Čeští řidiči vůbec netuší, jak velký pomocník je madlo u dveří. Přitom má hned několik užitečných funkcí

Víte vůbec, že má vaše auto madlo nade dveřmi? A tušíte, čím vším vám může být tato jednoduchá pomůcka užitečná? Pojďme si výhody madla objasnit, ať jej můžete začít efektivně používat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Madla v interiérech aut jsou naprosto elementární pomůcky, které dokáží velmi pomoci jak řidičům, tak jejich spolupasažérům. Bohužel však málokdo ví, že je v autě vůbec má, natož aby dokázal využít jejich praktický potenciál.

Zranění a stáří vás madlo používat naučí

osobně jsem si jejich přítomnost v interiéru uvědomil až v momentu, kdy jsem měl zraněnou kyčel. Měl jsem obrovský problém s nastupováním do vozu a ještě větší s vystupováním. Bolest v oblasti kyčle byla příšerná. Když jsem nápor na ni odlehčil tím, že jsem se vysloveně zavěsil rukou do madla, bylo pro mě nastupování i vystupování mnohem snesitelnější.

Je tedy evidentní, že madlo dokáže notně pomoci jak zraněným pasažérům (noha v sádře, bolestivá zranění dolních končetin, páteře apod.). Tak i seniorům, kteří mají vzhledem ke svému stáří často sníženou, nebo dokonce omezenou mobilitu. A nejde jen o nástup do vozu, respektive výstup z něj. Nejeden senior by vám mohl vyprávět o tom, jak moc mu úchop madla pomohl při mechanické úpravě polohy jedné z předních sedaček.

V zatáčkách i v terénu výborný pomocník

Ale to není vše. Madlo umí posloužit i zdravým pasažérům. Typický příklad, kdy dokážete ocenit přítomnost madla ve svém nebo cizím voze, je jízda v ostrých či dlouhých táhlých zatáčkách ve vyšší rychlosti. Díky úchopu madla v těchto momentech získáte podstatně lepší stabilitu a také větší pocit bezpečí. A to zvláště na přední sedačce spolujezdce, když není vybavená kvalitním bočním vedením, aby vás stabilně „podržela“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejně tak vás madlo dokáže stabilizovat v terénu, abyste na sedačce tzv. „nelítali“. V zásadě můžeme v takovýchto momentech definovat madlo jako bezpečnostní prvek, který dokáže zabránit vašemu zranění.

Madla ocení řidiči offroadů i vyznavači pořádku

A když už je řeč o terénu, pak tu máme hned další dvě funkce madla, které ocení především řidiči offroadů a SUV s potenciálem právě do terénu. Jednak pomůže úchop madla řidiči se stabilizovat při výrazných náklonech karosérie, ale také je šikovné se do něj zavěsit v momentu, kdy chcete s offroadem couvat a přitom chcete otevřenými dveřmi vozu, případně vykloněním se z okna mít dokonalý přehled o tom, kam couváte nebo jak blízko se s vozem nacházíte nějaké překážce.   

Bývalý policista prozradil, jak levně a účinně ochránit auto před krádeží

Další zajímavou funkcí madel v zadní partii vozů je malý plastový háček, kterým jsou některá madla osazená. Ten se báječně hodí pro zavěšení bundy, kabátu, saka, či dokonce celého obleku zavěšeného zde na ramínku. Není však rozumné na tento háček věšet tašku s nákupem, která vám bude za jízdy kolem okna zbytečně létat a zvukově rušit vaši pozornost.  

Na bezpečnostní pás nezapomínejte ani s madlem

Je evidentní, že madla v autech jsou lidmi zbytečně opomíjená, a přitom dokáží zvláště v některých situacích výrazně pomoci. Ale nesmíte zapomenout na to, že i když se jich budete pevně držet třeba celou cestu na rozmlácené vozovce nebo dlouhých serpentýnách, i tak musíte být k sedačce připoutaní bezpečnostním pásem. Madlo bezpečnostní potenciál pásu rozhodně nenahradí.

V jakých případech používáte madlo v interiéru vašeho vozu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články