Tesla Model S má další problém, ukážeme Vám, jak dá se ukrást za pár sekund

                   

Tým akademických hackerů z univerzity KU Leuven v Belgii vyvinul spolehlivý způsob, jak získat přístup do jakékoliv Tesly model S a ujet s ní pryč. Vše, co potřebují, je vybavení za zhruba 12 000 Kč, které se skládá ze dvou vysílaček, minipočítače Raspberry Pi, přenosného pevného disku a několika baterií.

Jejich metoda je poměrně jednoduchá. Za prvé, musí mít poblíž Teslu Model S a majitele s klíčem. Jakmile se objeví jejich cíl, hacker pak může analyzovat signál přicházející z klíče a pomocí minipočítače prolomit jeho šifrování. Poté počítač vyšle klonovanou verzi signálu klíče, který hacker vyšle svou druhou vysílačkou směrem k Modelu S a získat tak do něj přístup.

A to je vlastně celé. Hacker pak může auto nastartovat a odjet s ním.

„Dnes je pro nás velmi snadné tyto klíče naklonovat během několika vteřin,“ řekl Lennert Wouters, jeden z výzkumníků společnosti KU Leuven. „Můžeme si ty klíče v klidu kopírovat a otevírat a řídit ta auta.“

Doporučujeme: Tesla model S nabourala do hasičského auta, řidič obviňuje autopilota

Jednoduchost, s jakou mohou hackeři ukradnout model S, má co do činění se slabým kódovaním, které slouží k šifrování signálu klíče. Výzkumní pracovníci KU Leuven zjistili, že šifrování využívá pouze 40bitovou šifru, což umožnilo výzkumníkům jednoduše generovat masivní databázi všech možných kombinací, mezi nimiž klíč Modelu S pravděpodobně je. Pak je to poměrně jednoduchá záležitost – stačí s v databázi najít konkrétní kód, který šifrování daného Modelu S prolomí.

Společnost Tesla od té doby reagovala na výzkumné pracovníky tím, že posílila šifrování modelu S a zavedla systém se čtyřmístným PINem, majitelé však stále potřebují kontaktovat společnost Tesla, aby získali nové klíče a aktivovali si systém zabezpečení s PINem. Pokud řidič nedokáže provést jeden z těchto kroků, pak hacknutí bude stále fungovat.

Výzkumní pracovníci z KU Leuven také věří, že stejný proces by mohl pomoci ukradnout McLareny, Karmy a dokonce i motocykly Triumph, protože všechna tato vozidla používají stejně slabé šifrování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?