Toyota testuje možnost zvýšení dojezdu elektromobilů. Jak? Pomocí solárních panelů

                   

Solární panely jsou v naší zemi téměř všude. Jsou využívány hlavně jako možnost ekologické výroby elektřiny. I to je důvod, proč je má řada lidí také na svých domech. V budoucnu je možná budeme mít také na našich autech – pokud budou na elektřinu. Přesně toto aktuálně testuje Toyota.

Proč právě solární panely?

Důvod je jasný. Hlavním problémem současných elektromobilů je stále jejich ne úplně vyhovující dojezd. Je sice pravdou, že u řady aut už to jsou stovky kilometrů. Ty ale stále nemusí každému dostačovat. Řešení, jak dojezd prodloužit je spojeno jak s možností zvětšit baterii, nebo s možnosti elektřinu vyrábět přímo během jízdy. A toto řešení aktuálně testuje Toyota, která své vozy doplnila solárními panely. Ty jsou tak po rekuperaci dalším možným zdrojem elektrické energie, kterou lze získat během jízdy.

Inovovaná Toyota Prius

Testovacím modelem má být populární Toyota Prius. Automobilka se ve spolupráci s firmami NEDO a Sharp doplnit své auto solárními panely. Ty jsou umístěné nejenom na přední kapotě, ale jsou také součástí střechy a dále pokrývají i prostor zadního okna. Navíc se díky moderní technologii jedná o panely, které jsou tenké jenom 0,03 milimetrů. Díky tomu nijak výrazně nezvyšují ani hmotnost vozu, ani nijak výrazně nenarušují jeho aerodynamiku.

Až 50 kilometrů navíc

Co si od testu Toyota slibuje? Podle prvotních odhadů by měly solární panely umožnit vytvoření elektrické energie, která dokáže zvýšit dojezd o zhruba 50 kilometrů. Není to sice nijak výrazná vzdálenost, ale na druhou stranu připomeňte, že se reálně může jednat o navýšení až o desítky procent oproti standardnímu modelu bez solárních panelů. Jejich výhodou má být navíc nejenom to, že vyrábí elektřinu zcela zdarma, ale i to, že vůz se tak může dobíjet i tam, kde není k dispozici zásuvka.

Pokud se test osvědčí, auto se bude vyrábět

Toyota dodává, že pokud se testovaný model Toyota Prius se solárními panely skutečně osvědčí, je v plánu jeho sériová výroba. Ta by mohla možnosti elektromobility opět posunout o kus dopředu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články