Tesla Cyberquad s výrazem naštvaného robota stojí 40 000 Kč. Lidé se na čtyřkolku vrhli a cena devítinásobně vyskočila

Na pick-up Cybertruck, z něhož čtyřkolka pro děti vychází, si ale příznivci kalifornské automobilky budou muset počkat. Jeho uvedení nebude ani letos, ale až v roce 2023.

i Zdroj fotografie: Tesla
                   

Pro fanoušky značky Tesla přišla americká automobilka, proslulá elektricky poháněnými vozy, se čtyřkolkou Cyberquad for Kids. Určená je pro děti od osmi let a design má inspirovaný u pick-upu Cybertruck. Překvapivé je, že zatímco čtyřkolka je od loňska v prodeji, Cybertruck nikoli a hned tak to nebude. Uvedení dětské čtyřkolky na trh neprovázel žádný velký humbuk. Za půllitrové vozítko rodiče zaplatí 1900 dolarů, což v přepočtu vychází na něco málo přes 42 tisíc korun.

Chybí odpružení přední nápravy

Nový půllitrový Cybersquad má ocelový rám, čalouněné sedadlo a nastavitelné odpružení se zadním kotoučovým brzděním. K dispozici jsou dokonce LED světelné lišty, které dotvářejí kyberpunkový design. Plně elektrická čtyřkolka má napájení 36voltovou lithium-iontovou baterií s dojezdem až 15 mil, což je zhruba 24 kilometrů a konfigurovatelnou maximální rychlostí 10 mil za hodinu, tedy asi 16 kilometrů za hodinu. Z domácí zásuvky se plně nabije za pět hodin.

Nejde o nijak ohromující hodnoty, ale při vědomí toho, že jde o čtyřkolku pro děti, vyšší nejsou třeba. Novinka z dílny konstruktérů kalifornské automobilky Elona Muska ale neušla také kritice. Uživatelé na sociálních sítích poukazují na jednoduchou konstrukci Cyberquadu, vozítku chybí například odpružení přední nápravy, což může komplikovat jízdu v terénu. Přesto díky prestižní značce a designu naštvaného robota s ostře řezanými hranami a svítícím diodovým pásem se po čtyřkolce zaprášilo.

V aukcích cena vyletěla k 380 tisícům

Děti, tedy koncoví uživatelé, jsou pravděpodobně důvodem relativně nízké ceny, kterou Tesla účtuje. I když, proti podobným produktům jiných výrobců až tak levná není. Přesto trh po Cyberquadu šílí. Čtyřkolky se hromadně skupují  a přeprodávají za mnohem vyšší částky na aukcích. Běžně se dá najít třeba na ebay za sedm tisíc dolarů, jeden prodejce si za ni řekl dokonce 17 000 dolarů, což je v přepočtu kolem 380 tisíc korun. To je skoro devětkrát tolik, než jaká byla původní cena na e-shopu Tesly.

Pozornost budí i neustálé odkládání uvedení plně elektrického futuristického pick-upu Cybertruck, který byl představený v roce 2019. Šéf Tesly Musk v pátek potvrdil, že to nebude ani letos, kdy automobilka neuvede žádná nová vozidla. Hlavním problémem je omezení množství komponentů potřebných k výrobě. „Postupujeme v industrializaci Cybertrucku, která je v současnosti plánována na výrobu v Austinu po Modelu Y,“ řekl. Nový model tak zřejmě uvede až v roce 2023. Objemově je cílem americké automobilky vyrábět 250 tisíc Cybertrucků ročně.

Jakou čtyřkolku byste pořídili dítěti?

Zdroj: Reuters

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články