Vzkvétá byznys s trestnými body. Lidé je za tučný poplatek vezmou na sebe

                   

Bodový systém má pomoci vytlačit největší hříšníky ze silnic. Ukazuje se však, že i s trestnými body se dá celkem zajímavě obchodovat. Děje se tak u našich sousedů v Polsku, kde tento byznys doslova vzkvétá. A jsou v něm aktivní hlavně dvě skupiny lidí. Tou první jsou piráti silnic, kteří už o žádné přijít nechtějí, a druhou jsou ti kteří jezdí minimálně, a tak na sebe za určitý poplatek nějaké klidně vezmou.

Mnoho inzerátů nárůst byznysu jenom potvrzuje

Stačí si projít jednotlivé polské inzertní servery a je jasně vidět, že byznys s trestnými body skutečně vzkvétá. Mnoho lidí zde zcela otevřeně nabízí, za určitý poplatek vezmou určité přestupky, a tedy i body na sebe. Je to pro ně cesta, jak si mohou přijít na zajímavé peníze. A jelikož zase až tak často nejezdí, nějaké ty body na kartě řidiče je přece jenom nijak netrápí.

Jak celý systém funguje?

Tímto způsobem pochopitelně nelze řešit vše. Pokud hříšníka zastaví hlídka, musí počítat s tím, že pokutu a body dostane právě on. Jiné to může být v případě, kdy ho zachytí policejní radar a následně mu přijde fotografii. V tu chvíli buď dozná, že auto řídil on a musí počítat s tím, že mu bude naúčtována pokuta a také dostane počet bodů které odpovídají jeho přestupku.

Anebo řekne, že auto neřídil on. A jako řidiče udá právě osobu, se kterou se domluvil na tomto pochybném kšeftu. Ta vezme za tučnou odměnu přestupek na sebe. Zaplatí pokutu a na své řidičské konto dostane příslušné body. Skutečný hříšník se tak vyhne trestu.

Při odhalení hrozí i vězení

I když se celý postup jeví jako sofistikovaný, mnoho lidí si neuvědomuje, že je nelegální. Pokud by se přišlo na to, že jde o záměrné nastrčení konkrétní osoby, hrozí oběma stranám dokonce až vězení. Přesto jsou mnozí Poláci toto riziko přijmout. A podle počtu inzerátů to nevypadá, že by s tím chtěli tito podnikavci přestávat. Naopak.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články