Takhle se krade ve velkém stylu a téměř nic s tím neuděláte. Jak je možné, že zloději ukradnou vaše auto, než se vrátíte ze supermarketu?

Přijít během několika okamžiků o auto není nic, co by komukoli z nás udělalo radost. Bandy zlodějů mají stále sofistikovanější metody, přesto existují způsoby, jak se jim bránit.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Šetřit roky na vysněné auto, odříkat si od jiných radostí, místo na dovolenou chodit do práce – a pak o tento vysněný poklad během několika minut přijít není nic, co by komukoli z nás udělalo byť tu sebemenší radost. Skoro každý mezi svými známými máme někoho, kdo má s odcizením vozidla své (zadosti neblahé) zkušenosti. A to se jedná nejčastěji o jedno auto a jednoho pachatele. V okamžiku, kdy se do „obchodu” vloží organizovaný zločin, jdou všechny servítky stranou. Pojďme se na to podívat společně.

Pocit, že proti krádežím děláme maximum opravdu nestačí

Jak totiž uvedl magazín Automotive News, na příkladu krádeže z dealerství Chrysler-Dodge-Jeep-Ram u dálnice I-76 v Akronu ve státě Ohio lze dosledovat nové trendy v krádežích osobních vozů. Prodejce přitom investoval nemalé částky do zabezpečení a byl přesvědčen, že jeho firma odvádí dobrou práci s prevencí krádeží vozidel. To však platillo do roku 2022. Tehdy muselo obchodní zastoupení podat trestní oznámení na 12 vozidel ukradených z jeho parkoviště.

Jde o nejdrzejší krádeže aut: „Už ani nezamykáme, aspoň nejsou rozbitá okna“ policie je ze zlodějů bezradná, sledujte video

Kdy navíc kromě vozidel zloději utekli s katalyzátory a pneumatikami. Většina ukradených vozů byly Dodge Challengery a Chargery s V-8, spolu s Jeepem Grand Cherokee Trailhawk a Dodge Durango SRT. „Přišli a použili zařízení, které by přes den zkopírovalo klíče nebo kódy klíčů. Později v noci se vrátili a ukradli auto,“ řekl Adam Huff z dealerství Jeepu pro Automotive News. Ztráty v jeho provozovně z krádeží nových a ojetých vozidel a katalyzátorů v roce 2022 dosáhly v přepočtu zhruba 7 milionů korun.

Covid znamenal pro zloděje vozidel odraz k „vyšším výkonům”

„To od nás posléze vyžadovalo, abychom se zlepšili v tom, co jsme dělali,“ řekl Huff, jehož dealerství prodává asi 150 nových a 300 ojetých vozidel měsíčně. Odborníci z automobilového maloobchodu uvedli, že v posledních několika letech zaznamenali nárůst krádeží vozidel u prodejců. Zatímco National Insurance Crime Bureau, Oak Brook a další organizace bojující proti pojistným podvodům neměly konkrétní údaje o krádežích aut od dealerů, dealer uvádí, že krádeže vozidel za poslední čtyři roky neustále rostou.

Zpověď profesionálního zloděje: „Ukradnu jakékoli auto, i to vaše!“ Bránit se můžete jen těmito mazanými způsoby

Přestože průměrné zásoby nových a ojetých vozů v letech 2019 až 2023 klesaly, Aaron Lee, vrchní ředitel Ally Dealership Insurance, řekl Automotive News, že jeho společnost zaznamenala výrazný nárůst nároků na krádeže nových a ojetých vozidel ze strany dealerů. Poskytovatel pojistných a aftermarketových produktů pro 4 600 prodejců po celé zemi uvedl, že četnost reklamací způsobených krádežemi vozidel za tyto čtyři roky vzrostla o více než 80 procent.

Technologie využívající dálkové ovládání. A restauraci v IKEA

Technologie, která je pro zločince stále dostupnější a která jim poskytuje alternativní způsoby krádeže aut, je hnacím motorem nárůstu krádeží v prodejnách, řekl Lee. Tato technologie zahrnuje duplikátory klíčenek a reléové hacky, které využívají zařízení k zesílení signálu bezdrátového přívěsku na klíče z více než 50 metrů, takže zloději mohou klíč aktivovat, aniž by museli být vedle vozidla. Což je stále oblíbenější forma krádeží i na českých parkovištích, speciálně u nákupních center.

V prosinci mají zloději s rušičkami hody, auta vykrádají ve velkém stylu. Je nutné kontrolovat zámky

Nejnovější modus operandi těchto zlodějů je tedy následující: organizovaná skupina „posedává” ve vozech před supermarketem a vyhlíží, kdo přijede s atraktivním modelem. A jak jej zamyká. Předá echo jednomu ze „spolupracovníků”, který mezitím předstírá nákupy v prodejně. Ten s k vytipované oběti pokusí co nejdříve dostat a nenápadně se k ní přiblížit tak, aby mohl naskenovat klíč od vozidla, umístěný v její kapse.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile se toto podaří, spěšně opustí prodejnu a právě naskenovaným zařízením vozidlo otevře. Následuje souboj s časem, kdy se buďto podaří s vozidlem odjet, nebo jej alespoň vykrást. Zloději si tak s oblibou vybírají parkoviště s „volnočasovými” aktivitami uvnitř, jako jsou typicky obchody s nábytkem a restaurací současně, kdy se kolem poledne dá očekávat, že se rodina zdrží při výběru nábytku, aby následně skončila na obědě. 3 hodiny v IKEA i s obědem? Naprosto žádný problém.

Dobrou chuť, pokud právě obědváte. Vaše vozidlo je již v Polsku

A pokud se povede vozidlo nastartovat, jsou za 2 hodiny často zloději již za hranicemi a šance na nalezení vozidla začíná strmě klesat k nule. Jak se dá proti tomu bránit? Jednak důsledně zamykejte vozidlo, a vždy ještě raději zkontrolujte, zda-li je opravdu zamčeno.

iZdroj fotografie: Dezidorn / Creative Commons / CC-BY-SA

Klíč s dálkovým ovládáním není od věci umístit do speciálně k tomu určeného pouzdra, jenž je vystlané např. alobalem. Odstíní se tak vyzařování signálu a výrazně zmenší šance jeho naskenování. A není od věci se občas podívat kolem sebe, jestli se k vám někdo zbytečně „netulí”. Držíme palce, ať je vaše vozidlo stále jen a pouze Vaše!

Jaké máte zkušenosti s krádežemi aut vy? Ukradli vám někdy auto, nebo někomu z vašich blízkých? Dejte nám vědět váš názor do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak se bráníte proti zlodějům aut?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články