První fotky: SUV-kupé z Francie v top designu půjde Škodě po krku. Číňan z Finska donesl to hlavní

Nové SUV-kupé nabídne tři možnosti pohonu včetně vrcholné 4×4 verze s výkonem přes 320 koní, to vše navíc zabalené v uhrančivém francouzském designu.

i Zdroj fotografie: Peugeot
i Zdroj fotografie: Peugeot
i Zdroj fotografie: Peugeot
i Zdroj fotografie: Peugeot
i Zdroj fotografie: Peugeot
i Zdroj fotografie: Peugeot
i Zdroj fotografie: Peugeot
i Zdroj fotografie: Peugeot
i Zdroj fotografie: Peugeot
i Zdroj fotografie: Peugeot
Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
                   

Že design automobilu zásadně ovlivňuje úspěšnost, ví samozřejmě všichni výrobci. Mírně odstrašující příklady toho, kdy se to tak úplně nepovedlo (Lancia Thesis, KIA Carens nebo třeba Peugeot 1007), jsou stále přítomny jako vykřičníky toho, kolik peněz umí (navíc celkem rychle) „prošustrovat“ nepovedený design. A právě francouzský Peugeot uváděl často modely, jež se líbily při zahájení prodeje, stejně jako 20 let poté. Poslední, zcela žhavé SUV-kupé by do této skupiny mohlo patřit také. Pojďme se na něj podívat společně.

Nádherné karoserie Peugeotů se zapsaly do historie designu

Na úvod ještě malý historický exkurz po designových legendách Peugeotu, ať vidíte, že je opravdu na co navazovat. A protože nechceme úplně zabrousit do historických dob, které zřejmě nikdo nepamatujeme (Peugeotu bylo předloni 125 let), pojďme tedy začít „zlatými šedesátými“: Pak tedy samozřejmě nemůžeme vynechat legendární 504 s designem z rukou studia Pininfarina. Pod sedanem je podepsán Aldo Brovarone, pod opravdu nádherným kupé pak Franco Martinengo.

iZdroj fotografie: Peugeot

Spolupráce s Pininfarinou provázela Peugeot dlouhá desetiletí a na výsledku to bylo vidět. Peugeoty 305 i 405, kdy speciálně 405 Break bylo svého času zřejmě nejstylovější evropské kombi. A kultovní 205, pochopitelně. To auto se prodávalo lépe než teplé žemle na krámu a jeho opravdu povedené, ze všech stran líbivé tvary se na tom podepsaly měrou vrchovatou. Podle mne je to stále nejhezčí malý Peugeot, byť poslední generace 208 mu zdatně sekunduje. Také tvary svého pradědečka ale nepokrytě přebírá.

Tři verze pohonu u nové e-3008

Nejnovějším přírůstkem do rodiny automobilů Peugeot, který automobilka představila právě dnes, je pokračovatel řady 3008. A i když předchůdce sama automobilka nazývala „kompaktním minivanem“, nová 3008 je jasným příslušníkem populárního stylu „SUV-kupé“. Ten poprvé představilo BMW se svojí X6 a měl od té doby nespočet pokračovatelů. Často ve vyšších cenových kategoriích, ostatně ani BMW X6 nebylo autem pro masy. To koneckonců ani jeho „menší bratr“ X4, i když byl pochopitelně dostupnější.

Jeep chystá elektrifikaci modelů. Klasický pohon 4×4 je v ohrožení

Nový e-3008 bude k dispozici jako plně elektrická verze, ovšem také jako plug-in hybrid a mild hybrid, v závislosti na poptávce na různých trzích. Skupina Stelantis se tak drží podobné strategie, jakou zaujala u nového malého SUV Jeep Avenger. Generální ředitelka Peugeotu Linda Jackson v úterý v továrně v Sochaux potvrdila, že více než 50 procent z prodeje 3008 v Evropě bude plně elektrických. A troufneme si předpovědět, že se bez problémů prodají.

Většina značek z portfolia Stellantisu bude už jenom elektrická

Peugeot e-3008 je prvním vozidlem na platformě STLA Medium Stellantise. Tedy jedné ze čtyř nových architektur, které skupina nasazuje, aby jí pomohla dosáhnout globálního cíle 50 procent prodeje plně elektrického proudu do roku 2030. Její evropské značky, včetně Alfy Romeo, Citroen, DS, Fiat, Maserati, Opel a Peugeot, budou od té doby prodávat pouze plně elektrická vozidla, řekl generální ředitel Carlos Tavares.

Vozy značky Alfa Romeo čeká zajímavá budoucnost, už nikdy nebudou jako dřív. Změna je větší, než byste čekali

Zpočátku bude baterii 3008 dodávat FinDreams, jednotka čínského BYD, dokud nezačne vyrábět gigafactory provozované ACC – vlastněné Stellantis, TotalEnergies a Mercedes. Mimochodem, tato skutečnost možná víc než co jiného zobrazuje náskok, který Čína (a v tomto případě speciálně BYD) ve výrobě elektromobilů mají. Čínská gigafactory vlastněná BYD a umístěná ve Finsku dodává baterie francouzskému Peugeotu, součásti skupiny Stellantis… Kde jsou všechny ty proklamace o silné Evropě?

Rozměrově přesně mezi Škodou Karoq a Kodiaq

Zpět ale k samotnému vozu: nová 3008 s délkou 4 540 mm je téměř o 100 mm delší než současná generace. Navzdory svému fastback stylu Peugeot říká, že objem kufru 520 litrů je identický se stávajícím modelem s konfigurací s pohonem předních kol. Avšak zavazadlový prostor u modelu s pohonem všech čtyř kol je ještě větší, a to 470 litrů (nyní od 395 litrů). Rozměrově se tedy dostává kamsi mezi Karoq a Kodiaq (4 382 mm a 4 697 mm), cenově se necháme překvapit.

S pohonem všech kol jako konkurence prémiovým SUV

Mezi nabízené pohonné jednotky patří i verze s jedním elektromotorem a pohonem předních kol o výkonu 157 kilowattů (210 k) a dojezdem 525 km. Dále verze s rozšířeným dojezdem a pohonem předních kol s motorem o výkonu 170 kW (230 k) a dojezdem 700 km a jako vrchol nabídky dvoumotorová varianta s pohonem všech kol s celkovým výkonem 240 kW (320 k) a dojezdem 525 km. Jak vidno, nová e-3008 bude disponovat dynamikou více než dostatečnou, v případě verze 4×4 pak zcela sportovní a konkurující nejlepším elektrickým SUV od konkurence.

Galerie

Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií

Zvolili byste plně elekrickou verzi, nebo raději některý z hybridů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články