Fotografie z radarového měření ukázala těžce uvěřitelný záznam. Traktor měl naměřenou rychlost 263 km/h

Traktory nejsou zrovna oblíbenými účastníky provozu. Jejich vyjíždění z pole, a navíc i následné špinění vozovky rozčiluje řidiče aut i motorkáře. A co teprve jejich obvykle extrémně nízká rychlost na silnici, tak ta dokáže spoustu ostatních řidičů doslova přivádět k šílenství.

i Zdroj: Depositphotos
                   

Typickým období, které zaktivuje jinak dva neslučitelné tábory řidičů – motorkáře a traktoristy, respektive obecně zemědělce – je jaro. A to tu budeme mít cobydup. Zemědělce čeká na polích z jara spousta práce a s tím je spojená také jejich doprava na pole a z polí. To zase budou ostatní řidiči nadšení, až pojedou za traktory tzv. krokem a budou se na mnoha místech marně pokoušet předjíždět. Přesně takovéto situace vyžadují chladnou hlavu. Všichni by si měli uvědomit, že se bez zemědělců neobejdeme a že jen dělají svou práci.

Traktoristé vs. motorkáři? Opačné strany mince

Motorkáři zase čekají s nadšením, kdy přijde ten první teplejší den se suchou silnicí, aby mohli vyrazit na svou vytouženou jízdu. Jízda na motorce je pro některé jedince adrenalin a pro jiné zase odpočinek. Všichni motorkáři se přitom navzájem cítí být tzv. na jedné lodi. Motorkáři se navzájem za jízdy zdraví, tolerují se a také respektují. Ale existuje nějaký poměr mezi motorkáři a traktoristy?

i

V zásadě se jedná o jakýsi protipól. Každý z těchto dvou řidičů jako by byl z jiného světa. Motorkáři jsou pány silnic, mnohdy nerespektují dopravní předpisy a na silnicích se cítí svobodně. Traktoristé se snaží po silnici ujet nutný úsek z pole na statky a řízení traktoru pro ně obvykle moc zábavné nebývá. Je to spíše rutina, nutné zlo. Součást jejich práce, která se nedá uspěchat, protože traktory nejsou zrovna stroje, které by dokázaly jezdit rychle.

Nečekaná překážka a bahno navrch

A setkání obou těchto dopravních „jednotek“ obvykle nebývá příliš veselé. Zvláště když motorkář uhání vysokou rychlostí po okresce a najednou se jako by odnikud vhrne traktor na silnici rovnu z pole, a ještě za sebou metá bahno, které se mu na poli nabalilo na kola. Nejednomu motorkáři by bylo možné v takový moment vidět v očích zděšení spojené s naštváním.  

iZdroj: Depositphotos

Ale dost už s negativními úvahami. Jaro je v zásadě krásné období, kdy se vše probouzí, rodí, kvete a voní. A právě jaro by mělo být zdrojem radosti, zábavy a na silnicích snad i tolerance. Takže žádná skepse, ale úsměv na rty.  

Zábavný návrat do minulosti

A ten vám nejspíš vyvolá i následující legendární reklama japonského výrobce motocyklů značky Kawasaki. Právě v této reklamě se totiž blýskne dohromady motorka s traktorem. V případě motorky se jedná o známý, tehdy nový model Ninja. Policisté mají ještě běžné vozy v podobě druhé generace Golfa. No není to úžasná nostalgie? Ale především je zábavné, jak je možné změřit radarem traktor v přímo nesmyslně vysoké rychlosti 263 km/h.

Nezapomeňte nám v diskuzi pod článkem napsat, jak se vám tato pověstná reklama líbila. A my vám přejeme pevné nervy při jízdě za traktory.

Máte nějakou negativní zkušenost s traktorem nebo jiným zemědělským strojem na silnici?

Zdroj: Just Music
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články