Obětovali jsme naše vlastní auta a vyzkoušeli, jak často měnit olej v motoru. Děláte to špatně a jdete naproti generální opravě?

Jednou za rok nebo každých 30 000 km? Vyměnit olej je zapotřebí pravidelně, ale pokud auto jezdí v námaze, tak toto pravidlo přestává platit.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Někteří motoristé otázku oleje neřeší vůbec, a pokud jim to neřekne mechanik podle záznamů v servisní knize, olej nemění. Jiní řidiči sledují servisní intervaly a dodržují je. A malá část nadšených řidičů mění olej častěji, než předepisují doporučené servisní intervaly. A navíc laboruje s tím, jaký olej je nejlepší. Nicméně obecná odpověď na otázku, jak často byste měli měnit motorový olej, neexistuje.

Olej je třeba měnit, to je jasné, ale otázkou je jak a kdy

Jinak řečeno, na tuto otázku nelze tak snadno odpovědět. „Pravidelná údržba vozidla je klíčová pro jeho dlouhodobý provoz a správnou funkci,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. Jedním z nejdůležitějších aspektů údržby je pravidelná výměna motorového oleje.“ Avšak otázka, jak často bychom měli měnit motorový olej, nemá jednoznačnou odpověď. „To závisí na mnoha faktorech,“ doplňuje expert.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Motorový olej hraje klíčovou roli při mazání součástí pracujících uvnitř motoru. Snižuje tření, chrání před opotřebením, ochlazuje. Tedy zároveň odvádí teplo a odstraňuje nečistoty. „Proto je pravidelná výměna oleje nezbytná pro udržení optimálního chodu vozidla,“ varuje odborník Pavlíček. Doporučená lhůta pro výměnu motorového oleje se obvykle pohybuje kolem 30 000 kilometrů nebo jednou ročně. 

Kdy a jak svépomocí zkontrolovat olej v automatické převodovce? Na intervaly výrobců se nelze spoléhat

„Skutečná potřeba výměny závisí na několika faktorech, jako je způsob používání vozidla, styl jízdy a podmínky provozu,“ vysvětluje expert. Starší vozy často mají dva plány údržby – jeden pro běžné používání a druhý pro „těžké“ podmínky, jako jsou extrémní teploty, přeprava těžkých nákladů nebo tažení přívěsu. V takových případech je doporučeno použít přísnější plán výměny oleje.

Rozestupy mezi výměnami závisí na tom, jak auto jezdí

Novější vozidla mohou být vybavena systémem sledování životnosti oleje, který upravuje intervaly výměny oleje na základě konkrétních provozních podmínek vozidla. Tato vozidla vás upozorní, když je čas pro výměnu oleje. „Řidiči by neměli zapomínat pravidelně kontrolovat hladinu oleje a podle potřeby ji doplňovat,“ dodává servisní expert. „Bez ohledu na to, jak často měníte olej, je také důležité vyměňovat olejový filtr při každé výměně oleje,“ kompletuje své vyjádření.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Kontrola hladiny oleje a pravidelná výměna oleje jsou klíčové pro prevenci poruch motoru a udržení vozidla v optimálním stavu. I přes moderní technologie a systémy sledování je individuální péče o vozidlo nezbytná pro jeho dlouhou životnost. Je to v první řadě na řidiči nebo majiteli auta. S vlastními automobily jsme tedy jezdili přímo do servisu k panu Pavlíčkovi a ten na základě péče o naše auta nutnost individuálního přístupu k výměně oleje potvrdil.

Jak často měníte olej?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články