Řidiči používají jednoduchý trik, aby jejich auta byla neviditelná pro rychlostní kamery. Vyzkoušeli jsme ho

Jak zařídit, aby kamera nepřečetla SPZ? Stačí lesklá fólie a je po starosti, ale jen na první pohled, v reálu jde o řidičák.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Kdo má rád rychlostní kamery? Neznám nikoho, vyjma obcí a měst, která systémy měření rychlosti provozují. A kasírují pokuty v takové míře, že to leckdy hraničí se středověkým vybíráním daní. Mám před očima výběrčího v podání Josefa Hlinomaze v pohádce Pyšná princezna. To není nadsázka nebo pokus o vtip. Stačí si vzpomenout na to, jak to funguje třeba ve středočeských Říčanech. Psal jsem o tom už koncem loňského roku.

Česká města používají radary jako snadný příjem do pokladny

Aktuálně jsem data nezjišťoval, ale řekl bych, že méně jich nebude. Radarů. V loňském roce jsem šokovaně zjistil, že v Říčanech jich je šestašedesát. Mimochodem tohle je dlouhodobá věc. Už v roce 2019 se o Říčanech mluvilo jako o městě, které doslova vydělává na tom, že instaluje rychlostní kamery. Jde o miliony, bez nadsázky. Je to tak, začalo to už dávno, ale v posledních letech se v Česku doslova rozjel trend, který by si zasloužil vlastní kapitolu v učebnicích moderního městského podnikání.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Města přišla na to, že radar na měření rychlosti není jen nástroj pro bezpečnost, ale hlavně spolehlivý stroj na peníze. Nejde o žádnou náhodu, ale o promyšlenou strategii, jak z řidičů vytáhnout miliony korun do městské kasy. Co to znamená pro nás, běžné řidiče? Především to, že každá cesta přes menší město nebo vesnici se může změnit v loterii, kde hlavní výhrou je pokuta za pár kilometrů v hodině navíc. A teď si položme otázku – proč se radary objevují právě tam, kde by je člověk čekal nejméně? Odpověď je jednoduchá: protože tam vydělají nejvíc.

Fotografie z radarového měření ukázala těžce uvěřitelný záznam. Traktor měl naměřenou rychlost 263 km/h

Stačí se podívat na konkrétní příklady. Třeba v obci Všestary u Hradce Králové, kde radar za jediný rok vygeneroval pokuty za více než 20 milionů korun. V obci Hvozdná na Zlínsku se díky radaru vybralo přes 10 milionů korun, což je pro obec s necelými dvěma tisíci obyvateli částka, která by jinak byla naprosto nedosažitelná. A co je na tom nejsmutnější? Oficiálně se samozřejmě mluví o bezpečnosti, o ochraně chodců a dětí, ale když se podíváte na čísla, je jasné, že hlavní motivací je rozpočet. V Hvozdné například radar stojí na výjezdu z obce, kde už dávno není žádný dům, ale značka padesátky tam zůstala. Výsledek?

V jednom malém českém městě je neuvěřitelných 66 kamer

Řidiči, kteří zrychlí o pár kilometrů dřív, než by měli, mají smůlu a obec má další příspěvek do rozpočtu. V obci Chýně u Prahy se za loňský rok vybralo na pokutách přes 15 milionů korun, přičemž radar je umístěn na hlavním tahu, kde je provoz hustý a řidiči často spěchají do práce nebo na nákupy. V roce 2023 například město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav vybralo na pokutách za rychlost přes 30 milionů korun, přičemž většina radarů je umístěna na hlavních tazích, kde je provoz největší.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

A zpátky do Říčan, kde vybrali na pokutách podle některých statistik už astronomických 74 milionů Kč. Radary? Dneska jsou hlavně o penězích, je to pro města vyloženě neprůstřelný zdroj příjmů do městské kasy. Pokud řidiči radar neměli dosud rádi a pokuty je iritovaly, ve jménu bezpečnosti se to dalo pochopit. Ale platit jen proto, aby si obecní zastupitelé mohli koupit na radnici nové vybavení?! Řidiči nechtějí platit pokuty a dělají všechno pro to, aby se radarům bránili. U nás už se tohle řešilo a ano, je to nelegální. Stejný problém řeší ale i za kanálem La Manche.

Trik je jednoduchý. Nejde o návod, ale stačí použít lesklou fólii

Ve Velké Británii bylo vydáno varování pro řidiče, kteří používají „fantomové registrační značky“ a vyhýbají se tak rychlostním radarům. Fantomovými myslím pokryté lesklými povrchy, které odrážejí světlo a „oslňují“ kamery. Tím se auta de facto stávají neviditelnými. Nelegální zařízení, označovaná také jako 3D registrační značky, fungují tedy jednoduše na principu odrážení záblesků. Už před dvěma lety bylo odhaleno, že přibližně každému patnáctému tamnímu řidiči se daří systém relativně snadno přechytračit.

iZdroj fotografie: Týdeník Policie

Tuto statistiku zveřejnil profesor Fraser Sampson, odpovědný za britský národní systém automatického rozpoznávání registračních značek. Profesor Sampson oslovil ministra dopravy Marka Harpera a vyjádřil zklamání nad nedostatkem opatření proti nelegálním registračním značkám. V reakci na tento problém byly obce vybaveny novými kamerami. Novými a schopnými detekovat tyto registrační značky. V rámci přísné kampaně za vymáhání práva byla aktivována tato pokročilá technologie.

Problém nečitelných nelegálních SPZ je u nás i v zahraničí

Viníci mohou za takové porušení dostat pokutu v přepočtu 1 500 Kč. Jinak řečeno, podle všeho v Británii mají účinný nástroj na to, jak odhalit řidiče s nelegálními registračními značkami. Už před lety profesor poznamenal, že přibližně 15 400 dopravních pruhů vybavených kamerovým systémem produkuje denně 75 až 80 milionů záznamů. Občasně i nad hranici 80 milionů. Profesor Sampson také poukázal na progres a potenciál 100 milionů přečtení denně.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

V závěru připomenu českou legislativu. Ano, u nás jsou SPZ překryté lesklou fólií nelegální, jde o přestupek. Za který hrozí zákaz řízení. Mluvím o spáchání přestupku dle § 125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., zákona o silničním provozu. Ten řeší případ, kdy by řidič řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost. V redakčním testu jsme takové řešení vyzkoušeli a odrazujeme od něj veškeré řidiče, je nelegální a v praxi nefunguje.

Za tento přestupek hrozí ve správním řízení pokuta 5 000 až 10 000 Kč, a to není vše. Věc nelze řešit na místě, postupuje do správního řízení a tam kromě finančního postihu hrozí dále 6 až 12 měsíců zákaz řízení. Tady je ale ta věc, že pokud kamera nepřečte registrační značku, nemůže identifikovat auto. A už vůbec nemůže ztotožnit řidiče. To hrozí pouze v případě, že policie zastaví řidiče a na místě zjistí, že je jeho RZ v nepořádku.

Jsou radary bezpečnostním prvkem?

Zdroj: GOV.UK
Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články