Varšava na prahu boje za klima. V plánu je zákaz všech aut se spalovacím motorem

                   

Boj za klima je ve velkých městech často stejný. Jsou stanoveny určité podmínky pro to, jaké vozy do center mohou, s jaké nemohou. Obvykle o všem rozhoduje takzvané hodnota Euro, která dokáže určit, jak je auto s naftovým nebo benzinovým motorem čisté. K řadě velkých evropských metropolí se dost možná přidá také Varšava. A vypadá to, že se rozhodně výrazně přitvrdit.

Zákaz vozidel se spalovacími motory

Radikalismus boje ve snižování emisí se má projevit v tom, že Varšava dost možná nezavede určitá povolení pro vjezd pouze těch aut, které plní konkrétní Euro normy, ale může dojít k tomu, že zcela zakáže vjezd vozidlům, které mají spalovací motor. Jako jednu z možných variant to v jednom z posledních rozhovorů zmínil starosta Varšavy Rafał Trzaskowski. Pokud by na jeho slova skutečně došlo, mohlo by to zkomplikovat život mnoha lidem.

Hlavně centrum města

Pokud se máme podívat na místa, kde by mohl být v budoucnu pohyb aut se spalovacími motory radikálně omezen, tak se mluví hlavně o dvou klíčových lokalitách. Samotné historické centrum města a takzvaná Královská cesta.

Na stole je několik dalších návrhů

Pokud by došlo na slova, která zmínil Rafał Trzaskowski, byl by to rozhodně velmi radikální krok, který zatím neudělalo žádné jiné evropské město. Vše však závisí na budoucích jednáních, a tak se nakonec může stát, že na samotném počátku zvítězí jiná, méně agresivnější varianta. Pokud se podíváme na ty, které jsou aktuálně v plánu, tak se mluví o transformaci parkovacích zón a o tom, že se parkování ve středu města výrazně zdraží. I to by mělo řidiče odradit od toho, aby do něho dojeli se svými vozy. Dále se mluví také o opatřeních, které se týkají zájezdních autobusů. V plánu je nastavit jasná pravidla tak, aby do centra mohly jenom ty autobusy s nízkými emisemi. Ostatní by museli zůstat před danou zónou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články