Mercedes výstřední jako Felicie Pickup měl 1000 a 1 využití. Jen vyvolení znali pravou tvář raritní legendy

Když jste tak trochu blázen do klasických Mercedesů, a klasická „stočtyřiadvacítka“ je už příliš obyčejná, pak zkuste změnu. Tohle auto vás bude bavit.

i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz
                   

Legendární Mercedes W124, třídy E. Co dodat. Větší klasiky asi není. Vezměte to nejlepší z německého inženýrství osmdesátých let, vynásobte to minimálně třema, spíše pěti a máte tak nějak zhruba představu o tom, jak robustně bylo tohle auto postavené. Taxikáři po celém světě ho milovali, a samozřejmě nejen oni. Široká nabídka motorů, skvělé jízdní vlastnosti a odolnost, o které se dnešním autům ani nezdá. Možná proto vznikly i vyloženě pracovní verze.

Sanitka i pohřební vůz, aneb Mercedes ve své tradiční roli

Krom osobních verzí Mercedesu 124, tedy limuzíny, kupé, kombi a nádherného kabrioletu vznikly i užitkové varianty na prodlouženém podvozku, podobně jako třeba u Citroenu CX (tam dokonce s dvojmontáží zadní nápravy). Úpravci využívaly pevnou konstrukci celého auta, navíc u kombi doplněnou o pneumatické vyrovnávání světlé výšky zadní nápravy. Tedy něco pro rychlý odvoz pacienta nebo důstojné rozloučení na poslední cestě jako dělané.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

Tyto úpravy byly s ohledem na jejich užitkovost navíc většinou osvobozeny od různých poplatků a daní. Ostatně, není to tak dávno, co i u nás bylo možné v rámci „daňové optimalizace zakoupit auto se zabudovanou pevnou přepážkou a fakturou menší o DPH. Tehdy tuším nemalých 23%, což je třeba při milionové ceně už znát. Otázkou je, nakolik je to celé vlastně logické, pořizovat si luxusní auto jako „užitkové“, když to celé bylo očividně „jen jako“.

Dánové byli vždy na peníze. A na peníze z daní dvakrát tolik

Ale to asi není otázka na nás. Navíc v podobných optimalizacích pochopitelně nejsme sami. Třeba i takoví Dánové, kteří jsou jinak efektivním výběrem daní proslulí, dokázali najít způsob, jak „zužitkovat“ i původně luxusní limuzínu a postavit z ní něco, co aspoň z dálky zavání montérkami, štaflemi a vysokou pracovní morálkou. A tamní daňové zákony musely být hodně „kreativní“, když kvůli nim stálo za to dánskému zastoupení Mercedesu zadat takovouto zakázku.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

A v ní nechat vyrobit 150 kusů (některé zdroje hovoří až o 460) „pracovního pick-upu“ právě na základech Mercedesu 124. Jeden je aktuálně k mání v Polsku, a vypadá opravdu skvěle. Jak sám majitel uvádí, nejde o žádnou garážovou přestavbu, ale originál z Dánska. Ale vozit v něm cihly? Nebo pytle cementu? A co ty štafle? Na druhou stranu, jako sportovní pick-up pro převoz surfového prkna, nebo horského kola si jej dovedu docela dobře představit.

A vzbudil by myslím víc pozornosti, než nejnovější SUV. Pro ty, co jim nad inzerátem zasvítily oči: polský zlotý je něco kolem šesti korun, čili tento pick-up rozhodně není z levného kraje. Jeho zakoupením však dostanete do rukou (a do garáže) nejen německou legendu celých „osmdesátek“, ale i unikátní přestavbu, jež by už neměla klesat na ceně. A motor? Nezničitelný benzín 3.0. S „automatem“. A tedy kombinace, která tady bude asi věčně. Nenecháte se zlákat?

Jak se vám líbí „užitková“ verze klasického Mercedesu?

Zdroj: Mercedes-Benz History

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články