Doporučuje se měnit olej v automatické převodovce, nebo ne? Odborníci mají jasný názor

Mnoho řidičů řeší dilema, jestli je dobré měnit olej v automatické převodovce, nebo ne. Každý na to má jiný názor, avšak odborníci mluví jasně.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Převodovka je jednou z nejdůležitějších částí celého složitého systému automobilu. Zajišťuje totiž přenos energie z motoru přímo na hnací soustavu a kola. Její správná funkce je stejně jako u motoru závislá na kvalitním oleji. Ten je umístěn uvnitř a jeho úkolem je zajistit dostatečné mazání stykových ploch tak, aby se co nejméně opotřebovaly a fungovaly plynule. O výměně oleje u automatické převodovky panuje spousta dohadů, protože jedna skupina tvrdí měnit a druhá naopak neměnit.

Záleží na typu převodovky

Ze všeho nejdříve je nutné zdůraznit, o jakou převodovku se vůbec jedná. Jednotlivé pokyny a postupy údržby jsou pro automatické převodovky rozdílné. Jejich technologie a konstrukce totiž vyžaduje v každém případě pro správný, hladký a spolehlivý provoz něco trochu jiného. U automatické převodovky většinou sami výrobci udávají přesný počet kilometrů (servisní intervaly výměny), kdy je třeba olej v této součásti vyměnit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V některých případech můžete narazit na informaci přímo od výrobce, který udává, že olej je v automatické převodovce doživotní. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že není nutné jej měnit. Odborníci však tyto přehnané rady zpochybňují a zastávají si vlastní názor. Převodovka je totiž plná pohyblivých částí, které potřebují být kvalitně mazány. Olej však postupem času stárne a ztrácí své vlastnosti. Je tak dobré jej včas vyměnit.

Většina řidičů s manuálem se o olej nestará

Opačný případ ovšem nastává v případě manuální převodovky, která je sice malinko na ústupu, avšak stále velmi hodně používaná. Velká spousta řidičů tyto starosti vůbec neřeší a jezdí až do té doby, než se začne vyskytovat nějaký problém. V takovém případě už však může být pozdě a většinou je potřeba nákladná oprava.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výrobci automatických převodovek mluví jasně

K situaci s výměnou oleje v automatické převodovce se vyjádřil i jeden z velkých výrobců těchto částí. Jeho produkty směřují po výrobě do známých automobilek jako je Audi, Jaguar nebo BMW. Podle jeho názoru se olej v převodovce stejně jako všude jinde opotřebuje a v důsledku provozu ztrácí své požadované vlastnosti. Pokud tedy chtějí řidiči zachovat spolehlivé a pohodlné řazení, je dobré olej měnit. Tím se navíc také prodlouží životnost celé převodovky a vyhnete se drahým nákladům na její opravy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výměna je relativně složitá

Stejně jako olej v motoru, také v převodovce má své udané intervaly pro výměnu. Ve většině případů se udává hodnota maximálně okolo 100 000 kilometrů nebo 8 let provozu. Na rozdíl od výměny oleje v motoru se však tato servisní práce neobejde bez speciálního nářadí a dobrých zkušeností. Jedná se totiž o složitější práci, na kterou si netroufají ani některé autoservisy. Na druhou stranu je k dispozici spousta společností, které se právě touto výměnou zabývají a mají k tomu potřebnou technologii a nářadí.

Jaký máte názor na výměnu oleje v automatické převodovce?

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná