Volkswagen rezignoval na výrobu tradičních převodovek. Absolutní konec mačkání spojky přijde dřív, než se původně myslelo

Německý výrobce automobilů Volkswagen oznámil, že do budoucna z jeho nabídky zmizí automobily s manuální převodovkou. Podobný krok učinily i další automobilky.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Někteří řidiči při koupi automobilu požadují manuální, jiní zase automatickou převodovku. U některých automobilek však za pár let nebudou mít na výběr, protože se jejich nabídka zúží na jeden typ. Například německý výrobce automobilů Volkswagen se rozhodl učinit radikální krok. Do budoucna plánuje vyrábět a do svých vozidel montovat pouze automatické převodovky.

Konec manuální převodovky přijde brzy

Podle dostupných informací by k této změně mělo dojít dřív, než se původně myslelo. Volkswagen chce nabídku manuálních převodovek zrušit už od roku 2023. Tento krok se ze všeho nejdříve dotkne třetí generace modelu Tiguan, který bude dostupný pouze s automatickou převodovkou. Stane se tak prvním vozidlem ze sbírky Volkswagenu, který nebude v manuálu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě Tiguanu zmizí manuální převodovky i z jiných modelů

Hned po něm se objeví další novinka, Volkswagen Passat, který bude vyráběn také pouze s automatickou převodovkou. Tento radikální krok německé automobilky se bude týkat celého světa a podle předpokladů do roku 2030 zmizí manuální převodovky u modelů Volkswagen úplně. Tímto rozhodnutím automobilka také výrazně ušetří na nákladech spojených s vývojem manuálních převodovek, a finance může následně vložit například do vývoje elektromobilů.

Zrušení manuálních převodovek přispěje elektromobilitě

Automobilový výrobce Volkswagen plánuje nabízet elektromobily v Evropě od roku 2030, což je ruku v ruce se zrušením výroby manuálních převodovek. Podle současných průzkumů má navíc stále méně automobilů manuální převodovky. Z celkového počtu 5 838 modelů od všech německých výrobců se pouze 1 870 z nich může pochlubit běžnou manuální převodovkou a samostatným spojkovým pedálem. Pětistupňovou převodovku má 218 z nich a šestistupňovou až 1 652.

iZdroj fotografie: Volkswagen

Konec manuálních převodovek

Podobný krok jako Volkswagen učinil už dříve jeho krajan Mercedes, který před časem oznámil, že do budoucna nebude u jeho modelů možnost manuální převodovky. Manuální převodovky jsou na ústupu také kvůli elektromobilitě, protože tato elektrická vozidla mají pouze automatické převodovky. Postupem času se tedy z trhu vytratí úplně a nahradí je modernější a pohodlnější automaty.

Zdroj: Wrc.net

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná