoviště, kde je to samozřejmě nejjednodušší. Přitom si ale nevšimnou malé značky zákazu otočení, kterou tam instaloval majitel. Fotografie z blízké kamery spolu s „privátní“ pokutou pak přichází poštou, s upozorněním, že pokud pokutu „hříšník“ zaplatí do pěti dnů, sníží se částka na 495 eur (zhruba 12 tisíc korun). Pokud tato lhůta propadne, platí původních 795 eur. Dvacet tisíc korun.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Hodit dopis do koše? Možná to bude ještě dražší

Jsou pochopitelně i tací, co nezaplatí požadovanou částku vůbec a s nějakým jadrným výrazem vše hodí do koše v domnění, že v civilizované zemi dává pokuty jenom policie. Jenže. Pak přijde další dopis, kde se majitel ohání žalobou za narušení soukromí s náklady kolem 2 500 až 3 500 eur (59 až 83 tisíc Kč). Právní experti se shodují, že jde o způsob, jak donutit řidiče k zaplacení. Několik členů největšího rakouského motoristického klubu ÖAMTC čelilo stejnému problému. Právník klubu Nikolaus Authried uvedl, že jednání majitele parkoviště a společnosti, která jej spravuje, je právně přípustné, ale bezpochyby nepřiměřené a hraničící s arogancí.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

V tomto případě jsou bezmocné i úřady, které nemají způsob, jak tento problém vyřešit, protože se jedná o soukromý pozemek. „Majitel objektu mohl například instalovat závoru, pokud by mu šlo jen o ochranu svého majetku. Je děsivé, že jsou řidiči záměrně vtaženi do takové pasti,“ řekl starosta Donaustadtu Ernst Nevrivy pro server Heute.at. Dodal, že podnikání tohoto typu je obzvláště smutné v dnešní těžké době.

Úřady alespoň v ulici instalovaly několik dopravních značek se zákazem zastavení, aby odradily řidiče od vjezdu do ulice a ochránily je před nesmyslnými pokutami. Nejhorší na celé situaci je, že většina řidičů raději zaplatí, než aby se musela potýkat se soudy a riskovat ještě vyšší náklady.

Co byste s takovou arogantní bestií dělali vy?

Zdroj: Heute
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články