Video: Couval na dálnici kvůli záchraně koťátka. Policie ho teď trestá, ale čtenáři hlasují

Cesta do pekla bývá dlážděna těmi nejlepšími úmysly – to je poměrně vyzkoušený a prověřený model. Platí i tehdy, když se někdo rozhodne zachránit jedno malé kotě na dálnici.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

Ne všechna videa, která vám v našem seriálu z palubních kamer přinášíme, musí nutně končit kolizí, havárií nebo minimálně ostřejší výměnou názorů. To všechno jsme tady už měli, něco dokonce celkem pravidelně, neb frustrovaných řidičů toužících jiné vybržďovat a pak jim ještě z plných plic nadávat jsou naše silnice zřejmě stále dostatečně plné. A jen tak se to nezmění. Ale frajer, co poruší všechny předpisy, aby zachránil malé kotě uprostřed dálnice, tak ten tady ještě nebyl. Pojďme se na borce podívat společně.

Kočka pohyb auta nechápe a nepochopí

Jak se to celé seběhlo? Z palubní kamery vidíme ničím nerušenou a svižnou jízdu po dálnici, když vtom si spolu s řidičem všimneme malého bílého klubíčka přímo mezi dvěma pruhy, zřejmě odevzdaně čekajícího na smrt. Je v podstatě zázrak, že bylo ještě na živu. Sám kočky chovám skoro 20 let a podobné „zamrznutí“ jsem zažil také – kotě je zkrátka natolik vyděšené z těch (pro jeho sluch) šílených zvuků, že se jen schoulí a čeká, až to pomine, neodvažuje se ani pohnout. Popravdě, v tomto případě možná jedině dobře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Protože kočka sice dokáže chytnout mouchu v letu, polapit vrabce na zemi nebo myš na poli, ale jestli něco neumí, tak neumí odhadnout trajektorii auta. Pochopitelně, nechápe ten předmět, „není z jejího světa“. Nerozumí, jak rychle se umí přiblížit, neví, že černé obruče pneumatik přináší smrt. V DNA koček auta nejsou. Čísla, která zveřejnili vědci z Mendelovy univerzity v Brně, to jenom potvrzují: ročně zahyne v Čechách pod koly aut takřka 100 tisíc koček. To je absurdní číslo.

Stojí kočka na dálnici za ohrožení okolních řidičů?

Přiznám se, že kočky považuji za mimořádně inteligentní a člověku prospívající bytosti a je mi opravdu líto, kolik jich musí zbytečně zemřít lidskou činností. Nesdílím ani pohled jednoho z mých kolegů, který občas detailně popisuje, jak kočku „roztrhal motor po nastartování na kusy, krev byla všude“. Zkrátka raději čtu a píšu o pozitivních věcech, nejen v souvislosti s kočkami. Tím spíš mne nadchnulo následující video. A díky spolupráci s kanálem STOP CHAM jej můžeme přinést i vám.

Běžná silniční kontrola se zvrhla. Má podle vás pravdu řidič nebo policista? (VIDEO)

Řidič auta s kamerou totiž poté, co kotě ve vysoké rychlosti minul a ve zpětném zrcátku se ještě ujistil, že to opravdu byla kočka a ne ztracený kus hadru, udělal něco, z čeho by žádná dálniční policie nebyla nadšená: bez zaváhání zastavil za postranní čárou, ujistil se, že za ním nic nejede – a začal ten kus, co jej dělil od místa s kotětem, couvat. Ano, udělal to, co se jinak bez pardonů trestá vysokou pokutou a nad čím policie nemívá nikdy slitování. Couvat na dálnici? Zbláznil jste se? Připravte si doklady a peněženku. Nebo spíš platební kartu, tolik hotovosti u sebe tuším nemáte.

Řidiči se nakonec povedlo kotě z vozovky vyzvednout a dokázat tak, že život opravdu dává druhé šance. Byť ty poslední vteřiny byly opravdu nervydrásající, rozjetý kamion a kotě „usazené“ před ním na vozovce není opravdu nic, co chcete vídat 2x denně. Jak byste ohodnotili onoho řidiče vy? Vyváží záchrana zvířete porušení předpisů a risk na dálnici? Nemohl řidič svým konáním způsobit nakonec násobně větší „apokalypsu“, než je záchrana jednoho „chlupatého“ života? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Měla by k tomuto zachránci zvířat být policie shovívavější, co myslíte?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články