V Británii našli hřbitov starých sovětských automobilů s několika raritami

                   

Sovětský automobilový průmysl se nemohl chlubit  obrovskou škálou modelů, ale objem výroby byl úctyhodný. Z montážních linek automobilových závodů sjelo každý den asi tisíc vozů. Velká většina vyrobených strojů zůstala v Sovětském svazu a zbytek z nich putoval do východní i západní Evropy, Asie, Austrálie a dokonce i do Ameriky.

Ano, auta jako žigulík, Ladu Niva nebo Volhu lze nalézt v nejrozvinutějších a nejbohatších evropských zemích, kde existují na auta zcela odlišné nároky. A sovětské stroje s jednoduchými tvary a poměrně chudou výbavu zjevně nesplňovaly vysoké očekávání.

iZdroj obrázku: Imgur.com

Zapomenuté kousky historie

Do některých zemích se ovšem posílala sovětská auta s lepší výbavou a vylepšenými vlastnostmi. Sovětská auta tak putovala v poměrně velkých počtech například do Skotska. A právě tam byl objeven obrovský hřbitov s takovými auty.

iZdroj obrázku: Imgur.com

Staré, napůl rozebrané skvosty sovětského automobilového průmyslu se nacházejí poblíž města Glasgow. Mezi nimi jsou Niva s pravostranným řízením a vozy VAZ z 80. a 90. let minulého století.

iZdroj obrázku: Imgur.com

Unikátní konfigurace vozů

Většina těchto automobilů jsou standardní verze, ale najde se mezi nimi pár jedinečných kousků. Jedná se například o VAZ-2108 ve verzi Sedona, jehož karoserie je “ozdobena” zlatým odstínem laku. Auta v této verzi byla vyráběna v malém počtu a všechna byla určena k exportu za hranice bývalého SSSR.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články