Test z autoškoly: Vyřešíte tuto křižovatku správně? Pokud ne, vraťte řidičák

Křižovatka bez aut, přesto řidič netuší, kdo má, či nemá přednost v jízdě. Ignoruje relativně jednoduché pravidlo.

i Zdroj fotografie: AutaŽivě
                   

Křižovatky na silnicích mohou být někdy velmi matoucí, a to i přesto, že na první pohled vypadají jednoduše. Jedním z typů křižovatek, který často způsobuje problémy, je křižovatka do písmene T. Má dvě ramena a zdálo by se, že by neměla být tak složitá. Přesto se ukazuje, že řada řidičů má problémy s určením, kdo má v takové křižovatce přednost. Zejména pokud není křižovatka osazena svislým dopravním značením, tedy dopravními značkami.

Jedno auto, jeden řidič a problém, který má své řešení

Tato zdánlivě jednoduchá silniční situace je pro mnoho řidičů skutečnou záhadou. Jedna silnice přetíná druhou kolmo. Nic víc. Jak se zorientovat? Je to jednoduché. Co by mělo platit, je pravidlo pravé ruky. I přesto se mnozí řidiči stávají nejistými ohledně toho, kdo má právo projet první. Situace uvedená na obrázku je typickým příkladem testu z autoškoly.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Otázka by pak zněla v tom smyslu, komu musí dát řidič modrého auta přednost v případě, že nebude na křižovatce sám. A odpovědi jsou tři. První nabízí to, že všem vozidlům přijíždějícím zleva i zprava. Druhá možnost je, že musí dát přednost všem vozidlům přijíždějící zprava. A třetí, poslední možnost říká, že nedává přednost nikomu, ale sám má přednost. Pouze musí na hranici křižovatky zpomalit, aby se přesvědčil, že může křižovatkou bezpečně projet.

Test z autoškoly, kterým nikdo neprojde: Křižovatka s tramvajemi a autem na hlavní. Kdo pojede jako první?

Řešení už bylo naznačeno výše. Nicméně podívejme se na literu zákona. Ta pomůže asi těm, kteří chybují nejvíce, a to jsou začínající řidiči, kteří nemají pravidlo pravé ruky ještě zažité. Věc je jednoznačně upravena zákonem č. 361/2000 Sb., o silničním provozu na pozemních komunikacích (ve znění pozdějších předpisů). V ustanovení § 22 odst. 2 je uvedeno, že „nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1 (křižovatka je označena dopravním značením), musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím (…) zprava“.

Přednost podle pravidla pravé ruky je jasná, nelze chybovat

Je tedy nasnadě, že pokud by řidič nebyl na křižovatce sám, dával by přednost zprava, a naopak by on sám mohl využít přednost zprava od aut, která by přijížděla z komunikace po jeho levé ruce. Správnou odpovědí na uvedenou otázku je tedy odpověď číslo dvě. V případě dopravního značení samozřejmě situace podléhá tomu, jak by toto bylo nastaveno. Pak může být hlavní komunikací kterékoli z ramen křižovatky, hlavní může i zatáčet.

Nezapomínáte na pravidlo pravé ruky?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články