V Británii našli hřbitov starých sovětských automobilů s několika raritami

                   

Sovětský automobilový průmysl se nemohl chlubit  obrovskou škálou modelů, ale objem výroby byl úctyhodný. Z montážních linek automobilových závodů sjelo každý den asi tisíc vozů. Velká většina vyrobených strojů zůstala v Sovětském svazu a zbytek z nich putoval do východní i západní Evropy, Asie, Austrálie a dokonce i do Ameriky.

Ano, auta jako žigulík, Ladu Niva nebo Volhu lze nalézt v nejrozvinutějších a nejbohatších evropských zemích, kde existují na auta zcela odlišné nároky. A sovětské stroje s jednoduchými tvary a poměrně chudou výbavu zjevně nesplňovaly vysoké očekávání.

iZdroj obrázku: Imgur.com

Zapomenuté kousky historie

Do některých zemích se ovšem posílala sovětská auta s lepší výbavou a vylepšenými vlastnostmi. Sovětská auta tak putovala v poměrně velkých počtech například do Skotska. A právě tam byl objeven obrovský hřbitov s takovými auty.

iZdroj obrázku: Imgur.com

Staré, napůl rozebrané skvosty sovětského automobilového průmyslu se nacházejí poblíž města Glasgow. Mezi nimi jsou Niva s pravostranným řízením a vozy VAZ z 80. a 90. let minulého století.

iZdroj obrázku: Imgur.com

Unikátní konfigurace vozů

Většina těchto automobilů jsou standardní verze, ale najde se mezi nimi pár jedinečných kousků. Jedná se například o VAZ-2108 ve verzi Sedona, jehož karoserie je “ozdobena” zlatým odstínem laku. Auta v této verzi byla vyráběna v malém počtu a všechna byla určena k exportu za hranice bývalého SSSR.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety
Události247.cz
Události247.cz
Ruskové na frontě mění taktiku: Mají jen dvě možnosti, jak pokračovat, míní expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
adbz.cz
adbz.cz
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra