Geniální řidiči vozí v autě vanilkový lusk. Moc dobře vědí proč, řeší celoživotní problém každého z nás

Pro většinu z nás libá vůně vanilky nabízí ve skutečnosti podstatně více užitku, než si dovedeme představit. Speciálně v automobilu. Vyzkoušel jsem to za vás a potvrzuji.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Není to tak dávno, co jsem jel s jedním kamarádem domluvit k produkční firmě detaily k jeho svatbě, kde mu budu za svědka (krom dalších asi deseti funkcí, jak jsem v průběhu domlouvání zjistil – ale co by člověk pro kamaráda neudělal), a první, co mne „praštilo“ přes nos, byla nádherná vůně vanilky v jeho autě. „Tady to vooooníííí,“ mi zcela „nechlapsky“ ujelo a jal jsem se pátrat po původu. A výsledek možná překvapí i vás. Nenechte se prosit, tohle vás pobaví.

„Vanilkový“ stromeček z benzinky nebude to pravé ořechové

A jakmile jsem se trochu rozkoukal, začal jsem se pídit po zdroji té libé vůně. „Ty máš někde schovaný vanilkový stromeček?“ bylo první, co mne napadlo a co jsem se zeptal, protože na zpětném zrcátku se nic nehoupalo. Přezíravý pohled kamaráda a poklepání na hlavu nicméně nepotřeboval komentáře. „Ne, to fakt nemám, já tyhle chemický náhražky neuznávám.“ Což jsem nakonec věděl, oba si ostatně na náhražky moc nepotrpíme, raději to nemáme vůbec, než aby to bylo „jako“.

Uvědomělí řidiči vozí v autě bobkový list. Řeší problém, který v České republice trápí každého z nás

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

„A co to tedy je?“ – „No co asi, paprika to nebude. Vanilka to je, pochopitelně. Přírodní, jemně nastrouhaná, voňavá. Jeden pytlíček mám tady přímo u výdechu,“ ukázal vlevo na výstup ventilace. „Další dva jsou pak pod opěrkami hlavy vzadu.“ Musel jsem uznat, že v podobně voňavém autě jsem dlouho nejel. „Byl to vlastně Denisy nápad, ona tu vůni miluje, mně to bylo zpočátku jedno. Ale ona tu vanilku pečlivě nastrouhala a všechny ty pytlíčky naplnila. A musím uznat, že to funguje.“

Vanilka má netušené účinky. A do auta se mimořádně hodí

Následovala krátká přednáška o uklidňujících vlastnostech vanilkové vůně, o tom, jak jeho známí a bývalí kolegové, nyní zkušební řidiči ve Škodovce, s sebou podobné pytlíčky vozili zcela běžně, až se z toho stala tak trochu návyková záležitost. Faktem je, že stačilo jen trochu zapátrat na internetu, aby jeden zjistil, že na tom opravdu něco může být. „A navíc, většina holek miluje vanilkovou vůni, vanilkovou zmrzlinu nebo vanilkový shake. To už jsi snad zjistil. Udělej si doma vanilkové království a zjistíš tu proměnu.“

Proč zkušení řidiči vozí v autě klasickou dlaždici? Důvod nikdo neuhádne, jde ale skutečně o život

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Užasle jsem na Davida koukal, jako by mi právě odhalil svoji tajnou trasu na pašování kokainu z Kolumbie až do Prahy, kde každý pátek vybere pytlík v přesně označené krabici s banány v Lidlu. Místo toho mi vysvětlil, že uklidňující účinky vanilky jsou dlouhodobě zjištěné, a vozit ji proto v autě je, speciálně v pražské dopravě, mimořádně efektivní. A pochopitelně nejen pražské. Řidiče, co vám zvednou tep na 220 za minutu, najdete kdekoli.

Češi nechali ve „vanilkovém byznysu“ nesmazatelnou stopu

Co tedy praví na rostliny a aromaterapii zaměřené weby? Především to, že charakteristické aroma vanilce propůjčuje aromatický fenolický aldehyd vanilin, která má přirozeně antidepresivní účinky a z vanilky tak činí přírodního pomocníka při chronickém stresu, vnitřním napětí i špatné náladě. Vanilka má díky němu zklidňující, hřejivé, uzemňující vlastnosti. Vanilka také obsahuje malé množství vitaminů B-komplexu, jako je niacin, kyselina pantotenová, riboflavin, pyridoxin a thiamin, stejně obsahuje stopové minerální látky.

Protřelí řidiči vozí v autě balíček jedlé sody a dobře ví proč. Jejich tajemství má drahocenné využití

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

A co je mimořádně zajímavé pro nás pro Čechy: protože přírodní vanilka je poměrně drahá (jakkoli pro účely aromaterapie je její přírodní forma pochopitelně nutná), hledaly se její syntetické náhražky. V Československu byl proto v polovině 20. století vyvinut a patentován derivát etylvanilin, který se ukázal jako vhodnější než původní, příliš ostré a méně lahodné, syntetické verze. Až tedy uvidíte na „vanilkovém“ cukru (na tom levném, za pár korun) ve složení „etylvanilin“, je to český patent. Zajímavé, co říkáte? A tu přírodní vanilku v autě určitě vyzkoušejte. Já jsem to udělal a něco na kamarádově tvrzení je. Jezdí se příjemněji a účinky vnímáte za pár minut.

 Nezkusíte si v autě udělat vanilkové království?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články