Vulgární znak na nové dopravní značce: Řidiči nevěří vlastním očím. Navíc nevědí, co pro ně znamená, i když hrozí 3 000 Kč pokuta

Tahle značka, která je výrazným benefitem pro určitou skupinu řidičů, dokáže spoustu šoférů pořádně zaskočit. A přitom jim hrozí vysoká pokuta za její neznalost.

i Zdroj fotografie: Ministère de la Transition Écologique
                   

Některé dopravní značky jsou na první pohled skutečně bizarní. Ale ani značka se symbolem tanku, která je k vidění v Polsku, není tak „divoká“ jako ta s novým vulgárním symbolem ve tvaru kosočtverce. A v zásadě není divu, že v očích především českých řidičů vyvolává údiv, ale také smích, nebo dokonce posměch.

Nová dopravní značka se znakem tanku: Řidiči musí vědět, jak reagovat. 98 % z nich neví, co v dnešní době znamená

Možná už jste tuto dopravní značku zaregistrovali jak na silnici, tak na sociálních sítích. Pochopitelně totiž láká řadu lidí k tomu, aby se s ní vyfotili a pochlubili se svým přátelům a followerům. Stejně jako je tomu v případě rozličných vtipných názvů obcí, a to jak v naší domovině, tak v zahraničí.

K smíchu nejen kosočtverec, ale i vtipné názvy obcí

A když už jsme na úsměvné názvy českých vesniček a měst narazili, který z nich je váš nejvtipnější favorit? Je to Vajglov, Pičín, Čuranda, Šukačka, Smrdov, Polipsy, Držkov, Řitka nebo Mrtník? Ne, to opravdu není žádný fórek. Takto se některé naše vísky skutečně jmenují a rozhodně by bylo zajímavé se podívat na to, jak takové neobvyklé názvy vlastně v historii vznikly. Jen si vzpomeňte, kterému z těchto unikátních názvů obcí jste se zasmáli nejvíce. Nebo snad už s některým z nich máte i vy fotku?

i

Vzpomínám si na své první novinářské působiště, kde si jedna z kolegyň vzala do práce svého malého syna. Během chvíle nám v kanceláři ten malý klučina s hrdostí všem sdělil, že jeho rodiče mají chalupu v Pičíně. A že tam jezdí už tak dlouho, že je to pravý Pičíňák. Toto je reálná historka, kterou asi nikdy nezapomenu. Všechny nás tenkrát velmi rozesmála. Nešlo jen o název dané obce, ale také o tu bezprostřednost malého kluka, jenž nám informace o lokaci jejich chalupy sděloval s takovou přirozenou hrdostí. 

Nová dopravní značka s červenou tečkou: Mohla být užitečná, ale je to blbost roku za tučnou pokutu

Také si představte, jak musí vyvolat na úřadech úsměv, když sdělujete jejich pracovníkům, že žijete právě v některé z výše vyjmenovaných obcí. A přitom nejde o posměch či nějakou dehonestaci. V zásadě je skvělé, že taková jména dokáží vykouzlit „rohlík“ na tvářích lidí. Starostí máme každý den dost a dost a často nám dokáže zvednout náladu i úplná maličkost. A to je z psychologického hlediska rozhodně na místě.

Francouzská rozšířená verze pruhů pro autobusy

Ovšem veselá pojmenování vesnic samozřejmě nejsou tématem tohoto článku. Takže se pojďme vrátit k problematice vtipné vizuality nové dopravní značky. Nenajdeme ji na českých silnicích, ale ve Francii. A to konkrétně ve městech Štrasburk, Grenoble, Lyon, Nantes, Rennes a v Paříži. Jedná se o bílý kosočtverec v modrém čtverci. Tato dopravní značka definuje jízdní pruhy, které jsou cíleně vyhrazené pro spolujízdu. Co si máte pod pojmem spolujízda představit, respektive jaký má takováto značka účel?

iZdroj fotografie: Se souhlasem Petra M.

Vlastně jde o určitý ekvivalent jízdních pruhů, které znáte i z našich městských vozovek. Kupříkladu v Praze jste určitě zaregistrovali jízdní pruhy vymezené pro hromadnou dopravu. Zvýhodněné jsou v tomto případě autobusy a taxíky. Ovšem ve Francii šli v rámci většího počtu pasažérů v daných vozidlech ještě dál.

Tři a více lidí nebo elektrika s označením

Značka s kosočtvercem tam jasně definuje, že v rámci specifického jízdního pruhu mohou jezdit nejen vozy hromadné dopravy, ale jakákoli vozidla, která v daný moment přepravují tři a více pasažérů najednou. Ale tím výčet dopravních prostředků, jež v takovém pruhu smějí jet, ještě nekončí. Spadají sem také elektromobily a motocykly. Motocykly ovšem pouze za předpokladu, že na nich jedou dva jezdci. A co se týče elektromobilů, tak ty musejí být navíc označené speciální samolepkou s nápisem Crit’Air. Ta definuje, že se jedná o vozidlo s nulovými emisemi.

iZdroj fotografie: Se souhlasem CarLove autopůjčovna

Pokud ovšem pravidla speciálních jízdních pruhů označených značkou s kosočtvercem porušíte, připravte se na to, že na vás čeká ze strany policie pokuta. Konkrétně pak 3 000 korun za to, že v daném pruhu pojedete například sami v osobním voze či na motorce. A to určitě není částka, nad kterou by většina z nás jen tak mávla rukou. A rozhodně nesázejte na to, že francouzskou policii nějak obměkčíte. Podobně jako třeba rakouští policisté jsou i ti francouzští spíše striktní a nesmlouvaví.

Pokuta jako překvapení po návratu domů

Ale ono nejde jen o policisty jako takové. S pokutou se můžete setkat, i když se s žádným policistou osobně nesetkáte. Fígl je v tom, že na francouzských silnicích jsou instalované speciální inteligentní kamery, které dokáží zaznamenat i přesný počet lidí ve vozidlech. Takže pokuta vám pak může dorazit domů i pár týdnů po návratu domů. A takový pozdrav z dovolené ještě nikdy žádného řidiče nepotěšil.

pokuta za parkování iZdroj fotografie: Ministerstvo financí

Každopádně cílem speciálních pruhů označených značkou s kosočtvercem je tedy preference elektromobilů, ale také dalších vozidel, která přepravují více lidí. A to v zásadě dává smysl. Francouzi se tak snaží snížit jízdní frekvenci vozidel, a tím pádem i zatížení životního prostředí emisemi z výfuků aut. Majitelé elektromobilů mají v tomto případě tu výhodu, že počtem pasažérů nejsou nijak limitováni.

Značka s kosočtvercem u nás? Může být

V naší vlasti jsou zatím podobně speciální jízdní pruhy orientované jen na hromadné dopravní prostředky a taxíky. Ale je více než pravděpodobné, že se francouzský model „VIP“ pruhů časem promítne i na naše vozovky. Kdo ví, jestli nám tuto novinku dokonce jednou nenařídí EU.

I na příkladu speciální značky s kosočtvercem pro tzv. VIP jízdní pruhy je evidentní, že když se chystáme kamkoli do ciziny autem, je nutné si před cestou prověřit tamní pravidla na komunikacích. Stejně jako v naší zemi i za našimi hranicemi platí, že neznalost dopravních předpisů neomlouvá. Proto vezměte rozum do hrsti, páni řidiči, ať se vám dovolená, výlet nebo služební cesta zbytečně neprodraží.

Za jaké dopravní přestupky v zahraničí jste platili pokutu vy?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články