Staré ponožky mají zásadní vliv na kvalitu jízdy. Proč si je zkušení řidiči dávají do auta? Zjistili jsme to na vlastní kůži

Co může dělat řidič, když má alergii na aromatické vůně, a přesto chce osvěžit vzduch v kabině auta? Řešením je stará ponožka.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

To, že řada motoristů přistupuje k jízdě autem tak nějak po svém, je obecně známé. Běžnou praxí je, že řidič využívá nejrůznější mýty a pověry ve snaze prodloužit životnost auta, zvýšit jeho bezporuchovost anebo zlepšit kvalitu času stráveného za volantem. Používání starých ponožek patří mezi triky, které jsou na pomezí využitelnosti a mýtu.

Alergie na osvěžovač vzduchu? Přírodní aroma!

Tak, jak člověk zlepšuje kvalitu svého života a prodlužuje průměrnou věkovou hranici, zároveň podléhá více a více nejrůznějším civilizačním chorobám. Patří mezi ně citlivost na chemické látky, pyl, pachy či vůně. Mluvíme o alergii. Značná část řidičů trpí na nejrůznější alergické reakce, nepříjemně vnímá vůni benzínu, pach směsi do ostřikovačů anebo také vůni osvěžovače vzduchu.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Což je tak trochu problém, když je zároveň žádoucí provonět interiér vozu nějakou atraktivní vůní. Synteticky vyráběné osvěžovače jen těžko mohou nahradit přírodní aroma bylinek či ovoce. A právě z toho důvodu si řidiči dávají do auta staré ponožky. Není nad přirozené a přírodní materiály, esence a vůně. Potíž je ale v tom, jak je do auta dostat.

Lepší než mátová esence je snítka čerstvé máty

Tak třeba v Africe rádi řidiči používají třeba snítky máty, zasunují si je do žebroví výdechu klimatizace. Jenže tam je asi jedno, že když mátová snítka usychá, odpadávají z ní kusy a špiní kabinu auta. Je kontraproduktivní, aby se řidič bránil alergii, a přitom nechal odlamovat a odpadávat suché květy a listy, dýchal pyl a prach, který ze zbytků rostliny vzniká.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Řešením je vzít staré ponožky a použít je jako obal. Náplní pak mohou být bylinky nebo také sušené citrusy, větvičky jehličnatých stromů. Prostě cokoli, co by volně zavěšené na zpětném zrcátku prášilo do prostředí. Starší ponožky jsou lepší než nové, ty mohou být napuštěné nějakou chemikálií odpuzující roztoče.

Do ponožky dá řidič dokoli. Bylinky, citrusy, jehličnany

Když nemá řidič starší textilii, tak i nové ponožky poslouží velmi dobře, je dobré je ale přeprat. Nebylo zmíněno, že nejlepší ponožky jsou z přírodní bavlny, s minimálním podílem syntetiky. Respektive stoprocentní bavlna je jediným vhodným řešením. Výhodou ponožkového osvěžovače vzduchu je variabilita, to, že si může řidič mixovat originální směsi. Mátu se sušenou kůrou limetky a citronu. Tymián, rozmarýn a medové plástve. Cokoli. Je to čisté, přírodní a levné.

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Jak osvěžujete vzduch v autě svého auta vy?

Zdroj: ProDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články