Tankovat můžete i když běží motor auta. Má to však jeden háček

Zkoušeli jste někdy tankovat palivo do auta, když běží motor? Je to nebezpečné nejen pro vás, ale také pro vaše vozidlo. Tankování za běžícího motoru není podle odborníků bezpečné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve většině případů a pokud respektujete daná pravidla, tankování během nastartovaného auto nebezpečné nebude. Pokud si ale nedáte pozor, může se tankovat při zapnutém motoru změnit v noční můru, ve které na vás bude číhat spoustu nebezpečných situací. Někdy ale jiná možnost, než natankovat palivo při běžícím motoru není. I tak byste měli vědět, jaké problémy mohou nastat.

S tankováním za chodu motoru je spojeno několik mýtů

Možná jste slyšeli o tom, že při tomto způsobu tankování ohrožujete nejen sebe, ale celou čerpací stanici. Prvním mýtem je to, že vlivem čerpání dojde k většímu víření nečistot, které se poté dostanou do motoru. Je to hloupost, protože než palivo dojde do samotného motoru, projde filtry, které zamezí nečistotám dostat se až k němu. Samozřejmě k víření nečistot v nějakém množství dojde, ale není to o nic větší množství, než vznikne během jízdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další mýtus upozorňuje na to, že může dojít k požáru, pokud by benzín vytekl ven z nádrže. To se samozřejmě může stát, rozdíl teplot mezi tím, kdy máme zapnutý motor a kdy ho vypneme a do pár minut začneme tankovat, je velmi malý. Není to důvod k tomu netankovat s běžícím motorem. Existují ale vozy, kterým palivo se zapnutým motorem nedodáte. K některým víčkům k nádrží totiž potřebujete klíček, takže musíte vypnout zapalování a až poté natankovat. U některých automobilek je to možná záměr.

I když by neměly nastat technické problémy, odborníci radí tankovat s vypnutým motorem

Páry, které se vypouštějí při tankování, jsou škodlivé nejen pro lidské zdraví, ale také životní prostředí. Benzinová čerpadla na mnoha stanicích jsou již vybavena zařízením na rekuperaci těchto par. Pokud nechcete riskovat, že budete muset opravovat své auto, raději před tankováním vypněte motor. Navíc, pokud budete mít auto vypnuté během čerpání paliva, ušetříte nejen samotné vozidlo, ale také peníze a ovzduší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí zvolí tento způsob tankování hlavně v zimě, protože se bojí, že když vypnou motor, už znovu nenastartují. Je vhodně tankovat kvalitní paliva, která jsou vhodná i do minusových teplot. Odborníci se shodují na tom, že pokud to situace nevyžaduje, je zbytečné tankování se zapnutým motorem vůbec zkoušet. Upozorňují na to čerpací stanice, v návodech u automobilů je jasně sděleno, že tankovat je třeba jen s vypnutým motorem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články