Tankování po okraj může být problém pro auto i vaši peněženku

                   

Tankování takzvaně po okraj není experty příliš doporučováno, jelikož může nadělat více škody, než užitku. My se společně podíváme na hlavní důvody, proč tomu tak je. A komu můžete uškodit? Sobě a své peněžence, ale i svému autu.

Tankujte správně

Než se podíváme na rizika tankování po okraj, uvedeme si, jak by se mělo tankovat správně. Moderní čerpací stanice jsou vybaveny systémy, které automaticky vypnou přívod paliva, když je nádrž plná. Hrdlo tankovací pistole proto zasuňte, co nejhlouběji to půjde, zmáčkněte ji a nechte čerpací stojan dělat svou práci. Když se hladina paliva přiblíží ústí pistole, ta sama vypne. V tu chvíli je doporučeno pistoli vrátit do stojanu, zavřít nádrž a odjet.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Mnoho lidí však chce do své nádrže dostat co nejvíce. Pokud má jít stále o bezpečnou možnost tankování, můžete po prvním vypnutí pistole chvíli počkat, potom ji znovu plně stisknout a do nádrže se vám ještě nějaký ten litr vejít může. Po druhém vypnutí ji však už skutečně doporučujeme vrátit do stojanu.

Co naopak nedělat?

Jak tankovat správně, to již víte. A co naopak nedělat? Tím je takzvané tankování po okraj. Řada řidičů po prvním vypnutí udělá to, že ústí tankovací pistole lehce vytáhne. Potom ji mírně zmáčkne a nechá téct jenom menší množství paliva. A právě toto je ten postup, jak můžeme docílit tankování až po okraj. Palivo díky menšímu průtoku tolik nepění, bezpečnostní systémy na vypnutí pistole nereagují a povytažením hrdla se nám podaří natankovat skutečně až po okraj.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jak na to tedy víme. Také je třeba vědět to, že je to špatná volba a špatný přístup. Na několika příkladech si můžeme ukázat, proč konkrétně. Nastat totiž může celá řada situací.

Natankujete více, než by se mohlo stát

Poměrně zajímavá situace může nastat ve chvíli, kdy při tankování sledujete stojan a své auto plníte až po okraj. Najednou zjistíte, že na stojanu je ukázána hodnota odpovídající velikosti nádrže a vy stále tankujete a tankujete… A palivo mizí v útrobách vašeho vozu. Jak je to možné? I na toto vysvětlení se podíváme níže při výčtu situací, které mohou při tankování po hrdlo nastat.

Co se může při tankování až po okraj stát?

Nastat může celá řada situací. Jednou z nich je třeba to, že v naší nádrži může výrazně stoupnout tlak. A to vlivem změn teplot, ke kterým zde bude docházet. Zatímco při správně natankované nádrži je uvnitř i dostatek vzduchu, který tento stav pomáhá eliminovat, při natankování až pohrdlo je zde vzduchu minimum a tak nemusí být tlak uvnitř dobře regulován. V extrémních případech může dokonce dojít i k prasknutí nádrže.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Potom je tu ještě další problém. A tím jsou různé bezpečnostní systémy vašeho vozu. Ty mohou být aktivovány právě jako ochrana před výše popsanou situací. Auto natankované po okraj nádrže tedy nemusíte nastartovat. Potom vás čeká nutnost trochu paliva upustit – tedy odsát hadičkou a až potom se vám může podařit odjet. V tom lepším případě.

Třetí situace, která může nastat, je celkem kuriózní. Řada lidí totiž při tankování až po okraj zjistí, že do své nádrže natankovali více paliva, než jaký je její objem, který je uvedený v technickém průkazu. V tu chvíli začínají podezírat pumpaře, že je při tankování šidí. K ničemu takovému však nedochází (tedy nemělo by docházet). Reálně je součástí nádrží určitá rezerva, která skutečně umožní natankovat i o nějaký ten litr více, než je reálně udáváno v papírech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články