Chtěli zastavit sportovní auto: Řidič ale šlápl na plyn a zmizel dřív, než policisté řekli švec. Zůstal jim jen záznam z kamery

Umění „vypařit se“ přímo před policejní patrolou vyžaduje notný kus štěstí, adrenalinu a souhry příznivých okolností.

i Zdroj fotografie: Policie
                   

Ujíždět v noci policistům na dálnici není nic, co by normálně uvažující člověk považoval za aspoň trochu smysluplnou „zábavu“. V době vysílaček a dálničních nájezdů, které je velmi snadné obsadit dalšími hlídkami je pravděpodobnost úspěchu útěkářů velmi malá. S jednou jedinou výjimkou – kterou popisuje naše video. A abychom vám udělali radost a současně vás na chvíli vrátili do „devadesátek“, přikládáme i reklamní video BMW, kde se přesně stejná situace řeší poněkud akčněji. Tak se na to pojďte podívat.

Z rutinní kontroly se stala adrenalinová záležitost

Než se pustíme do názorného popisu, musíme si ujasnit jednu věc. Tento článek není rozhodně návodem k tomu, abyste v něm popsané a na přiložených videích shlédnuté způsoby jakkoli praktikovali. Naopak, důrazně varujeme před jejich napodobováním, speciálně ve smyslu praktiky ukázané ve filmu Ambush od BMW. Ve filmu jí provádí profesionální kaskadéři a celá akce je pochopitelně především „filmová“, není jisté, že by to přesně tak dopadnulo i v reálu. Zcela jisté je naopak to, že vyzkoušení podobného důrazně nedoporučujeme.

iZdroj fotografie: Uživatel Worldlybeing9879 / Creative Commons / CC-BY-SA

Když se vrátíme k naší „prchající“ Corvette, pak video z policejní palubní kamery zachycuje rutinní situaci, kdy se hlídka rozhodne zkontrolovat před ním jedoucí vozidlo. Dojede jej, rozbliká majáky – a očekává odbočení ke krajnici a provedení kontroly. Nevíme, jaký byl primárně důvod ke zkontrolování, mohlo to být cokoli od nesrovnalosti v pojištění až po nezaplacené dřívější pokuty, hledané vozidlo, cokoli. Jak je ale z reakce řidiče zřejmé, o nějakém „dloužku“ vůči orgánům činným v trestním řízení pravděpodobně věděl.

Naplno zrychlující Corvettě stačí málokdo

Jinak by totiž pravděpodobně nezvolil taktiku, kdy se sice naoko rozhodne spolupracovat a opravdu zvolní, aby však následně sešlápnul plyn na podlahu. Co podobný úkon udělá v Corvettě, nemusíme popisovat, na videu to je navíc docela dobře vidět. A překvapil tím pravděpodobně i samotné policisty. Na jejich obranu je třeba dodat, že také mohli také sedět v „unaveném“ Fordu Victoria, který se nadupanému supersportu od Chevy nemůže rovnat. Když navíc jeho řidič uvažuje a jedná ve stylu „hop, nebo trop“.

„Náš“ prchající desperát totiž po několika stovkách metrů vypnul světla. Úplně. A jak je na záběrech z policejní kamery vidět, v tu chvíli jakoby „zmizel ze světa“. Můžeme vidět, jak si ještě několikrát pomohl probliknutím dálkových světel, ale pro auta za ním byl v podstatě neviditelný. Předpokládáme, že jel pořád stejně vysokou rychlostí a náskok od policejního auta se tedy neustále zvyšoval. S očekávaným výsledkem: hlídce se opravdu ztratil a jeho pronásledování vzdala.

V krátkém filmu „The Hire – Ambush“ od BMW films vidíme Cliva Owena (hrál ve všech dílech celé série) za volantem sedmičkové řady E38, jak se podobným způsobem ztratil svým pronásledovatelům. S jedním rozdílem: využil momentu, kdy mohl nacouvat do auta za ním a připravit jej tak o přední světla. Výsledek nebudeme prozrazovat, doporučujeme kávu a několik minut na jeden z nejvydařenějších počinů od BMW films. Na první pohled „elegantní“ řešení má však mnoho technických úskalí a opravdu to není nic, co bychom jakkoli doporučovali zkoušet. Lepší bude hlídkám pokorně zastavit a s gangstery nemít co do činění. A popřát vám, ať jsou vaše cesty vždy zalité světlem!

Jste tým policie nebo závodník?

Zdroj: CarTrend
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články