Triviálně jednoduchý úkon, který prodlouží životnost motoru auta. Funguje na všechny značky a modely

Řidiči aut jsou dnes líní a nešikovní, přesto by ale některé servisní úkony měli zvládat sami. Patří mezi ně kontrola oleje v motoru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Správná údržba vozidla je klíčová pro jeho životnost a bezproblémový provoz. Mezi jednoduché úkony, které může řidič snadno provést, patří pravidelná kontrola hladiny motorového oleje. To je základní krok, který může prodloužit životnost motoru a snížit riziko vzniku vážných problémů. „Motorový olej plní v motoru několik důležitých funkcí,“ říká specialista na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Jeho hlavním úkolem je mazat kovové součástky, ale také odvádět teplo a odstraňovat nečistoty z motoru.“

Základní kontrolu hladiny oleje by měl zvládnout každý

Pokud motor nemá dostatek oleje, může se stát, že dochází ke zvýšenému tření a opotřebení důležitých součástek. To může vést k poškození motoru a k nutnosti jeho opravy, nebo dokonce výměny. Kontrola hladiny oleje je snadný úkon, kterým se dá zamezit vzniku těchto problémů„Moderní vozy mohou mít elektronickou měrku,“ vysvětluje expert, „která ukazuje aktuální hladinu oleje na displeji. Pokud takovou měrku auto nemá, je dobré pravidelně kontrolovat hladinu oleje manuálně.“ 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy a jak často? Například před každou delší jízdou nebo každé druhé až třetí tankování. Ideální hladina oleje je blízko maximální povolené hladiny. Ne víc! Přebytečný olej totiž může poškodit motor a způsobit úniky oleje. Nadměrné množství oleje může také vést k poškození katalyzátoru nebo DPF filtru. Pokud naopak motor nemá dostatek oleje, může se stát, že dojde k únikům oleje a kriticky nízkému tlaku oleje v mazacím systému. To může vést k poškození motoru a nutnosti jeho opravy nebo výměny.

Lepší než olej dolévat je vyměnit komplet celou náplň

Jak často by měla být hladina oleje kontrolována, závisí na typu motoru a podmínkách provozu. Některé motory spalují více oleje než jiné, a proto je dobré přizpůsobit četnost kontroly hladiny oleje podle individuálních podmínek. Nicméně pravidelná kontrola hladiny oleje by měla být součástí každodenní údržby vozu. V závěru je dobré připomenout a uvědomit si, že kontrola hladiny oleje je skutečně triviálně jednoduchý úkon.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože mnoho řidičů nedává pravidelně důraz na sledování hladiny oleje, je toto pravidelné měření jednoduchá akce, která může prodloužit životnost motoru. Pokud chce majitel udržet motor auta v co nejlepší kondici, měl by hladinu oleje pravidelně kontrolovat. A také pravidelně měnit náplň dle doporučení výrobce vozidla. Je třeba respektovat normy, které výrobce předepisuje pro motorový olej, neexperimentovat a nelaborovat s nepředepsanými specifikacemi a typy.

Kontrolujete si sami olej?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články