Z Renaultu se vyřítil agresor a knokautoval řidiče v Octavii: Video vypadá jako pokus o atentát

Některým konfliktům a střetům na silnici se s trochou pozornosti dá zabránit a předejít. A pak jsou takové, kdy jste i s maximální bdělostí v podstatě bez šancí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

Drtivá většina videí, která tady týden co týden pravidelně komentujeme, nakonec skončí dobře. Všichni to nějak (více či méně) úspěšně dobrzdí, traktoristé postaví traktor na přední a namistrovaní cyklisté dají před slečnou najevo, kdo je tady pánem. Dnešní video se v tomto směru trochu vymyká. Nevíme, jak to nakonec celé dopadlo, v autě s kamerou explodovaly oba airbagy a jediné, co nakonec vidíme, je pomalu padající prach z airbagů na skle. Takto napsané to nevypadá moc vesele, pojďme se na to raději společně podívat.

Nebýt starého Espace, mohlo to vypadat jako útok

Situace začíná průjezdem kolem stojící kolony, míjíme první auto, druhé, třetí… To, co se stane vzápětí, když mineme černou Octavii Combi, ale překoná veškeré černé představy. Jako smyslů zbavený a situaci zcela nevnímající se vyřítí starší černý Espace, aby vzápětí ofsetovým způsobem (tedy „roh na roh“, s přesazením) knokautoval auto s kamerou. Kdyby to bylo ve filmu a nebyl by to starý Espace, ale nějaké mohutné SUV s ještě mohutnější rámem, dalo by se to skoro považovat za pokus o atentát.

„Všem bych jim sebral papíry,“ říká policista nad záběry z kolony na D8. Řidiči se otáčí do protisměru a vrací se na sjezd

S Espacem ale pochopitelně atentát páchat nechcete a nebudete. Vše proběhne během několika vteřin, ve zpomalené verzi celého incidentu vidíme dokonale trajektorie obou vozidel i pomalu padající prach z čelního skla. Ten je snad na celém tom příběhu nejsilnější připomínkou toho, jak se vám může ve vteřině zcela otočit život. Memento mori velmi silně přítomné. Otázky jsou pouze dvě, obě ale velmi zásadní. Tou první je, proč se to celé vůbec stalo? A druhá logicky následuje: dá se tomu nějak předejít? Pokusíme se na obě odpovědět.

Dá se najít způsob, jak se podobnému „útoku“ bránit?

První otázka tedy směřuje po původu celého karambolu. Nerozhlédl se řidič? Přehlédl snad auto přímo před sebou? Napadla nás v té souvislosti jedna možnost. Espace má sice trochu zvýšenou pozici řidiče, na druhé straně má poměrně silný „A“ sloupek. Dokážeme si asi představit kombinaci spěchu, nepozornosti, malé postavy sedící „zapadle“ v sedačce a přesně ten moment, kdy se část auta opravdu schová za čelní sloupek. Přesto: nepodíváte se v podobné situaci raději vzápětí, ale podruhé? Tady by to celou věc vyřešilo.

Druhá otázka je složitější. Jak tomu předcházet? Popravdě, přesně tomu, jak se to odehrálo v naší ukázce na videu, asi předejít úplně nejde. I kdybyste byli pořád ve 200% střehu, bylo by to v tomto případě o reakční době v řádech desetin sekundy. Třeba byste něco dokázali zachránit (prudkou brzdou či uhnutím prudce doprava), třeba by to pomohlo. Ale třeba také ne. To však neznamená, že ve střehu být nemusíte. Je to jediná šance, jak se tomu alespoň POKUSIT předejít.

Neboť jak vidno, i bez jakékoli vaší viny se vám může na silnicích otočit život vzhůru nohama během několika minut. Jak to vidíte vy, měl řidič v autě s kamerou nějakou šanci střet odvrátit? Napište nám do diskuse pod článkem, děkujeme! Poděkování patří kanálu STOP CHAM, s jehož svolením videa přebíráme a komentujeme.

Měl podle Vás řidič v autě s kamerou alespoň nějakou šanci havárii zamezit?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články