Ostrý 7denní test BMW M4 Competition: Nejhorší „eMko“ v historii? Marketingová past? Nebo stojí za ty peníze?

V rámci týdenního testování jsme prověřili schopnosti ikonické M4 Competition a zaměřili se i na její užitnost pro každodenní jízdu. Jaký nakonec padl verdikt? Má tento vůbec vůbec nějaké zásadní nedostatky?

i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
Dalších 9 fotografií
Dalších 9 fotografií
                   

Poslední model M4 Competition vlétl na trh jako raketa a faktem je, že především jeho vnější vizualita se stala mezi fanoušky Mkových BMW velice diskutabilní. Stručně řečeno, přední maska s přezdívkou „bobří zuby“ se polovině příznivců „bavoráků“ extrémně líbí, ale té druhé polovině zase připadá příšerná a designérsky nepovedená. Já musím na rovinu konstatovat, že zatímco na fotkách mě nová vizualita M4ky příliš nenadchla, tak naživo mě naprosto dostala. Bez přehánění.

Nasvalená krása M4ky

Ale nejde jen o masku, respektive vertikálně natažené ledvinky. Celý exteriér je z mého pohledu přímo vynikající a gratuluji designérům nové M4ky k tak skvěle odvedené práci. Vůz vypadá prakticky ze všech úhlů pohledu nasvaleně a na silnici působí vysoce dominantně a rozhodně nepřehlédnutelně. A co si budeme nalhávat, to je přeci přesně to, co od vizuality M4ky my petrolheadi chceme. Výrazné moderní LED světlomety, inovativní prolisy víka motoru, macaté zadní blatníky, přední a boční splittery, široká záď se čtyřmi laufy a zadním difuzorem, nádherná dvacetipalcová kola – to všechno tu je, a navíc nadimenzované na výbornou.

Špičkový bavorácký interiér

Ale tím naše prvotní nadšení nekončí. Následuje první usednutí do interiéru a v ten moment nám čelist spadne ještě níž. Přiznám se, že jsem se trochu bál poměrně unikátní modré až petrolejové barevnosti, ale naživo je to opět pastva pro oči. Celý interiér má vynikající zpracování a vysoce líbivou moderní vizualitu, která svým způsobem ctí bavorácké prvky. Stále tu máme nízký uživatelský segment palubní desky, typický BMW volant se silnějším věncem a magickými Mkovými tlačítky a v neposlední řadě praktický sektor řadiče automatické převodovky s přímo geniálním ovladačem infotainmentu v podobě iDrive.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Samotný infotainment má vynikající moderní a přehlednou grafiku, jednoduše se v něm orientuje, ale také přináší rychlou odezvu. A to jak v případě displeje v kapličce za volantem, který se ovládá pomocí perfektně zpracovaných multimediálních tlačítek na volantu, tak v případě centrálního dostatečně velkého displeje na palubní desce (ovládání pomocí dotyků, hlasových povelů i pomocí zmíněného iDrive).  

Žádné tvrdé skořepiny

V nové M4ce mě hodně baví tvarování a pohodlí sedaček, ve kterých není problém najezdit naráz stovky kilometrů najednou, kdy netrpí ani záda, ani sedací partie. Sedačky nepostrádají kvalitní boční vedení, které je ve voze tohoto typu jednoduše nutnost. Kdo z nás by chtěl ve vyšších rychlostech v ostrých zatáčkách cestovat po sedačkách ze strany na stranu? Sedačky se snadno a přesně elektronicky polohují, a to jak v případě řidičova, tak spolujezdcova sedadla. Ale navíc… tyhle sedačky jsou z pohledu designu doslova fantastické.

Stejně pohodlné jsou ovšem i sedačky v zadní partii vozu, kde je navíc nečekaně hodně prostoru, a to jak před koleny, tak nad hlavou. Že by to opravdu nebylo jen prvoplánově sportovní auto, ale skutečně vůz na denní užívání, a dokonce pro menší rodinu (když tedy opomeneme pouze dvojici dveří kupé verze)? No, ještě uvidíme.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Odkládací plochy i zavazadelník velmi dobré

Pokud jde o odkládací plochy a schránky, tak výrobce v tomto ohledu rozhodně nebyl při utváření nové M4ky skoupý. Ve dveřích, na středovém sloupku i proti spolujezdci vpředu je takový dostatek místa, jaký jsem ani náhodou nečekal. Další body tohoto vozu pro jízdy na delší trasy, případně denní použití.

A jak je to s prostorem v zavazadelníku? Čekáte prostor na malý batůžek a tři kabelky? Vůbec ne. Naše testované BMW nabízí za pátými dveřmi prostor o objemu 440 litrů, a to zase není tak málo. Rozhodně je to dostatečný „kufr“ pro víkendová zavazadla skromnější až tříčlenné rodinky, která nebude mít problém ve voze odvézt i docela malého špunta. Na zadních sedačkách totiž nechybí ani dostatek místa pro dvě dětské sedačky a samozřejmě ani isofixová oka.

Technologie na špičkové úrovni

Z pohledu technologií je nová M4 na opravdu vysoké úrovni. Najdeme tu kvalitní Head Up displej, jízdní asistenty i vynikající světlomety s laserovou technologií, které jen tak mimochodem nejenže svítí luxusně, ale navíc vypadají přímo geniálně. Obě Mková tlačítka na volantu je možné si nadefinovat na požadovaný jízdní charakter vozu od nastavení tlumičů až po kontrolu trakce. A vynikající infotainment, tak ten už jsme vychválili.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

510 koní a zvuk na výbornou

A co ty jízdní vlastnosti, říkáte si? Kdy bude řeč o nich, vždyť o ty tu jde především. Tak si pojďme tohle Mko projet. Máte pravdu, už bylo na čase. Motor tohoto úžasného stroje tvoří benzínový řadový šestiválec posílený dvěma turby. Výkon motorizace je 510 koní (375 kW) a točivý moment 650 Nm při 2 750 – 5 500 otáčkách za minutu. Vynikající čísla, co říkáte?

Zvuková kulisa auta je typicky hluboká a sympaticky výrazná, především z exteriéru. M4 má totiž velmi dobře odhlučněný interiér. Ne že byste si uvnitř vozu zvuk motoru neužili, ale zvenčí, nebo alespoň s otevřenými okénky je to prostě docela jiná paráda. Ten zvuk, to je prostě báseň. A nemá ho na svědomí jen motor, ale samozřejmě také naladění výfuků.

4 vteřiny na 100 a karbonkeramické brzdy

Na sešlápnutí plynového pedálu vůz reaguje okamžitě, žádná, byť sebemenší turbodíra se samozřejmě nekoná. Motor má krásný tah, a dokonce mu můžete pomoci zvýšit otáčky nastavením na řadiči automatické převodovky. Zrychlení z 0 na 100 km/h má tato M4 Competition papírově za 3,9 vteřiny. My jsme ho na Dragy naměřili za 4 vteřiny, takže udávaná hodnota výrobcem prakticky sedí.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Brzdy jsou na námi testovaném voze sklokeramické, což byla v tomto případě ta nejlepší možná volba. Brzdí ostře, jedovatě, nevadnou, a navíc vypadají za koly (v předu 19 palců a vzadu 20) výborně. Další příjemnou kapitolou je zde podvozek, který je sympaticky tuhý a sportovně tvrdý i v „nejméně sportovním“ režimu. Tuhý je také volant, který je velmi citlivý a geniálně doplňuje špičkové řízení M4ky. A to, jak padne do ruky svým formátem a ergonomií, s ním je přímo radost vůz řídit.

Stabilita i řazení bez chyby

S BMW M4 Competition jsem měl možnost najezdit více než 400 kilometrů a rozhodně chválím jeho stabilitu v zatáčkách, za kterou stojí nejen pohon 4×4 (přepnutelný na přední), ale samozřejmě i nízko posazené těžiště, přítlačné prvky karoserie a pneumatiky Michelin Pilot.

Převodovka je osmistupňová automatická, pracuje rychle a čistě, nicméně jako mnohem zábavnější zde hodnotím možnost řadit pomocí pádel pod volantem. Pádla mají velmi dobrou lokaci, solidní rozměr a rychlost odezvy na požadovanou změnu rychlostního stupně je perfektně rychlá.  

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Nečekali jste nízkou spotřebu, že ne?

No a co spotřeba, ptáte se? Nebude alespoň v ní kámen úrazu? Faktem je, že kombinovanou spotřebu jsme v rámci v kuse najetých 200 kilometrů naměřili na hodnotě 12,8 litru, a když jsme se snažili jet co možná nejúsporněji, sáhli jsme si na okreskách na 10,8 litru. Naopak při dynamické jízdě M4ka konzumovala benzín nad hranicí 20 litrů, což jsme předpokládali.

Shrnuto, podtrženo, tenhle vůz má v zásadě jediné dva nedostatky postavené oba na nákladech. S průměrnou spotřebou okolo 13 litrů asi nebudete chtít cestovat na dovolenou na ultra dlouhé vzdálenosti. A pak také samotná cenovka by mohla být o kousek přívětivější. Námi testovaný vůz se prodává s necelými 5 tisící kilometry za 2 600 000 korun a nový vůz v dané konfiguraci pak převyšuje cenovku 2 800 000 korun.

Až na spotřebu na denní jízdy klidně

Ale pokud nemáte hluboko do kapsy, pak tu máme vynikající sporťák se skvělými jízdními vlastnostmi, velmi povedeným designem s velmi bohatou výbavou, který udělá radost samozřejmě na okruhu i na běžných silnicích, a přitom se nemusí jednat čistě o víkendovku. BMW M4 Competition bych si klidně dovedl představit jako svůj daily vůz na cesty do práce nebo nevelké nákupy. Z vozu mám celkově naprosto vynikající dojem.

Za jeho zapůjčení děkuji společnosti AUTO Z DOVOZU, která má vynikající nabídku zánovních vozů především v segmentu prémiovek, sportovních a luxusních vozů a je radost se už jen projít kolem prodávaných vozů na jejich showroomu.

Motor:třílitrový benzínový řadový šestiválec biturbo
Pohon:4×4 X-Drive
Výkon:375 kW / 510 koní
Zrychlení z 0 na 100 km/h:3,9 sekundy
Maximální točivý moment:650 Nm (2 750 – 5 500 ot./min.)
Maximální rychlost:250 km/h (s příplatkem 290 km/h)
Hmotnost (pohotovostní):1 800 kg
Objem zavazadelníku:440 litrů
Rozměry:4 794 mm (délka) x 1 887 mm (šířka) x 1 393 mm (výška)
Rozvor:2 857 mm
Převodovka:automatická 8stupňová
Vyrobeno:2021
Nájezd:4 900 km
Cena:2 590 900 Kč
Cena nový vůz:2 800 000 Kč

Galerie

Dalších 9 fotografií
Dalších 9 fotografií

Dává vám BMW M4 Competition smysl na běžnou denní jízdu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zobrazit další články