Měnit olej v automatické převodovce nebo ne | AutoŽivě

Doporučuje se měnit olej v automatické převodovce, nebo ne? Odborníci mají jasný názor

Mnoho řidičů řeší dilema, jestli je dobré měnit olej v automatické převodovce, nebo ne. Každý na to má jiný názor, avšak odborníci mluví jasně.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Převodovka je jednou z nejdůležitějších částí celého složitého systému automobilu. Zajišťuje totiž přenos energie z motoru přímo na hnací soustavu a kola. Její správná funkce je stejně jako u motoru závislá na kvalitním oleji. Ten je umístěn uvnitř a jeho úkolem je zajistit dostatečné mazání stykových ploch tak, aby se co nejméně opotřebovaly a fungovaly plynule. O výměně oleje u automatické převodovky panuje spousta dohadů, protože jedna skupina tvrdí měnit a druhá naopak neměnit.
Záleží na typu převodovky

Ze všeho nejdříve je nutné zdůraznit, o jakou převodovku se vůbec jedná. Jednotlivé pokyny a postupy údržby jsou pro automatické převodovky rozdílné. Jejich technologie a konstrukce totiž vyžaduje v každém případě pro správný, hladký a spolehlivý provoz něco trochu jiného. U automatické převodovky většinou sami výrobci udávají přesný počet kilometrů (servisní intervaly výměny), kdy je třeba olej v této součásti vyměnit.


iZdroj fotografie: Depositphotos

V některých případech můžete narazit na informaci přímo od výrobce, který udává, že olej je v automatické převodovce doživotní. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že není nutné jej měnit. Odborníci však tyto přehnané rady zpochybňují a zastávají si vlastní názor. Převodovka je totiž plná pohyblivých částí, které potřebují být kvalitně mazány. Olej však postupem času stárne a ztrácí své vlastnosti. Je tak dobré jej včas vyměnit.

Většina řidičů s manuálem se o olej nestará

Opačný případ ovšem nastává v případě manuální převodovky, která je sice malinko na ústupu, avšak stále velmi hodně používaná. Velká spousta řidičů tyto starosti vůbec neřeší a jezdí až do té doby, než se začne vyskytovat nějaký problém. V takovém případě už však může být pozdě a většinou je potřeba nákladná oprava.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Výrobci automatických převodovek mluví jasně

K situaci s výměnou oleje v automatické převodovce se vyjádřil i jeden z velkých výrobců těchto částí. Jeho produkty směřují po výrobě do známých automobilek jako je Audi, Jaguar nebo BMW. Podle jeho názoru se olej v převodovce stejně jako všude jinde opotřebuje a v důsledku provozu ztrácí své požadované vlastnosti. Pokud tedy chtějí řidiči zachovat spolehlivé a pohodlné řazení, je dobré olej měnit. Tím se navíc také prodlouží životnost celé převodovky a vyhnete se drahým nákladům na její opravy.


iZdroj fotografie: Pixabay

Výměna je relativně složitá

Stejně jako olej v motoru, také v převodovce má své udané intervaly pro výměnu. Ve většině případů se udává hodnota maximálně okolo 100 000 kilometrů nebo 8 let provozu. Na rozdíl od výměny oleje v motoru se však tato servisní práce neobejde bez speciálního nářadí a dobrých zkušeností. Jedná se totiž o složitější práci, na kterou si netroufají ani některé autoservisy. Na druhou stranu je k dispozici spousta společností, které se právě touto výměnou zabývají a mají k tomu potřebnou technologii a nářadí.

Jaký máte názor na výměnu oleje v automatické převodovce?

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1393 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Spáchal, či nespáchal Adolf Hitler sebevraždu? FBI pracovala s teorií, že ponorkou utekl do Argentiny
Události247.cz
Očkovat proti covidu se budou děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, od kdy to bude možné
VědaŽivě.cz
Robotická chirurgie – budoucnost medicíny začíná tady a teď
adbz.cz
Prodej hrnčířské hlíny: Kde ji nejlépe pořídíte?