Vzácný kabriolet Lada Natasha, jakého zbývají na světě poslední kusy, má nižší cenu, než by si zasloužil

Jeden ze vzácných kabrioletů značky Lada zamířil ze zámoří zpět do rodné země. Je v perfektním stavu a má většinu původního dílů.

i Zdroj fotografie: Lada
                   

Ruská automobilka je dodnes velmi známa, i když hlavně na domácí půdě, kde patří mezi nejoblíbenější. Na svědomí má přitom i takové počiny jako VAZ-2108 Natasha starý téměř 30 let. Lada přitom kabriolety vytvářela jen zřídka v letech minulých, z nichž se moc nedochovalo. O to cennější je nález zachovalého vozu, který má najeto pouhých 15 tisíc kilometrů a po renovaci vypadá zase jako nový.

iZdroj fotografie: Lada

Cena je možná nižší, než by auto zasloužilo

Ačkoliv jde dnes skoro o přežitek, stářím je vůz srovnatelný s českou Škodou Favorit, která sjížděla z výrobních linek mezi lety 1988 a 1995. Zmíněný kabriolet Lada VAZ-2108 se mu ostatně zepředu i trochu podobá. Majitel se snažil auto prodat v posledních 3 letech několikrát, až doposud však neúspěšně. Jeho cenovku přitom pokaždé zvýšil, takže se ho zřejmě nepotřeboval zbavit za každou cenu.

iZdroj fotografie: Lada

Ta se nakonec vyšplhala na 1,3 milionu ruských rublů, což je v přepočtu asi 390 000 Kč. Vzhledem k technickým parametrům vozidla se může zdát cena vysoká, ovšem s přihlédnutím k historické hodnotě, jíž dnes prezentují jen poslední kusy, by mohla být dokonce nízká. Nejde sice ještě o veterána, za 10 let by se však mohla jeho hodnota vyšplhat mnohem výše.

iZdroj fotografie: Lada

V kabrioletu Lada VAZ-2108 je vše původní

O vozidlo bylo po celou dobu řádně pérováno, což dokazuje i jeho zachovalý stav. Pod kapotou má motor s objemem 1,5 litru a výkonem 75 koní (asi 55 kW), a auto stojí dokonce i na původních kolech Melber s pneumatikami EX-85. Všechny náhradní díly jsou nové, obvykle zhotovené na zakázku, ačkoliv se v některých prospěch podařilo sehnat ještě ty původní.

iZdroj fotografie: Lada

Renovace vozu trvala asi rok a výsledek je skvělý. Automobilka jich vyrobila pouhých 600 kusů a dnes jich zbývá jen pár desítek roztroušených po světě. K sehnání je i několik dalších kusů, jejichž cena startuje na zhruba 350 000 Kč. Lada Natasha vychází z hatchbacku VAZ-2108 a byla vyvinuta inženýrem Vladimirem Yartsevem a belgickou společností Skaldia-Volga.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články