Zapomenuté sporťáky z dílny Volvo. Tipli byste je na 300 koní pod kapotou?

Pod značkou Volvo si většina představí robustní, ale finančně náročné automobily. Tento koncern ale v minulosti přispěl i s několika povedenými sportovními kousky.

i Zdroj fotografie: Volvo
                   

Když se řekne sportovní auto, spoustě z nás vyskočí automaticky značky jako Honda, BMW nebo například Subaru. A to přesto, že tyto značky posílají na trh také spoustu modelů standardní výbavy s výkonem srovnatelným s vozy běžných značek. Když se naopak řekne značka Volvo, spojení se sportem není to první, co se nám řidičům vybaví. Švédský koncern přitom do rybníčku sportovních vozů taky v minulosti přispěl hned několika výkonnými kousky.

Zdánlivě nenápadné Volvo S60R s výkonem 300 koní

Volvo je sice co se týče pořizovacích nákladů a zároveň servisu v autorizovaných střediscích poměrně finančně náročné, má ale stále širokou základnu spokojených majitelů. Značka Volvo, která je známá spíše robustnějšími a bezpečnými auty se v minulosti rozhodla vydat vstříc už tak plnému trhu sportovních vozů a vyzkoušet svou šanci. Přestože se Volvo inspirovalo už rozšířeným trendem, a to ukrytím koňské síly do nenápadně vyhlížejícího vozu, měli tvůrci ještě další eso v rukávu.

Volvo S60R se objevilo také v pořadu Top Gear

Rozhodli se totiž využít své zkušenosti a dopřát pohodlnou jízdu i milovníkům sportovních aut. Oproti sériovému modelu má S60 sedačky o něco tužší, ale i tak ve srovnání s dalšími sportovními auty poskytuje pasažérům kromě síly také pohodlné sezení. Mimo velmi pohodlných sedaček v kabině má automobil pod kapotou oblíbený pětiválec o objemu 2,5 litrů s turmodmychadlem, dva mezichladiče vzduchu, proměnné rozvody ventilů a připojitelný pohon zadních kol.

Model V70R zvládne 100km/h do 5,9 sekund

Kromě vozu S60 ve sportovní variantě s označením R nabízelo Volvo v minulosti ve sportovní verzi také oblíbený vůz V70. Zatímco S60R zvládne pokořit 100km/h za 5,7 sekund, model V70R kombi to zvládne za 5,9 sekund, což bylo na rodinně vyhlížející auto opravdu slušné. Maximální rychlost byla 250km/h a stejně tak jako S60R měl model V70R pod kapotou 300 koní.

V obou modelech byla použita spojka Haldex. I přesto, že má tento automobil pohon na všechna čtyři kola, točivý moment se přenáší na přední kola a zadní se zapnou v případě smyku. Díky tomu automobil spotřebuje menší množství paliva. Na druhou stranu si vůz může hůře poradit ve špatných povětrnostních podmínkách.

Nečekané překvapení

Málo koho by napadlo, že mají takhle staré vozy pod kapotou takový motor. Volvo S60 se totiž začalo vyrábět na podzim roku 2000. Vozů modelu Volvo V70 můžete na trhu najít i starší kousky, jelikož se sériová výroba zahájila dokonce v roce 1996 a o rok později vyjel z továrny první kus jeho sportovní verze.

Co na tyhle utajené sporťáky říkáte vy?

Zdroj: VolvoFacts

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články