Nejhlasitější a nejlépe znějící Toyota Supra s motorem 2JZ. Vycházející zvuky z výfuku jsou čistá poezie

Toyota Supra Mk4 se proslavila zejména kultovní sérií filmů Rychle a zběsile. Její jedinečný zvuk jí přidává na oblíbenosti u řady nadšenců pro sportovní automobily.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Japonský výrobce představil automobil Toyota Supra Mk4 s motorem 2JZ. Jedná se o jedno z nejikoničtějších sportovních vozidel na světě. Svou slávu získalo například tím, že se objevilo ve světoznámé kultovní filmové sérii Rychle a zběsile. Jeho upravený motor je nejen vysoce výkonný, ale zvuk tohoto vozidla je opravdu dechberoucí. Ne nadarmo je tak považováno za nejhlasitější a nejlépe znějící model této japonské značky.

Upravený vůz disponuje i obrovským výkonem

Motor s označením 2JZ je ve skutečnosti 3litrový agregát s dvojitým přeplňováním. Tento řadový šestiválec dosahuje výkonu až 2 000 koní. K tomu je však nutná úprava, kdy se vymění některé sériové díly za tuningové. Výkon Toyoty Supra je v sériové výrobě okolo 330 koní a zrychlení z 0 na 100 km/h zvládá za pouhých 5,1 sekund. V Japonsku je udávaná maximální rychlost těchto vozidel 250 km/h, ale podle dostupných informací jsou schopny dosahovat ještě vyšších čísel. Upravená verze dokáže překročit i hranici 300 km/h.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jedinečná konstrukce motoru 2JZ

Třílitrový motor Toyoty s označením 2JZ má natolik pozoruhodnou konstrukci, že stačí pár úprav a je možné z něj dostat kromě vysokého výkonu také opravdu zajímavý zvuk. Klíčem k úspěchu je tak větší průměr výfuku společně se systémem anti-lag (udržování plnícího tlaku). Díky němu je motor do značné míry schopen eliminovat prodlevu turbodmychadla a vydávat opravdu hlasitý a působivý zvuk. Občas se také stane, že z výfukového systému vystřelí oheň, který budí velice dobrý dojem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Charakteristický zvuk

Modely Toyota Supra například 4. generace existují v několika verzích s různými výfukovými systémy. Každý z nich dodává automobilu jedinečný a zajímavý zvuk. Zmiňovaný motor 2JZ má však charakteristický zvuk, který se nedá zaměnit s žádným jiným vozem. Cena tohoto automobilu je však v současné době relativně vysoká a každým dnem se zvyšuje. Pokud se tedy chystáte koupit tento model Toyoty, měli byste to udělat co nejdříve.

Slyšeli jste už neodolatelný zvuk Toyoty Supra Mk4?

Zdroj: Toyota, Dutch Motorsport

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články