Tělo spaluje pomaleji, než si řidiči myslí. Jedno pivo trvá i 3 hodiny

                   

Mnoho řidičů si myslí, že jejich tělo spaluje alkohol mnohem rychleji, než je tomu v realitě. I proto často sedají za volant opilí. Jsou země, kde je nějaká ta desetina promile povolena. V České republice však existuje takzvaná nulová tolerance, kdy řidič nesmí nadýchat vůbec nic. Při mnohých kontrolách se však diví, kolik desetin promile alkohol tester ukáže. Jak dlouho trvá spalování jedné sklenky?

20 gramů čistého alkoholu tělo spálí za zhruba 3 hodiny

Jde o orientační dobu, jelikož tělo každého z nás se liší. Rozhoduje metabolismus, věk, stejně jako třeba i pohlaví. Ženy obecně spalují rychleji. Orientačně lze počítat to, že lidské tělo spálí za 3 hodiny zhruba 20 gramů čistého alkoholu. Co to znamená v praxi?

Toto množství najdete v jednom klasickém velkém panáku tvrdého alkoholu. Pokud si dáte obligátní dvojku vína, tak počítejte s tím, že do svého těla dostáváte asi 24 gramů ethanolu. Pokud to bude jedno standardní dvanáctistupňové pivo, je to zhruba 25 gramů.

Dvě sklenice a tělo má přes půl promile

Mnoho lidí nemá ani jasno v tom, kolik promile mohou nadýchat po klasické konzumaci. Tedy o kolik jim nápoj zvedne hladinu alkoholu v dechu. Pokud se jedná o panák klasického tvrdého alkoholu, může mít člověk hodinu po vypití zhruba 0,25 – 0,3 promile alkoholu. Pokud by si dal dvanáctistupňové pivo, tak hodinu po jeho konzumaci může mít 0,35 – 0,4 promile. Přitom podle odborníků může hodnota 0,5 promile výrazně ovlivnit schopnosti takového řidiče a riziko nehody může vzrůst až čtyřikrát.

Zbytkový alkohol jako velký problém

Řada řidičů chycených s alkoholem za volantem přiznává, že měli problém s takzvaným zbytkovým alkoholem. Počty jsou přitom jednoduché. Čtyři piva vypitá v rozmezí 20–22 hodin znamenají, že se tělo zbaví alkoholu až mezi osmou a devátou hodinou ranní. Zdá se vám to jako velmi dlouhá doba? Taková je realita.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články