Nový design českých SPZ už jezdí po silnicích. Místo znaku EU hrdě ukazuje českého lva. Ale proč je nelegální?

Setrvat v Evropské unie není každému po chuti. Motoristé vyjadřují svůj nesouhlas s evropským molochem, mohou ale přijít o papíry i dost peněz.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
Další 0 fotografie
                   

Není to ryze politické téma, budeme se bavit o autech. Nicméně, souhlasíte s tím, že jsme v EU? Hodnotíte politiku EU jako správnou? Existují lidé, kteří by na obě otázky odpověděli radikálním nesouhlasem. Někteří z nich pak vyjadřují svůj odpor k Evropské unii tak, že na svých registračních značkách přelepují znak Evropské unie. Tento čin je projevem nesouhlasu s politikou Evropské unie. Ale podle některých výkladů je také jasným porušením silničních předpisů. Na první pohled se jedná o malý detail, který by mohl zůstat bez povšimnutí.

Nesouhlas vyjádřit můžete, ale jen se souhlasem EU a policie

V reálu vím, že jde o trend, který je tady už několik let. Je zřejmé, že lidé jsou ochotni riskovat vysoké pokuty, a dokonce i zákaz řízení, aby vyjádřili svůj politický postoj. Pokud něčemu „Češi rozumí“, tak je to hokej, pivo a politika. Politika je ale také téma, které rozděluje společnost. Lidé hledají různé způsoby, jak své názory dát najevo. Někteří volí přímé akce, jako jsou demonstrace, obvykle jde o seniory a lidi, kteří mají dostatek času.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Jiní, ti zaměstnanější, se uchylují k méně časově náročným formám protestu. V případě českých řidičů je to právě přelepování znaku EU na registračních značkách jejich aut. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o neškodný akt. Pravda je taková, že řidiči tím porušují zákon a riskují přísné sankce. Policie ČR i Ministerstvo dopravy varují, že na tabulku s registrační značkou ani do její těsné blízkosti se nesmí umisťovat žádné předměty, nápisy nebo vyobrazení, které by narušily její čitelnost nebo rozlišovací schopnost.

Co hrozí řidiči za nepřipoutání bezpečnostním pásem a může dostat pokutu za nepřipoutaného spolujezdce?

Co řidiči dělají? Přelepují znak EU symbolem českého dvouocasého lva. Popřípadě v mírnější formě symbol EU škrtají. Podle kompetentních orgánů je jakýkoli takový zásah do podoby registrační značky přestupkem. Přesto se řidiči, kteří značky přelepují, brání tvrzením, že změnou loga EU čitelnost registrační značky nijak nenarušují. To je samozřejmě pravda, jenže jde o to, co říká zákon. A ten mluví jasně a v neprospěch takového oportunisty.

Měnit cokoli na SPZ je zakázané, nejde jen o čitelnost

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku dle § 125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., zákona o silničním provozu, neboť řidič řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost. Takže jde o jedno jediné slovo. A to „upravena“. Čitelnost jistě není drobným symbolem lva nebo dvojitým škrtnutím ovlivněna. Ale pokud zákon zakazuje úpravu, tak tu samolepka samozřejmě naplňuje. Hrozící tresty za tento přestupek nejsou zanedbatelné.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Řidičům s takto upravenou registrační značkou může být udělena pokuta ve výši pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok. Prokazování tohoto přestupku je pak věcí správního řízení, což může pro mnoho řidičů znamenat další komplikace a výdaje. Může dojít k zabavení registrační značky, a tím znepojízdnění vozidla. Takže řidič nemá čím jezdit. Jiným rozměrem je samotný fakt, že toto řidiči dělají a proč to dělají. Jde o problém ve společnosti, kde politická nespokojenost vede lidi k porušování zákona.

Je to začarovaný kruh, z EU se mírnou formou nedostaneme

Jinak řečeno, lidi jsou nespokojeni s EU a neváhají riskovat, aby toto vyjádřili. Samozřejmě, někdy může jít jen o pouhou rebelii a snahu odlišit se či ukázat „odvahu“. Zákon ale mluví jasně a řada řidičů si asi neuvědomuje, jak vážné důsledky může mít zdánlivě nevinná samolepka za pár korun. Možná lze předpokládat, že policie nechá řidiče s takovou SPZ být. Než aby se zaobírala de facto nesmyslným případem. Ale spoléhat na to nelze.

A zase ta Evropská unie. Tentokrát jsou v hledáčku senioři, přijdou o své řidičské průkazy a nic s tím neudělají

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Závěrem lze říci, že přelepování znaku Evropské unie na registračních značkách českým lvem je sice protestem proti politice EU, ale bezzubým a neúčinným. Krom toho, že jde o jasné porušení silničních předpisů, které může mít pro řidiče vážné následky. V politické rovině samolepka na SPZ nic nezmění. To by si řidiči ze země proslulé fenoménem defenestrace měli uvědomit. Což neberte prosím jako návod, ale jako připomínku, že samolepka nic neovlivní. Zásadní je projevit svůj hlas u voleb, ale to vzhledem k politické nabídce také EU do propadliště dějin nepošle. Je to smutné, ale s tím, jak a co teď EU na nejvyšší úrovni dělá, nejsme reálně schopni udělat vůbec nic.

Galerie

Další 0 fotografie

Měli bychom vystoupit z EU?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články