Barevné čáry a tečky na šroubech v autě. Jak se to týká řidičů a proč by o nich měli vědět? Jde o tajné praktiky mechaniků

Pod kapotou auta lze narazit na speciální barevné značky. Jsou zejména na šroubech a dodělali je tam samotní mechanici.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Montáž vozidla je složitý proces, který vyžaduje pečlivost a preciznost. Aby se minimalizovalo riziko dodání špatně smontovaného auta zákazníkovi, automobilové koncerny vyvíjejí různé řídicí systémy ve fázi výroby nebo bezprostředně před dodáním vozidla. Stopy těchto procesů jsou barevné čáry, tečky a další symboly, které se objevují na šroubech a maticích v různých částech vozu. Barevné čáry a tečky, které vypadají jako vyrobené štětcem nebo fixem, mají různé barvy, jako je žlutá, zelená, růžová, modrá, černá nebo bílá.

Za barevné značení šroubů mohou konkrétní mechanici

Každá automobilová značka se v této oblasti pohybuje podle svých vlastních postupů, a tak neexistují jednotné standardy. Obecně však tyto symboly označují, že šroub byl řádně dotažen ve fázi výroby nebo prošel kontrolou před předáním zákazníkovi. Tyto markery potvrzují správnost montáže, polohování či geometrie daného prvku. Mohou indikovat i potřebu zlepšit dotažení nebo seřízení dveří či jiného prvku.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

„Záleží na interní dohodě,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček, „u nás v servisu je dotažený šroub značen žlutě.“ U mnoha modelů se na šroubech objevují barevné čárky nebo body, které souvisejí s bezpečností, například upevněním bezpečnostních pásů, sedadel, zámků nebo příslušenství motoru a zavěšení. „Barevné symboly se často objevují jak ve fázi montáže vozu,“ upřesňuje expert, „tak i později při běžné prohlídce.

Automechanik prozradil, co servisy tají. Nepříjemné skřípaní stěračů lze opravit doma za pár kaček

Jsou dobře viditelné a slouží jako indikátor, že daný díl byl zkontrolován na správnou montáž nebo dotažení. Navíc některé znaky mohou sloužit i k indikaci procesu samodotažení. Pokud je barva nanesena ve velkém množství, může navíc působit jako „těsnění“ a její prasknutí naznačuje, že byl daný prvek odšroubován. Tyto značky na šroubech mají význam nejen pro výrobce, ale i pro mechaniky v běžných servisech. I ti se mohou řídit barevnými čarami a tečkami. Pokud jsou čáry zarovnány na šroubu (matce) a okolním materiálu, je to indikace správného utažení.

Majitelé aut barevné značky v autě sledovat nemusí

Barevné čáry a tečky na šroubech jsou tedy užitečnými stopami, které pomáhají zajistit správnou montáž a bezpečnost vozidel. Ať už jsou umístěny ve fázi výroby, nebo při servisních zásazích, poskytují důležité informace pro výrobce i mechaniky. Díky nim je možné minimalizovat riziko lidských chyb a zajistit spolehlivost a kvalitu automobilů. „Pro majitele automobilu barevné značky na šroubech zásadní význam nemají,“ doplňuje odborník Pavlíček. A pokud motorista nezná legendu, jak barvy a symboly číst, nemá ani šanci pochopit, co markery v jeho voze znamenají.

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Máte v autě barevné značky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články