Elonu Muskovi hrozí vězení: Dosud nejvážnější obvinění na světě. Na povrch vypluly třaskavé skutečnosti o temných kšeftech

Každý právník jen trochu znalý řemesla vám potvrdí, že ty opravdu velké a zásadní kauzy se vyhrávají na detailech. Na slovíčkách, na právnických kličkách mezi paragrafy.

i Zdroj fotografie: Maurizio Pesce / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Al Caponeho dostali za mříže za daňové úniky, de facto za účtenky, kousky papíru. Nikoli za vraždy, ty se mu prokázaly až poté. Náš nejmenovaný lékař byl zadržen „se sedmičkou vína“, až poté se rozkryla síť korupce kolem něj. Vypadá to, že Elon Musk má podobný problém, celkem zásadní. Pojďme se na to podívat společně.

Inside trading je ve Státech těžkým zločinem

Úvodní konstatování o detailech a velkých kauzách má přitom jednoduché vysvětlení: na ten hlavní problém a na jeho obhajobu se všichni řádně připraví, všechno se nastuduje, doloží, dosvědčí. Občas se ale zapomene na zdánlivou drobnost, která v kontextu dalších věcí nakonec ukáže celou podstatu problému ještě v jiném světle. A často pak bývá spouštěčem dalších obvinění neboli efektu padajících kostek domina nebo sněhové koule, jak je libo. To, co se nyní děje kolem Elona Muska, by mohlo dopadnout stejně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Elon Musk je totiž obviněn (případ Johnson et al. vs. Musk et al., americký okresní soud, jižní okres New Yorku, č. 22-05037) z obchodování zasvěcených osob. Neboli inside tradingu, což je podle amerických zákonů jeden z nejtěžších zločinů. Jinými slovy manipulujete s něčím, kde víte víc, než ví ostatní, a tuto informaci zneužijete ve vlastní prospěch. Skupinové žalobě čelí ze strany investorů, kteří obviňují generálního ředitele Tesly z manipulace s kryptoměnou Dogecoin, která je stojí miliardy dolarů.

Nejen bitcoin, ale i další kryptoměny lákají

Malá odbočka: Podobných „-coinů“ a dalších kryptoměn se v poslední době vyrojilo spousty. Inspirace „praotcem zakladatelem“ bitcoinem pochopitelně táhne investory ve snaze zbohatnout na něčem, co ještě není tak „provařené“, jako je zmíněný bitcoin. A jakkoli vám může připadat kryptoměna Dogecoin jako vtipná zábava pro nudící se pejskaře, jako ve většině kryptoměn se i tady točí nemalé peníze. A když investoři zjistí, že se je někdo pokusil podvést, jdou všechny ohledy stranou. Money first.

Přišla mu faktura za výměnu baterie do Tesly a sesypal se. Banka odmítla další půjčku a Elon Musk nerad čeká na peníze

V podání u federálního soudu na Manhattanu investoři uvedli, že Musk využil příspěvky na Twitteru, online influencery, své vystoupení v roce 2021 v americkém televizním programu „Saturday Night Live“ a další „propagační kousky“, aby na jejich náklady ziskově obchodoval prostřednictvím několika peněženek s dogecoiny, které měl nebo které ovládala Tesla. Jinými slovy, Musk využil svého vlivu na Twitteru (a toho, že Twitter vlastní) k tomu, aby trochu „upravil kurs“.

Elon Musk je v manipulaci s trhem skrze Twitter proslulý

Mnozí z vás si ještě určitě pamatujete, jak Elon Musk dokázal jedním tweetem změnit kurs akcií nebo měn. Velmi chytré, ale stále šlo „jen“ o promyšlené tahy, jak se obohatit. Nikdo si asi nemohl ani v nejvíce naivním snu myslet, že Elon Musk to dělá pro zábavu. To však byla jiná situace. Nyní investoři uvedli, že manipulaci zahrnuje i to, když Musk v dubnu prodal asi 124 milionů dolarů dogecoinů poté, co nahradil logo modrého ptáka na Twitteru logem psa Shiba Inu od Dogecoinu, což vedlo k 30procentnímu skoku v ceně dogecoinu. Musk koupil Twitter loni v říjnu.

Víme o značce, které se Elon Musk bojí víc, než krachujícího Twitteru. Je na tři písmena a jednou pohřbí Teslu

„Záměrná manipulace s trhem a obchodování zasvěcených osob“ umožnily Muskovi podvádět investory, propagovat sebe a své společnosti, uvádí se v prohlášení. Investoři tak obvinili Muska, druhého nejbohatšího člověka na světě podle časopisu Forbes, že během dvou let úmyslně zvýšil cenu dogecoinu o více než 36 000 procent a poté jej nechal zkrachovat. Alex Spiro, právník Muska, se ve čtvrtek odmítl vyjádřit. Právník Tesly na žádost o komentář nereagoval také, podobně jako právník investorů.

Mazda sebrala recept BMW, vysmála se Muskovi a přichází s třílitrovým šestiválcem. Na naftu. Elone, koukej!

Co k tomu dodat? Pokud se prokáže, že to je pravda, hrozí Muskovi opravdu celkem zásadní problém. Inside trading se ve Státech posuzuje, krom finančního rozměru, i jako kriminální delikt – zkrátka jste chtěli někoho obrat díky situaci a nezákonně použitým informacím, které jste v tu chvíli měli. A jakkoli se může pozice Elona Muska zdát neotřesitelná, podobně „neotřesitelných“ byznysmenů stálo před americkými soudy již povícero. S ohledem na tamní systém justice (a probíraný delikt) se tak můžeme dočkat zajímavého výsledku.

Věříte, že Elon Musk na tohle všechno jednou „dojede“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články