Z Bruselu málokdy přijde něco dobrého. Nyní zde snižují rychlost na 30 km/h

                   

Brusel není moc populárním městem, jelikož je spojováno s ne příliš oblíbenou EU. Ve městě sídlí třeba Evropská rada, Evropská komise a také i Rada Evropské unie. Odtud tak míří různé nové návrhy a ustanovení, které jsou mnohdy proti řidičům a někdy také proti zdravému rozumu. A nyní se objevila novinka další. Výjimkou však je, že tato nemá s EU nic společného, ale o daném kroku rozhodlo samotné město – tedy jeho zástupci.

Rychlost ve městě se zpomalí

Brusel se rozhodl následovat několik dalších Evropských měst, mezi kterými nechybí třeba ani Varšava. Jde o snížení rychlostního limitu. Ten jako ve většině jiných činil klasických 50 kilometrů v hodině. Nyní se rozhodlo, že se provoz ve městě výrazně zpomalí.

Jezdit se bude 30 kilometrů v hodině

Nové nařízení říká, že by doprava v Bruselu měla být celkem výrazně zpomalena. Téměř na polovinu, jelikož novým rychlostním limitem bude 30 kilometrů v hodině. Připomeňme, že nyní už značky s třicítkou můžete v Bruselu najít. Jedná se většinou o užší centrum, popřípadě o rizikové lokality. To není zase až tak nic neobvyklého a podobné úpravy najdeme na mnoha místech. Nový návrh je však v něčem jiný.

Snížená rychlost má být plošná

Návrh související se zavedením třicítky je oproti současnému stavu jiný v tom, že nepřidává pár nových lokalit nebo ulic, ale má platit plošně. Tedy tak, že v celém Bruselu bude rychlost automobilů snížena na 30 kilometrů v hodině. Toto ustanovení by mělo platit od prvního ledna roku 2021. Tedy zhruba za rok a jeden měsíc k tomu.

Důvodem je hluk a ovzduší

Co město vedlo k tomuto celkem kontroverznímu nařízení? Jsou hned dva důvody, proč se o třicítce rozhodlo. Tím první je hluk, který by vlivem zpomalením dopravy měl klesnout. A druhý důvod je dnes už celkem běžný. Je to ovzduší a snaha snížit jeho celkové znečištění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články