Společnost Thule získala za výbavu do aut prestižní ocenění. Šampiony se staly stan na tažné zařízení i klec na psy s deformační zónou

Red Dot Design Award je jednou z největších světových soutěží zaměřených na design. A v letošním ročníku dokázala švédská firma Thule získat cenu za designérský tým roku a rekordních 12 ocenění, a to především za výbavu do aut. Čím konkrétně dokázala porazit silnou konkurenci světoznámých značek?

i Zdroj fotografie: Thule
                   

Již od roku 1998 probíhá každoročně soutěž celosvětového formátu s názvem Red Dot Design Award. Ta oceňuje produkty i celé designérské týmy, které dlouhodobě přinášejí výjimečné inovace ruku v ruce s kvalitou. V soutěži se dlouhodobě umisťují značky, jako jsou Apple, Braun, Sony, nebo třeba Philips. V letošní soutěži se ovšem hned s rekordními dvanácti oceněními blýskla společnost Thule. Tato švédská společnost se zaměřuje na vývoj a výrobu kvalitních doplňků aut (střešní boxy, přepravní klece na psy, dětské autosedačky atd.), ale také na dětské kočárky, cestovní kufry a batohy.  

Thule je úspěšným účastníkem soutěže Red Dot Award již od roku 2011 a postupem let získalo řadu ocenění za celou řadu svých produktů. V letošním roce ovšem dokázala společnost díky kvalitnímu týmu svých designérů a vývojářů dosáhnout na extra vysokou laťku. Pojďme se spolu v krátkosti podívat na několik jejích oceněných produktů, které se vysloveně týkají praktické výbavy k vozům.

iZdroj fotografie: Thule

Unikátní stan na tažné zařízení

Mezi ně patří například velmi unikátní stan na tažné zařízení s názvem Thule Outset. Tento komfortní stan se převáží za autem na tažném zařízení, takže ve voze samotném nezabírá žádný prostor. Snadno se staví a dokonce jej lze v kempu odpojit od auta a nechat stát samostatně bezpečně uzamknout. Stan váží 70 kg, unese váhu až 300 kg a vyspí se v něm až tři osoby najednou na ploše 225 x 134 centimetrů. Stan je prodyšný, voděodolný a ve sbaleném stavu má formát 144 x 90 x 74 cm.

Stan Thule Outset prošel v rámci vývoje náročnými klimatickými testy, vibračními testy, ale také crash testy, které prokázaly jeho odolnost i bezpečnost v rámci instalace na tažném zařízení. Tento stan je zajímavou možností pro ubytování v případě nejen pro obecné fandy outdooru, ale třeba také pro rybáře.

iZdroj fotografie: Thule

Sklopný nosič kol, který nebrání přístupu do zavazadelníku

A když ještě chvíli zůstaneme u tažného zařízení, pak tu máme dalšího vítěze v rámci ocenění od Thule. A to v podobě variabilního nosiče na kola Thule Epos. Tento nosič je zajímavě praktický v tom, že jej lze složit, snadno přenášet a kola na něm tříbodově fixovat včetně jejich uzamčení proti krádeži. Uchycení rámu kola probíhá pomocí robustních teleskopických tyčí, díky čemuž je instalace kola snadná a rychlá. Nosič je v rámci tažného zařízení sklopný, takže není problém se i s usazenými koly dostat do zavazadlového prostoru auta.

iZdroj fotografie: Thule

Aerodynamický i elegantní střešní box

Dále získala firma Thule ocenění hned za dva střešní komponenty na osobní auta. Prvním z nich je střešní box Thule Motion 3, který nejen, že vypadá designově výborně, ale navíc je prostorný, snadno se s ním manipuluje a navíc je dostatečně aerodynamický. Thule se v rámci tohoto boxu podařilo snížit odpor vzduchu a tím pádem také zatížení vozu ve smyslu náročnosti na zvýšení spotřeby paliva v průběhy jízdy. Střešní box Thule Motion 3 je možné otevírat jednou rukou, nechybí mu intuitivní zamykání a navíc je možné k němu zakoupit řadu praktických doplňků, jako je osvětlení, různé vložky a samozřejmě i tašky.

iZdroj fotografie: Thule

Modulární střešní platforma

Druhým „střešním“ vítězem se stala platforma Thule Caprock. Jedná se o elegantní modulární konstrukci, která je velmi variabilní, co se týče široké škály vozidel, na které je možné ji snadno umístit. Konstrukce má kolejnicový systém a je kompatibilní s celou řadou dalších produktů od Thule, a to včetně střešního stanu. Platforma Thule Caprock je výrazně nízká a tedy aerodynamická, a přitom unese náklad až do hmotnosti 150 kilogramů. Ke konstrukci je možné přikoupit praktické bočnice, ale také třeba sadu odolných a praktických tašek, které korespondují s jejími rozměry.     

iZdroj fotografie: Thule

Klec na psy s inovativní deformační zónou

A nakonec nesmíme zapomenout ještě na jednu zajímavost z produkce Thule, která byla rozhodně právem oceněna. Je to přepravní klec na psy Thule Allax, která se nabízí hned v deseti formátech s ohledem na různé velikosti psů i aut. Tato klec je za jízdy nehlučná, je opatřena zámkem a spolehlivými dvířky, ale především je vybavena inovativní deformační zónou, která má za úkol chránit zdraví psa i posádky vozu. Navíc je klec dostatečně opticky otevřená na to, aby měl majitel psa v průběhu jízdy o svém psím parťákovi dostatečný přehled a mohl včas reagovat na jeho aktuální projevy a potřeby. 

Kromě popsaných vítězných produktů Thule získala ceny ještě za dětské autosedačky Thule Elm a Thule Maple a navíc i za isofixovou základna Thule Alfi. Další vavříny získal také multifunkční sportovní vozík Thule Chariot Sport 2 double a dětské kočárky Thule Urban Glide 3 a Thule Urban Glide 4-kolový.

iZdroj fotografie: Thule

Pozoruhodný úspěch ve spojení designu a značky

Profesor Dr. Peter Zec, zakladatel společnosti Red Dot úspěch firmy Thule okomentoval slovy: „Oceňujeme pozoruhodný úspěch společnosti Thule v hladkém spojení designu a řízení značky. Produkty a značka ztělesňují funkční a emocionální hodnoty a představují bezpečnost a důvěru, které jsou jasně viditelné v designu produktů a komunikaci značky. Neochvějné odhodlání společnosti Thule vyvíjet produkty, které prokazují svou vynikající kvalitu v nesčetných testech a každodenním používání, je v tomto odvětví ukázkové. Chvályhodný je také závazek společnosti Thule k udržitelnému designu. Tento postoj odráží hluboké porozumění vyvíjejícím se potřebám spotřebitelů.“

Henrik Eriksson, Global Design Director ve společnosti Thule k ocenění Red Dot Design Team of the Year 2024dodává: „Cítíme neuvěřitelnou pokoru a radost, že jsme získali toto ocenění. Estetika je o reprezentaci Thule, o vytváření rozpoznatelné identity, která rezonuje s naším publikem a ztělesňuje hodnoty, za kterými stojíme.“   

Který z vítězných produktů Thule vás nejvíce zaujal?

Zdroj: Thule
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články