Vynalézavost policistů nemá meze. Začali měřit rychlost pomocí radaru umístěném v přenosné toaletě

Policie v Nizozemsku se rozhodla bojovat s překračováním rychlosti originálním způsobem. Radar umístili do mobilního záchodu.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Nejspíše jste se již setkali s různými kamerami na měření rychlosti, a to ať byly umístěny na sloupu, stály samostatně v plechové budce nebo je drželi strážníci v ruce. V určitých zemích se však s vysokou rychlostí bojuje nevídaných způsobem. Pro dosti neočekávaný krok se rozhodli i policisté v Holandsku, kteří za autem vozí toaletu.

Kamera zabudovaná v kabince

Namísto toho, aby dopravní policie používala radar běžně konstrukčně vložený do přední masky automobilu nebo měřila ručním zařízením, rozhodli se pro nevídaný kousek. K silnici postavili auto s přívěsem, na němž byla pevně ukotvena přenosná toaleta. V kabince tohoto záchodku se však nacházel dopravní radar měřící rychlost projíždějících vozidel.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Takto může vypadat jedno z měřících zařízení.

Ve středu Nizozemí se tato technika používá už přibližně dva roky a pomalu se dostává i do ostatních jeho částí. Řidiči, kteří se s těmito budkami již setkali jim přezdívají „Dixi“, častokrát ani netuší, že byli změřeni. Následně jim po spáchání přestupku dojde domů obálka, která obsahuje výzvu k zaplacení pokuty za překročení maximální povolené rychlosti.

Policisty také nepoznáte

Nejenže je šikovně zamaskován radar, ale samotní strážníci se převlékají, aby je nebylo na první pohled z dálky poznat. Vozík s toaletou má na sobě navíc nápis „dopravní práce“, což má zmást projíždějící řidiče. Motoristy tak ani nenapadne, že by mohli mířit naproti zařízení na kontrolu rychlosti vozidla a často tak projedou okolo tak, jak by podle zákona neměli.

iZdroj fotografie: unsplash.com
V Holandsku je tradiční měření už z módy. Vyfotit vás může i odpadkový koš.

Obsluha zařízení se okolo pohybuje v oranžových vestách tak, aby to korespondovalo s nápisem „dopravní práce“ na přívěsu. Policisté tak opravdu vypadají jako skupinka dělníků, kteří právě převáží toaletu z jedné stavby na druhou. Holandští strážníci jsou při měření rychlosti vynalézaví a kamery skrývají už i do odpadkových košů nebo billboardů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články